Příčiny neplodnosti, které souvisejí s problémy v děloze, jsou méně časté, než např.. poškozené vejcovody. Krček dělohy se může podílet na neplodnosti, ale jen vzácně je jedinou příčinou neplodnosti ženy. Za normálních okolností žlázky děložního čípku produkují hlen, jehož kvalita se v průběhu menstruačního cyklu mění tak, aby v době, kdy je ve vaječníku přítomné zralé vajíčko, umožnil spermiím vstup do dělohy a naopak, mimo ovulace chránil děložní dutinu před průnikem infekce z pochvy. Někdy je hlen pro spermie trvale neprůchodný, například v důsledku zánětu děložního čípku. V minulosti se na zjištění tohoto stavu doporučoval tzv.. postkoitální test, při kterém se zjišťovalo, zda je hlen pro spermie "propustný". Dnes význam tohoto testu klesl, vzhledem k možnosti překonat nevhodné složení hlenu pomocí nitroděložní inseminace.
Neplodnost mohou způsobovat i deformace těla dělohy. Ty mohou být důsledkem vrozených vývojových vad dělohy, např.. tzv.. Jednorohá zda dvourohá děloha nebo přítomnost přihrádky v dutině děložní. Vývojové vady dělohy nebývají častou příčinou neplodnosti, spíše způsobují včasné potraty nebo předčasné porody. Některé vrozené deformace dělohy se dají korigovat pomocí plastické operace, jiné, např.. Jednorohá děloha, se operovat nedají. Diagnostikovat vývojové vady dělohy lze pomocí ultrazvuku, pomocí hysterosalpingografie (do děložní dutiny se vstříkne kontrastní látka a pomocí rentgenu se dutina zobrazí) nebo při hysteroskopii (lékař přes tenkou trubičku prohlédne děložní dutinu).
Deformace těla dělohy mohou vzniknout i v průběhu života ženy a nejčastěji je způsobují myomy nebo polypy děložní sliznice. Myom je nezhoubný nádor, který roste ze svaloviny dělohy. Může být uložen těsně pod sliznicí, ve stěně nebo na povrchu dělohy. Je to nejčastější nezhoubný nádor dělohy u žen v reprodukčním věku. Jeho růst ovlivňují ženské pohlavní hormony, proto nevzniká u žen po přechodu a také po vyhasnutí funkce vaječníků přestává růst, případně se zmenšuje. Nemusí se projevovat žádnými příznaky a jeho přítomnost se zjistí náhodně při gynekologickém vyšetření, nebo může způsobovat poruchy menstruačního krvácení, ve smyslu silné dlouhotrvající menstruace, nebo, pokud dosáhne velkých rozměrů, může být také příčinou bolestí v malé pánvi nebo způsobovat obtíže při močení.
Nejlépe se dá jeho přítomnost zjistit pomocí vaginálního ultrazvukového vyšetření. Léčba závisí na tom, zda myom dělá potíže a také na věku ženy. Pokud má myom malé rozměry a nedělá žádné potíže, stačí ho jen sledovat. Některé myomy se mohou vyndat při zachování dělohy, v některých případech, kdy je nepříznivě uložen velký myom a žena si už nepřeje mít děti, je třeba odstranit celou dělohu. Příčinou neplodnosti mohou být myomy, umístěné těsně pod sliznicí, které deformují děložní dutinu a zabraňují uhnízdění nebo včasnému vývoji embrya. Takto uložené myomy mohou být také příčinou včasných potratů. Při následujícím otěhotnění se embryo může uhnízdit na jiném místě a těhotenství proběhne bez problémů. Ale pokud žena s takto uloženým myomem nemůže otěhotnět delší dobu, nebo vícekrát potratila, je vhodné myom odstranit pomocí hysteroskopie. Malé myomy, které nedeformují dutinu, nemají vliv na otěhotnění. Vliv deformit dělohy na plodnost ženy není jednoznačný, některé se zjistí i u žen, které bez problémů otěhotněly a porodily.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.