Co neříkat těhotné ženě aneb Rady pro okolí budoucí maminky

Těhotenství není nemoc a k těhotné ženě by se tak okolí mělo chovat. Ale na druhou stranu, budoucí maminka si vše bere jinak a často střídá nálady podle hormonálních výkyvů. Proto není dobré, dráždit ji zbytečně nelichotivými poznámkami. Víte, co budoucí maminku dokáže pěkně vytočit? Sestavili jsme pro vás hitparádovou šestici, kterou zaručeně těhotné ženě zkazíte náladu.

těhotenství, matky, porod,děti, plánované těhotenství

1. Vypadáš, že to už-už bude

Ano, každá žena během těhotenství přibere jinak. Některé se zakulatí jen trošku, některé mnohem více. Ovlivňuje to množství faktorů. Poslední věc, kterou však chce těhotná žena slyšet je, že vypadá jako velryba, co se už už chystá porodit. Některé ženy mají bříško pořádně velké již kolem 20. týdne a taková nepěkná poznámka je může urazit, minimálně rozhodit. Raději si dobře promyslete, než něco takového řeknete!

2. A bylo to plánováno?

Otázky ohledně toho, zda těhotenství bylo nebo nebylo plánováno, byste si také měli nechat pro sebe. Je jiné, pokud se to ženy zeptá blízká kamarádka, ale pokud se na to ptají i různí další lidé, je to nezdvořilé a nehodí se to. Velmi často takovou otázku lidé kladou ženám, které čekají ne první, ale druhé, třetí, či dokonce další dítě v pořadí, případně, pokud žena otěhotní v mladším věku (to je ale také diskutabilní, protože dnes už je podle mnohých příliš brzy ještě i v 25), případně vyšším věku. Naše rada zní: raději se kousněte do jazyka, jinak riskujete, že budoucí maminku urazíte nebo se jí dotknete.

3. Nebudou to náhodou dvojčata?

Ano, když ženě začne vykukovat bříško, někteří lidé mají potřebu hned poukazovat na jeho velikost. Otázka, zda náhodou těhulka nečeká dvojčata, je opět jedna z těch méně příjemných a vhodných. Naznačuje totiž nepřímo, že žena je příliš velká, nebo tedy minimálně její bříško. Většina těhotných je velmi citlivá na otázky nebo poznámky o svém těle, proto je lepší se neptat. Trošku mírnější a pohodovější je otázka typu "A už víte, co to bude?"

4. Můžu ti pohladit bříško?

Většina žen je velmi citlivá na své těhotenské bříško a určitě není připravena přijímat doteky a pohlazení široké veřejnosti jen proto, že je těhotná. Bohužel, mnoho lidí si to vůbec neuvědomuje a považuje to za normální. Těhotenské bříško je možná velmi lákavé, ale pokud nejste v blízkém přátelském vztahu s danou těhulkou, pak je lepší se na to neptat a nepokoušet se pohladit její bříško. Některé budoucí maminky nesnesou ani hlazení bříška od bližších známých, maximálně tak od partnera.

5. Těhotenství ti přidalo / ubralo na kráse, takže to bude ...

Víte, co se říká? Že pokud žena v těhotenství zkrásní, bude to chlapeček. Pokud naopak, žena zoškliví, čeká holčičku, protože to ubírá mamince na kráse. Ať je ale váš předpoklad jakýkoliv, raději se této "hlášky" vzdejte. Vlastně je celkově lepší se vzdát jakýchkoli poznámek o tělesných změnách budoucí maminky. Rostoucí a měnící se tělo je jedna z věcí, na kterou si musí zvykat samotná žena a ne všechny změny jsou právě příjemné. Má co dělat, aby se s tím vyrovnala sama, proto takové poznámky raději zamkněte do oddělení "Nevhodné" a zdržte se jich. Nikomu totiž jimi nepomůžete, ale můžete ještě přispět k psychické nepohodě budoucí maminky. A to jistě nechcete.

6. Jsi si vědoma všech rizik v tomto věku?

Někteří lidé mají pocit, že mohou opravdu říct cokoliv. Přitom slova dokáží často zranit více než cokoliv jiného. Je známým faktem, že těhotenství po 35. roce, přináší s sebou určité zvýšené riziko výskytu různých vývojových vad. Ale je také velmi pravděpodobné, že budoucí maminka o tom ví, nebo ji s tím stihl seznámit lékař. Ptát se na něco takového je jednak hrubé a jednak jí tím dáváte najevo, že je na těhotenství stará. Často se lidé ptají na takové otázky, i když nemají ani jen ponětí, jaké důvody měla žena pro těhotenství ve vyšším věku (možná se déle nedařilo, nebo až později našla toho pravého, nebo ...). Je to opět jen a jen věcí té ženy, proto se raději podobných připomínek zdržte!

comments powered by Disqus


Podobné články


Přání otěhotnět a síla psychiky

Pokud jednou začnou ženě tikat biologické hodiny, jen těžko se nechají umlčet. Ve snaze vyhovět tužbám svého...
více...

Astma může malým dětem způsobit i stres matky v těhotenství

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, které postihuje všechny věkové kategorie, včetně malých dětí....
více...

Odběr pupečníkové krve je investice do zdraví vašeho dítěte, ale také členů blízké rodiny

Uvažuje o tom, jak zajistit svému dítěti zdraví? Nechte mu zmrazit pupečníkovou krev hned po porodu. Sice tento...
více...

Cvičení pomáhá těhotným ženám lépe zvládnout přípravu, samotný porod, ale i regeneraci po porodu

Cvičení v době těhotenství by pro zdravou ženu nemělo být problém. I když neustále přibývá rizikových...
více...

Ženy, které nemohou otěhotnět, by měly konzumovat vitamin B8

Příčin ženské neplodnosti je několik. Jednou z nich je i syndrom polycystických vaječníků označovaný jako...
více...

Proč nechat muže, starat se i o velmi malé děti?

Muž a malé miminko? Nikdy! I tak znějí slogany některých novopečených maminek. Nemyslí to zle, jen svého...
více...

Alkohol je tabu celou dobu těhotenství!

I když to zní absurdně, stále určitá část těhotných žen nevěří tomu, že alkohol v těhotenství opravdu...
více...

Pravidla pro bezpečný jogging

Jogging patří mezi aerobní cvičení, které je pro svou jednoduchost velmi oblíbené. Ale, pozor i on má svá...
více...

Chůze nejen pro těhotné - lék a prevence mnoha chorob

Univerzální lék, který navíc nic nestojí? Nevíte? A kdybychom vám napověděli, že začíná písmenem “ch” ?...
více...

Sedm zásad, které vám pomohou zvládnout návštěvy u miminka

Dříve platilo nepsané pravidlo, že narozené děti a jejich rodiče se navštěvují až po šestinedělí. Mělo to...
více...