Nevím, jestli jste někdy viděli, jak si vaše dítě ve školce myje zuby. Možná jste měli tu čest a natrefili jste na to, jak tam v té době nebyla přítomna učitelka a děti dělali všechno možné, jen si neumývaly zuby - respektive ne tak, jak by měly. Možná máte zkušenosti i s tím, že si vaše dítě si doma, když ho pošlete samotné, umyje zuby velmi rychle nebo dokonce jen pustí vodu a chvilku čeká. V každém případě, je mnoho důvodů k tomu, abychom na mytí zoubků dítěte dohlíželi.
Odborníci dnes posouvají věkovou hranici, dokdy je třeba dávat pozor na to jak si dítě čistí zuby. Důvod je jednoduchý: stále více dětí ve věku pět až devět let potřebuje ošetření v nemocnici právě kvůli onemocnění nebo stavu, který způsobilo nedbalé čištění zoubků.
Zubní kaz je zpravidla jen tím nejmenším onemocněním, které postihuje děti, dokonce velmi často zůstává ve věkové kategorii do devíti let nepovšimnutý, čímž se zvyšuje riziko vážného zhoršení stavu. Nejsou vzácné ani stavy vyžadující stomatologickou chirurgii a další složitější zákroky, které vyžadují anestezii.
Problém je podle odborníků i v tom, že samotní rodiče jsou často málo informovaní nebo málo vzdělaní. Zubní kaz považují za malý problém, který řeší jen tehdy, když dítě velmi bolí zub. Jenže než kaz přejde do bolestivé fáze, může to trvat i několik měsíců, či let a po celou tuto dobu znamená velkou zátěž pro organismus - fokus v těle. V hraničních případech může vyústit až do sepse a mnoha dalších problémů.
Zubaři také varují před rostoucím problémem hniloby dětských zubů, která vzniká přemnožením škodlivých bakterií. Tím, že dětem podáváme slazené nápoje a kyselé džusy, mohou být jejich zoubky ještě více poškozené. V porovnání s minulými generacemi tato zaznamenává výrazný negativní posun k horšímu, pokud jde o zdraví zubů. Lékaři tvrdí, že v minulosti nebylo potřebných tolik zákroků na dětských zoubcích jako dnes. Nezřídka bohužel už není jiné řešení než vytrhnutí zubu - a to už ne mléčného, ale trvalého.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.