"Pamatuji si, když se mi narodila první dcera. Měla jsem přečtenou spoustu věcí ohledně miminek na internetu, měla jsem zásobu knížek a časopisů pro maminky. Nemluvě o tom, že jsem neustále byla pod palbou nevyžádaných rad a tipů od kamarádek, sousedek a známých i méně známých. Chtěla jsem dělat všechno co nejlépe. Rychle jsem ale zjistila, že mnoho informací je zcela protichůdných, dokonce ani dětští lékaři nebyli jednotní. Měla jsem v sobě obrovský zmatek, protože jsem nevěděla, které rady se držet. Nakonec mi jedna kamarádka, která má pět dětí, pomohla nejvíce tím, že mi doporučila spoléhat se na svůj vlastní úsudek a rozhodovat se podle vlastního uvážení ..., "říká Iveta, maminka od dvou dětí. Opravdu je dnes přístup k informacím i díky internetu velmi jednoduchý a pro maminky je to na jedné straně úžasná výhoda, na druhé straně jsou ale informace často velmi rozporuplné, nemluvě o radách celého okolí. Vezměme si jen otázku společného spaní s děťátkem - někteří říkají jednoznačně ano, jiní absolutně ne. Jak si vybrat tu správnou možnost? Jednoduše tak, že se rozhodnete pro tu alternativu, která se zdá vhodná vám.
Prošly si tím mnohé matky a mnohé to dělají pořád. Porovnávání dětí je velmi zrádná a obvykle zcela zbytečná věc. Každé miminko je jiné a vyvíjí se různým tempem. Maminky mají často pocit, že jejich dítě není zcela v pořádku nebo že je o něco "horší" než ostatní děti, pokud nezačne sedět či chodit ve stejném věku jako jeho vrstevníci. Porovnáváme spánek našeho dítěte s jinými dětmi - pokud ony dokážou spát celou noc, proč to naše nespí celou noc? Pokud ony začnou dělat první kroky v desátém měsíci, proč to naše ne? Takové a podobné otázky jsou velmi časté, ale nikam nevedou. Pokud je vaše děťátko podle pravidelných prohlídek u lékaře v pořádku, nemáte se čeho bát a nemusíte ho porovnávat s druhými dětmi. Každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem a tak to má být. Porovnáváním zbytečně zatěžujete svou hlavu a vytváříte si stresy. Zkuste tento zlozvyk odstranit a začněte si užívat své děťátko bez zbytečných obav!
Strach, aby miminku náhodou nebyla zima a aby neprochladlo, bývá zejména u rodičů prvního dítěte zbytečně přehnaný. Na spinkání rodiče často oblékají miminko příliš a navíc je zvykem i přetápět místnost, kde miminko spí. Toto ale zvyšuje riziko přehřátí organismu a zároveň je tak vyšší i riziko syndromu náhlého úmrtí dítěte. Pokoj, ve kterém dítě spí, by měl mít přiměřenou teplotu příjemnou i pro vás (doporučuje se cca 16-18 ° C).
Spánek miminka je pro mnohé rodiče jedním z hlavních témat a častých problémových oblastí. Miminka obvykle nespí celou noc, některá mají problém i se spánkem přes den. Jsou děti, které spí vícekrát za den 20 minut a pak takové, co spí i tři-čtyři hodiny v kuse. V noci je rovněž rozdílné, jak které miminko spí. Jiné jsou děti kojené (zvyknou se budit častěji) a jiné jsou děti krmené umělým mlékem. Nečekejte, že vaše miminko začne zázračně spát celou noc po dovršení například tří či šesti měsíců. Hodně dvou a tříletých dětí se ještě v noci budí a je to přirozené.
Každé dítě je jiné a každé spí jinak. Snažte se neporovnávat spánek svého dítěte s jinými dětmi, zvláště neposlouchejte maminky, které vám budou vyprávět, jak jejich mrňous už ve třech měsících spí krásně v postýlce nerušeně celou noc. Maminky umí nejednou přikrášlovat skutečnost, takže nikdy nevíte, jestli je to opravdu tak. A koho to trápí? Vy máte své dítě a ono i jeho spánek jsou jedinečné. Berte to proto tak, jak to je a zkuste se spánku svého dítěte přizpůsobit.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.