Děti se podobají rodičům, ale ne vždy zrovna tím, čím by se jejich rodiče mohli chlubit

Po kom to dítě je? Tak tahle věta zaznívá často při pohledu na naše potomky. A někdy nás také děsí představa, že by naše dítě zdědilo to špatné z obou stran. Ale co se dá dělat, děti své rodiče nezapřou, a proto se rodiče často musí smířiti s tím, že prostě dítě není dokonalé hlavně proto, protože i oni sami mají k dokonalosti hodně daleko. Ale vzhled bohužel není to podstatné, co naše děti dědí. Dědí dobré i zlé. Mohou tedy sdědit i závažné choroby...

děti, zdravé děti, dědičnost, dědičné choroby

Vzezření

Tak tohle bude určitě nejvýraznější rys. Je to tak kvůli tomu, že tuto dědičnost máme přímo na očích. Není nad pocit hrdé maminky, po které zdědila její dcerka všechnu krásu. O pyšném tatínkovi ani nemluvě. Musíme také poznamenat, že tyto geny přeskakují z rodičů na děti i nejčastěji ze všech možností. Nyní se zamysleme nad tím, jak to můžete pro budoucnost využít. Když máte dědičně odstávající uši, můžete své dítě ušetřit posměškem od spolužáků. Malou kosmetickou úpravou ho navždy zbavíte obdobných starostí. Stejně efektně můžete zasáhnout při křivých zoubcích. Výhodou je, že jim budete po svém vzoru umět poradit i vhodnou péči o pokožku a vlasy.

Povaha

Jde asi o nejtěžší oříšek z genetických darů. Už v útlém věku budete pozorovat první příznaky toho, co je typické pro vás nebo partnera. Pokud jsou ty vlastnosti pozitivní, je to skvělá zpráva a je třeba to jen dále rozvíjet. Ale když dítě podědí něco špatného, ​​čeká vás náročná práce. Předělat člověka není jednoduchá záležitost. Když jsou však ještě děti malé, máte šanci utlumit v nich nežádoucí rysy. Musíte se však připravit na to, že na zlomení geneticky předurčených vlastností budete potřebovat velkou trpělivost. Někdy se jedná pouze o nepodstatné drobnosti. Vždyť uklidit neustále rozházené věci nebo oželet jeho zapomnětlivost se dá. Když však do hry vstoupí agresivita, je načase začít ji utlumovat v úplných základech. Po postupných ústupcích  av horších případech i pomoci odborníka jistě dosáhnete prvního vítězství. Nevhod může přijít i chronická nedochvilnost nebo lhostejnost k důležitým věcem. Jenže, i tady se dá postupným formováním dosáhnout náprava. Důležité je nic nezanedbávat a mávnout rukou nad tím, že jde pouze o roztomilou podobu.

Nemoci

S touto dědičnou záležitostí můžete předem velmi mnoho získat a zachránit. Věda jde naštěstí dopředu velkou rychlostí. Pokud se ve vaší rodině nachází nějaké závažnější onemocnění, buďte společně s lékařem již od počátku velmi důslední a sledujte všechny případné náznaky. Dbejte zejména na prevenci. Ta může pomoci v mnoha onemocněních a zabránit jejich propuknutí. Neznamená to, že byste se měli nyní úzkoprse strachovat z každé maličkosti, která vám nebude v ten daný moment sedět. Podstata je v tom, že pokud víte o cukrovce nebo onkologickém problému v rodině, budete se vyhýbat možným spouštěčem a zaměříte se na zdravější způsob života. Stejně pokud máte kožní onemocnění jako ekzém, můžete se už předem zaměřit na důkladnou hydrataci, která dokáže jeho projevy zmírnit a oddálit.

Hobby

Pokud se můžete se svým potomkem podělit o všechny radosti, je to neskutečně příjemný pocit, který vám spoustu jiných věcí nenahradí. Možná si myslíme, že dítě si své záliby vybírá nevědomě, dle výběru a vzoru svého okolí a jiných možností. Jenže, když si uvědomíte pár souvislostí, tak opět najdete spojitost s geny. Když dítě vidí svou matku denně číst knihy, nedalo by se k tomu stejně přimět, kdyby tu nebyl vrozený předpoklad. To, že se díky matce v tomto směru posouvá někde dál, je už jen automatická hra osudu. Vezměte si kolik dětí sportovců pokračuje ve směru svých rodičů. Jenže, kdyby na to neměly stejný talent a zápal pro hru, neposunulo by je to nikde dál a selhaly by už někde v začátcích.

Dovednost

Která bude mít později mnoho společného i s výběrem povolání. Tímto nemyslíme jen praktické dovednosti třeba v podobě nějakého opravování, ale i zručnost v oblasti filozofie nebo teoretického plánování. I když se naoko zdají některé výběry nesourodé, protože si děti ve skutečnosti nevybraly stejné zaměstnání, při hlubším zkoumání odhalíte, že v obou pracích v podstatě potřebují stejné vlastnosti a dovednosti, které zdědily právě po vás. Buďte proto velmi šťastní a hrdí rodiče, když děti po vás zdědí jakoukoliv drobnost. Při neustálém pracování s těmito danostmi to mohou dotáhnout i díky takovému nepatrnému daru velmi daleko.

 

 


Podobné články


Osteoporóza a její ovlivnění kvalitní stravou během dětství, dospívání a mládí

Osteoporóza, tedy patologické řídnutí kostí, postihuje sice převážně starší lidi, ale podmínky k tomuto...
více...

Zákeřný RS virus ohrožuje malé děti

Stále častěji vídáme, že chodí do škol a školek lehce i hůře nachlazené děti. Rodiče se bojí o pracovní...
více...

Očkování, které nebolí a bojuje proti nebezpečnému průjmu u dětí

Malé děti často trpí průjmy, které mohou nastat třeba po dietních chybách, ale je zde i závažnější forma,...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Alkohol je třeba zařadit do slovníku dětí, ale jen tam by měl dlouhá léta i zůstat!

Přestože konzumace alkoholu dětmi a mladistvými v naší republice lehce klesla, stále je konzumace alkoholu u této...
více...

Postižené dítě je třeba citlivě rozvíjet a neustále rehabilitovat

Zdravotní postižení u dítěte znamená pro rodiče obrovské nasazení. Pro postižené dítě je nezbytná zejména...
více...

Vozíte děti do školy autem? Ničíte jim zdraví a zkracujete život!

Také patříte mezi ty rodiče, kteří v rámci nestíhání vozí své děti do školy autem? Zamyslete se! Dětem...
více...