Děti do tří let mají problémy s regulací teploty

Datum článku: 5. 1. 2015

Jak oblékat malé dítě, aby neprochladlo, ale zároveň se zbytečně nezpotilo? Studené ruce, ani tvářičky nejsou vhodným indikátorem toho, že je dítěti zima. Přinášíme vám pár užitečných informací k tomu, jak oblékat novorozence, kojence a batolata.

děti, počasí, regulace teploty u malých dětí, oblékání malých dětí dle venkovní teploty

Novorozenec

Pokud na to máte sílu a chuť, hned po příchodu z nemocnice můžete absolvovat s miminkem narozeným v létě první procházku. Ale pozor! V době mezi jedenáctou až patnáctou hodinou, kdy je největší intenzita slunečního záření, zůstaňte s drobečkem raději doma. Novorozeně oblékejte vzdušně a volně, nejen venku ale i uvnitř. Samozřejmostí jsou přírodní, bavlněné a měkké materiály, ve kterých se tělo miminka méně potí. Tenké dupačky, klasické body s krátkým rukávem, lehká košilka a nezapomeňte na tenkou čepičku. Vzhledem k tomu, že hlava je u novorozence místem, kde dochází k velkým tepelným ztrátám, je čepička důležitá. Strach maminky z promrznutí miminka často způsobí, že je oblečené příliš a v kočárku se zpotí. V létě mějte na paměti, že vanička kočárku se od slunce zahřeje a uvnitř kočárku je tepleji než venku. Teplota se na přímém slunci může vyšplhat až na 50 stupňů. Kočárek otáčíme vždy tak, aby prudké slunce nesvítilo dovnitř. Pobyt venku u novorozeňat je třeba omezit. Drobečka vyvětrejte brzy ráno a pozdě odpoledne, když není až tak moc horko. Pokud vám dítě v kočárku spí a venku se zdržujete dlouho, sledujte ho, aby nenastalo přehřátí.

Kojenec, batole

Děti do tří let mají problém s termoregulací. Znamená to, že nejsou schopny udržovat a ztrácet teplo a proto u nich hrozí přehřátí. Kojenci by na přímém slunci neměli zůstávat vůbec. Batolata mohou být na slunci asi hodinu denně. Oblečeme je nejen podle teploty, ale také podle toho, zda bude procházka v kočárku, v nosiči, na rukou, v šátku a podobně. Důležité je zvolit správný materiál oblečení. Citlivá dětská pokožka by mohla zle zareagovat. Nejlepší volbou je bavlna. Body bez nožiček, lehké kalhoty, ponožky a klobouček. Nevystavujte je přímému slunci. Ale pozor! Ani ve stínu a "pod mrakem" není dítě zcela v bezpečí. Oblaka propouštějí 70 procent slunečního záření. Střecha kočárku, a slunečník 50 procent. Pokud jste na delší procházce, dítě vyndejte z kočárku, položte ho do stínu a svlékněte ho, osvěžte vodou na zátylku. Chraňte nejvíce exponované části těla svého dítěte - oči tvář, uši, nos, ramena, záda a hlavu. K letní výbavě dětí patří kvalitní sluneční brýle. Vybírejte je zásadně jen v optikách. Nedávejte je dětem na běžné nošení, jen v případě ostrého slunce.

Potničky

V létě se na těle miminka objevují často a maminky si je pletou s alergickou reakcí pokožky. Drobné povrchové puchýřky, červené vyrážky nebo potničky. Co je způsobuje? Nejčastěji právě chyba v oblékání. Mnoho vrstev oblečení, vysoké teploty ale i nekvalitní oblečení z umělých vláken. Drobné svědivé pupínky, se kojencům objevují zejména na obličeji, na zátylku, na nožkách, ručkách a na dalších místech, kde se potí. Tělo novorozence si ještě nedokáže účinně regulovat tělesnou teplotu, proto se velmi snadno přehřeje. Pokud je tělíčko vašeho dítěte poseté potničkami, kůži zbytečně nepromazávejte a nekrémujte! Nezdržujte se s dítětem dlouho v teplém a vlhkém prostředí. Oblékejte mu vzdušné bavlněné oblečení. Velkou paseku nadělají i igelitové podložky do postýlky. Na ty v létě zapomeňte. Když se potničky objeví, dítě chraňte před dalším pocením, oblékejte ho jen do vzdušných materiálů (platí to i pro děti bez potniček). Pokud drobné vyrážky nemizí, konzultujte stav s pediatrem.

Studené ruce

Při oblékání miminka se maminky obávají, aby navzdory teplému počasí, nebylo jejich ratolestem venku chladno. Jak to zjistit? Velkým omylem je, že indikátorem zimy, či chladu u maličkých dětí jsou studené ručky. Chladné ruce, tvářička, ale ani nos nevypovídají o tom, jak se cítí vaše dítě (studený nos může mít například kvůli větru, ale zima mu není). Hlavním senzorem teploty těla je záhlaví, krk a horní část hrudníku. Pokud jsou tato místa studená, je dítěti zima. A naopak, když jsou vlhká, je mu příliš teplo. Pokud je děťátko zpocené, je třeba mu v teplém prostředí svléknout mokré věci, utřít ho a obléknout do suchého. Pokud se zase začíná potit, svlékněte mu jednu vrstvu oblečení. Podle pediatrů děti tolerují spíše mírný pocit chladu, než zpocení. Sousedův chlapec si může hrát venku v tričku s krátkým rukávem a vašemu může být zima, i když mu dáte svetřík. Neoblékejte děti podle toho, jak to vidíte na ostatních, protože každé dítě je jiné. Jak tedy odhadnout vhodný tip oblečení?Zkušeností. Sami zaznamenáte, co vyhovuje vašemu miminku, zda je otužilé, nebo zimomřivé. Proto pokud máte obavy, častěji zkoušejte teplotu dítěte na jeho zátylku. Při oblékání dětiček se řiďte svou intuicí.

Dítě minimálně do půl roku nemá co dělat na přímém slunci

V době, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší, zůstaňte raději doma ve stínu. Nezapomínejte děti v létě natírat. Používejte pouze krémy a emulze určené pro dětskou pokožku s vysokým UV filtrem! Přípravek má být bez parfému a konzervačních látek. Před natřením zkontrolujte i dobu použitelnosti dětského přípravku.

Autor: Martina Dvořáková