Co nám dávají naše děti aneb S dětmi život dává jiný smysl

V dnešní uspěchané době je mateřství něco, co nás spolehlivě zastaví. Ale jsou páry, které toto zastavení děsí a raději volí život bez dětí. Ale je to správné řešení? Čím nás malí, na nás závislí tvorečkové bezděčně obohacují? Určitě jsou momenty, kdy bychom je nejraději roztrhli, ale ty následně vyrovná láska, které se nedá žádnou jinou nahradit!

matka, děti, mateřství, rodina, rodiče

1. Děti nás inspirují ...

Čistota a nevinnost dětí jsou úžasnými zdroji inspirace a motivace. Je sice pravda, že nám děti vezmou i spoustu energie, ale zase mnoho také dají - v jiné formě. Dají smysl našemu životu, nové cíle, důvod k tomu, abychom se věnovali zdravému životnímu stylu, můžeme s nimi sportovat, procházet se, hrát si - to všechno jsou záležitosti, které bychom jen tak bez dítěte zřejmě nedělali.

2. Vidíme jejich růst

Zatímco my jsme prakticky pořád stejní a ani nevíme jak běží čas, když máme děti, můžeme sledovat jejich růst, vývoj a později dospívání. Vidíme, jak z malého batolete vyrostl samostatný, tvořivý, rozumný člověk, osobnost, na kterou můžeme být právem hrdí.

3. Zažíváme stále nová dobrodružství

Děti nás vrátí do světa fantazie, na který jsme jinak už dávno v dospěláckém světě zapomněli. Je úžasné, jak se dětem rozzáří očka nad zcela běžnou záležitostí, když zkoumají pro nás úplně obyčejné věci. Tento nový pohled nás obohatí a naučí dívat se na věci úplně jinak. Děti nás přimějí k tomu, abychom se těšili i z maličkostí, a to je velmi důležité pro celoživotní štěstí a úspěch.

4. Naučíme se být lepšími

Děti jsou v zrcadlem svých rodičů. Kopírují naše chování, uvažování, naše řeči, a právě na nich nejlépe vidíme, jaký vliv má nějaký druh našeho zásahu. Děti nás naučí být trpělivějšími, laskavějšího, jemnějšími, racionálnějšími, ale i méně sobeckými.

5. Naučíme se zpomalit

Zastavíme se jen tak na chodníku nebo na louce, kde roste květ? Přivoníme si k růži? Obdivujeme šikovnost mravenců při stavbě mraveniště, nebo vláčení si potravy dovnitř? Když máme malé dítě, budeme to dělat a budeme se spolu s ním z těchto běžných věcí těšit. Naučí nás zpomalit a vychutnávat to, čeho si dospělí nevšímají a ignorují.

6. Vytváříme si vlastní tradice

Vánoce bez dítěte, jako kdyby ani nebyly. Vždyť pro ně děláme stromeček, sháníme dárky, připravujeme překvapení. Když žijeme teprve s partnerem, tradice a svátky nemají až tak velký význam, jako když přijde na svět děťátko. Najednou si vytvoříme vlastní tradice, které mu rozzáří očka a nám zahřejí srdíčko.

7. Těšíme se z jejich úspěchů

Od prvního úsměvu a kroku, neustále, každý jeden den, nás dětičky překvapí novými znalostmi a schopnostmi. Zatímco na začátku jsme se těšili z prvních slovíček, později to budou dobré známky na vysvědčení, koncert, výstava, dobré skutky, až po školní a pracovní úspěchy. Je úžasné vidět úspěchy vlastního dítěte - kdo to nezažil neví, o co přichází.

8. Dají nám nový život

Mnohé maminky tvrdí, že díky dítěti žijí druhý život. První svůj vlastní, a ten druhý prožívají s dítětem od jeho narození až po dospělost. Často se snaží prostřednictvím dítěte napravit chyby a neúspěchy, které se jim v životě přitrefily. Prožívají úspěchy dětí, jako kdyby to byly jejich vlastní, ale na druhé straně, neúspěchy velmi trpí - také jako kdyby to byly jejich vlastní, či dokonce ještě více.

Jedno velké ale ...

Samozřejmě, není dobré očekávat od dítěte, že svým životem smaže naši případnou negativní karmu, ani ho tlačit do věcí, na kterých jsme například my sami velmi chtěli uspět a neuspěli. Vždy je důležité mít na zřeteli, že naše dítě je samostatná osobnost s vlastními dovednostmi, schopnostmi, představami, plány a úspěchy i neúspěchy jsou prostě součástí života každého z nás.

comments powered by Disqus


Podobné články


Práce z domova a péče o malé děti

Máte malé dítě a uvažujete o práci z domova? Ano, je to velká výhoda, ale tato práce má i svá specifika...
více...

Co dát dětem do života?

Na co si vzpomenou vaše děti, když jim život položí do cesty překážky? A co se jim vybaví, když budou...
více...

Jak předejít žárlení mezi sourozenci?

Rivalita mezi sourozenci, to je běžná a zcela neškodná věc. Někdy dokonce pomáhá k tomu, že se jedno dítě...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Feng - šuej zajistí, aby děti vyrůstaly ve zdravém prostředí

Klidné a pohodové dětství, to můžeže svým dětem dopřát svou láskou, obětavou péčí, ale také tím, jak jim...
více...

Škodlivé rodičovství aneb Úzkostná péče dětem neprospívá a škodí i v dospělosti

Na ubližování dětem máme své zákony. Ale co, když ubližujeme svým dětem přehnanou péčí a ostrahou? Na to...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Jak nepřijít o partnera? Naslouchejte mu!

Bojíte se o svého partnera? Tak to by vás vaše obava mohla motivovat k tomu, aby se s vámi váš partner nenudil....
více...

Mít děti ve vyšším věku omlazuje

Mít děti je touhou většiny žen. Dříve bylo normální být matkou kolem dvacítky a starší těhotné ženy byli...
více...