Zkuste začít budovat tento vztah i pomocí péče o zahrádku. Aby to nebylo pro ně utrpením, ale zábavou, tak jim vyhraďte vlastní kousek zahrady, kde si mohou zasadit přesně to, co chtějí oni. Vydejte se spolu do zahradnického obchodu a nakupte všechna potřebná semínka a cibulky. Samozřejmě, už teď začněte proces vzdělávání. Vysvětlete jim jak jednotlivé plodiny rostou, co si mohou dovolit zasadit přímo v zahradě a které rostliny potřebují spíše skleník. Také je naučte, kdy se které rostliny vysazují a jak dlouho jim trvá to, než nám dají nějaké plody. Zkuste je v začátcích nenápadně nasměrovat právě k těm, z nichž mohou rychle sbírat úrodu. Bude je to víc bavit a spíše je to přitáhne k přírodě.
Důležité je, abyste je do ničeho nenutili. Když je budete nutit do obhospodařování velkých zahrad, spoustu legrace z toho mít nebudou. Raději je místo toho učte postupně, aby se jim to zároveň i líbilo. Také je důležité nechat je pracovat s vámi již od momentu, kdy se do toho začnou zapojovat. A tedy když budou malí prckové, neodsouvejte je stranou a nechte je hrát si v tom jejich koutku, aby měli z toho radost a postupně se tak naladili na pěstitelskou náladu. Dívky můžete snadno chytit na pěstování kvítků. Ty je přirozeně baví, budou se těšit z jejich krásy a budou navíc před svým okolím i patřičně pyšné. Chlapce zkuste přemluvit na nějaké ovoce nebo zeleninu, které mají rádi. Případně, pokud se s ním nekamarádí, tak je zkuste zlanařit na to, aby něco vypěstovali pro tatínka a udělali mu tak radost.
Výmluvou není ani fakt, že bydlíte v bytovce. Pokud se chce, dostatek místa se může najít i tam. Pokud máte větší balkon, vyrobte si velký květináč, ve kterém se dají pohodlně vypěstovat malé brambůrky, rajčata, paprika a různé druhy salátů. Naučit je můžete i na různé bylinky, které navíc rostou velmi rychle. Do závěsných květináčů můžete zase přidat různé kvítky. Aby bylo vše ještě zábavnější, začínejte pomalu s pařeništěm a postupně tyto rostlinky přesazujte do květináčů. Pokud nemáte balkon, využít můžete i okna. A pokud máte u bytovky zahrádku, o kterou se nikdo nestará, zeptejte se správce bytovky, jestli byste tam nemohli začít pěstovat květiny nebo udělat nějakou skalku. Když začnou děti sousedé chválit, máte je už na své straně.
Když si už s tím nedokážete poradit vy, často se najde zahrádka alespoň u prarodičů, případně u blízké rodiny nebo přátel. Dohodněte se, že byste jim tam chodili pravidelně pomáhat, aby se děti naučily něco víc o pěstování těchto plodin. I vaši blízcí jistě tuto pomoc ocení. Mějte však na mysli, že když se do toho jednou pustíte, už musíte při tom setrvat, aby příbuzným nezůstala na stáří opuštěná zahrada.
Takové pěstební práce s sebou nesou i další výhodu. Děti si tak budou vážit ovoce a zeleniny více, než když je jen tak dostanou na stůl. Budou vědět vše o procesu jejich zrání a vlastní vypěstované plody jsou za všech okolností chutnější a zajímavější, než když je jen koupíte v obchodě nebo na trhu. Vypěstujete tak v nich správné návyky a i když do té doby měly možná problémy s konzumací těchto surovin, nyní je ochutnají alespoň ze zvědavosti co vyšlechtily a časem si k nim najdou i lepší cestu.
Dobrý vztah k okolí je můžete naučit i dalším způsobem. Nebudeme si nic nalhávat, když se podíváme na odpadky kolem sebe, věru nepatříme k národům, které by si vážily přírody. Bez výmluv a odvolávání se na jiné si tak zkuste naplánovat s dětmi malý úklid. Zda vyčistíte od odpadků okolí bytovky, trasu během túry na nějaký vrchol nebo trávník u vás na sídlišti, vždy to bude něco užitečného pro vaše prostředí, a když si už nebudou vážit čisté přírody ti ostatní, tak vaše děti určitě. A to je to důležité, abychom je naučili takto vycházet se svým okolím a zajistily si tak další generace lidí, kteří nebudou ke svému okolí lhostejní.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.