Čtyři nejčastější chyby, které dělají rodiče malých dětí

Rodičovství se nedá naučit, ale je možné vyvarovat se chyb, které dělají jiní a poučit se. Určitě je dobré, když si rodiče chtějí vše dělat po svém, ale proč se učit na svých chybách, když je jiní už dělali a zjistili, že takhle to opravdu nejde?

děti, rodiče, miminko, spánek dětí, výchova dětí, vztahy

1. Spousta informací ze všech stran

"Pamatuji si, když se mi narodila první dcera. Měla jsem přečtenou spoustu věcí ohledně miminek na internetu, měla jsem zásobu knížek a časopisů pro maminky. Nemluvě o tom, že jsem neustále byla pod palbou nevyžádaných rad a tipů od kamarádek, sousedek a známých i méně známých. Chtěla jsem dělat všechno co nejlépe. Rychle jsem ale zjistila, že mnoho informací je zcela protichůdných, dokonce ani dětští lékaři nebyli jednotní. Měla jsem v sobě obrovský zmatek, protože jsem nevěděla, které rady se držet. Nakonec mi jedna kamarádka, která má pět dětí, pomohla nejvíce tím, že mi doporučila spoléhat se na svůj vlastní úsudek a rozhodovat se podle vlastního uvážení ..., "říká Iveta, maminka od dvou dětí. Opravdu je dnes přístup k informacím i díky internetu velmi jednoduchý a pro maminky je to na jedné straně úžasná výhoda, na druhé straně jsou ale informace často velmi rozporuplné, nemluvě o radách celého okolí. Vezměme si jen otázku společného spaní s děťátkem - někteří říkají jednoznačně ano, jiní absolutně ne. Jak si vybrat tu správnou možnost? Jednoduše tak, že se rozhodnete pro tu alternativu, která se zdá vhodná vám.

2. Porovnávání miminka

Prošly si tím mnohé matky a mnohé to dělají pořád. Porovnávání dětí je velmi zrádná a obvykle zcela zbytečná věc. Každé miminko je jiné a vyvíjí se různým tempem. Maminky mají často pocit, že jejich dítě není zcela v pořádku nebo že je o něco "horší" než ostatní děti, pokud nezačne sedět či chodit ve stejném věku jako jeho vrstevníci. Porovnáváme spánek našeho dítěte s jinými dětmi - pokud ony dokážou spát celou noc, proč to naše nespí celou noc? Pokud ony začnou dělat první kroky v desátém měsíci, proč to naše ne? Takové a podobné otázky jsou velmi časté, ale nikam nevedou. Pokud je vaše děťátko podle pravidelných prohlídek u lékaře v pořádku, nemáte se čeho bát a nemusíte ho porovnávat s druhými dětmi. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a tak to má být. Porovnáváním zbytečně zatěžujete svou hlavu a vytváříte si stresy. Zkuste tento zlozvyk odstranit a začněte si užívat své děťátko bez zbytečných obav!

3. Strojení na noc

Strach, aby miminku náhodou nebyla zima a aby neprochladlo, bývá zejména u rodičů prvního dítěte zbytečně přehnaný. Na spinkání rodiče často oblékají miminko příliš a navíc je zvykem i přetápět místnost, kde miminko spí. Toto ale zvyšuje riziko přehřátí organismu a zároveň je tak vyšší i riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Pokoj, ve kterém dítě spí, by měl mít přiměřenou teplotu příjemnou i pro vás (doporučuje se cca 16-18 ° C).

4. Spánek

Spánek miminka je pro mnohé rodiče jedním z hlavních témat a častých problémových oblastí. Miminka obvykle nespí celou noc, některá mají problém i se spánkem přes den. Jsou děti, které spí vícekrát za den 20 minut a pak takové, co spí i tři-čtyři hodiny v kuse. V noci je rovněž rozdílné, jak které miminko spí. Jiné jsou děti kojené (zvyknou se budit častěji) a jiné jsou děti krmené umělým mlékem. Nečekejte, že vaše miminko začne zázračně spát celou noc po dovršení například tří či šesti měsíců. Hodně dvou a tříletých dětí se ještě v noci budí a je to přirozené.
Každé dítě je jiné a každé spí jinak. Snažte se neporovnávat spánek svého dítěte s jinými dětmi, zvláště neposlouchejte maminky, které vám budou vyprávět, jak jejich mrňous už ve třech měsících spí krásně v postýlce nerušeně celou noc. Maminky umí nejednou přikrášlovat skutečnost, takže nikdy nevíte, jestli je to opravdu tak. A koho to trápí? Vy máte své dítě a ono i jeho spánek jsou jedinečné. Berte to proto tak, jak to je a zkuste se spánku svého dítěte přizpůsobit.

comments powered by Disqus


Podobné články


Léky, které ohrožují děti a mladistvé

Drogy - postrach rodičů a kouzlo zakázaného u dětí. K drogám se uchyluje stále více dětí a mladistvých....
více...

Láska, kterou nám vyjadřují naše děti

Rodiče milují své děti a dávají jim svou lásku najevo tím, jak se o ně starají. Ale co děti? Někdy rodičům...
více...

Prázdniny a vysvědčení našich dětí

V době, kdy se blíží den D, tedy den, kdy vaše dítě domů donese vysvědčení, bývá patrná nervozita v mnoha...
více...

Výchova a vztahy v rodinách s dětmi z minulých manželství

Jaké to je, být druhou mámou? Rozvody a rozchody v dnešní době nejsou nic neobvyklého a proto přibývá i rodin,...
více...

Rozhovor s dětmi a jeho vliv na komunikaci v rodině

Některé děti jsou upovídané a z jiných aby se slova doslova páčila. Ale není to většinou chyba na straně...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak posílit dětem v zimě imunitu a zabránit zvýšenému výskytu nemocí z nachlazení?

Zimní měsíce dávají zabrat hlavně maminkám malých dětí, které navštěvují mateřské školky a školy. Malé...
více...

Feng - šuej zajistí, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí

Klidné a pohodové dětství, to můžeže svým dětem dopřát svou láskou, obětavou péčí, ale také tím, jak jim...
více...

Škola, kde se známkuje až od deseti let?

Škola, to jsou především známky. Alespoň tak je tomu v naší zemi. Jen je otázkou, jestli je to tak dobře...
více...

Sdílíte fotografie svých dětí na sociálních sítích? Brzděte!

Sociální sítě nám denně zasahují do života. A nejen nám, ale i našim dětem. Často a zcela oprávněně se...
více...