Cestování s dětmi na dovolenou autem
Datum článku: 10. 12. 2014
Rozhodli jste se pro cestu s malými dětmi do zahraničí a pojedete autem? Co vše budete potřebovat, vám zde ve stručnosti objasníme. Před cestou je potřeba zkontrolovat stav vozidla, ale i platnost cestovních dokladů a vybrat vhodnou destinaci (výborné jsou hotely s označením “baby friendly”, které jsou na děti připravené). Následně uzavřít kvalitní pojištění na cesty, ale pro nejnutnější případy přibalit i cestovní lékárničku.

Bezpečnost v autě
-
Před cestou si raději nechte auto zkontrolovat v servisu - důkladnou generálkou předejdete možným problémům v zahraničí. Nezapomeňte zelenou kartu a kontakty na asistenční službu.
-
Na kvalitní autosedačce by rodiče neměli šetřit. Vzhledem k proporcím a anatomii jsou děti mnohem zranitelnější než dospělí. (Například hlava devítiměsíčního miminka představuje přibližně 25 procent jeho hmotnosti proti hlavě dospělého muže, která představuje pouze 6 procent. Úrazy lebky dítěte jsou proto vážnější). Absolutně nedostatečný je podsedák.
-
Donedávna byla za skutečně bezpečnou považována pouze sedačka s Isofixem (tj. pevným uchycením sedačky ke konstrukci vozidla), která má zadní opěradlo a hlavovou opěrku. Nejnovější výsledky mezinárodního testu dětských autosedaček ukázaly, že systém Isofix nemusí vždy fungovat v zájmu většího bezpečí dítěte. Tři z 22 testovaných sedaček (několik z nich nabízí i náš trh), které v testu získaly nedostatečné hodnocení, byly vybaveny základnou uchycenou systémem Isofix.
-
Z výsledků testů vyplývá, že nejbezpečnější jsou autosedačky, které se umísťují v protisměru jízdy - v případě nárazu se jeho síla rozloží na celou plochu zad dítěte. (Ve Skandinávii jsou již dnes běžné sedačky v protisměru jízdy pro děti do čtyř let).
-
Neukládejte tvrdé a ostré předměty na plochu pod zadní okno. Při prudkém zabrzdění či nárazu by předměty mohly dítě poranit! Nebezpečné jsou i pet lahve v interiéru auta.
-
Řídit by měl zkušený řidič. Pokud neplánujete přestávku na nocleh a jedete v kuse, "zkušení" řidiči by měli být dva, aby se po několika hodinách jízdy mohli vyměnit.
Správná destinace
-
Cíl cesty pečlivě vybírejte. Volte místa, které jsou přímo určena na dovolenou s dětmi. Pokud jedete k moři, zajímejte se o přístup do vody. Nejlepší je písčitá nebo tzv.. "oblázková" pláž - skály a mořští ježci by vám mohli dovolenou dost znepříjemnit. Také oceníte, pokud budete mít k dispozici hřiště, bazén se sladkou vodou apod.
-
Ubytování vybírejte takové, abyste neměli daleko k moři a zároveň aby se nacházelo v klidné části letoviska.
-
Pokud máte malé děti, spíše než hotelový pokoj vám doporučujeme apartmán s kuchyňkou, kde budete mít k dispozici kuchyňský kout s lednicí. Místní strava nemusí prckům vyhovovat, lepší je pojistit se např..těstovinami z domova.
-
Zjistěte si předem předpověď počasí a průměrné letní teploty ve vybrané lokalitě. Pokud jsou avizované teploty příliš vysoké, cestu raději odložte na září, či říjen. Mějte na paměti, že maličká miminka špatně snášejí horka.
-
Pokud vyrážíte do horských oblastí, vězte, že malé dítě by nemělo překročit výši 1 000 m nm
-
Nevybírejte příliš vzdálenou destinaci. (resp. pro vzdálenější oblasti volte jiný druh dopravy). I když se vám zdá, že dítě velkou část cesty prospí, i tak je pro jeho organismus několikahodinový přesun velkou zátěží.
Cestovními doklady
-
Každé dítě musí mít svůj vlastní cestovní pas! Vydává se u dětí do patnácti let na dobu pěti let, tak nezapomeňte zkontrolovat jeho platnost. K jeho vydání udete potřebovat občanský průkaz a také rodný list dítěte. Nepotřebujete žádný předem vyplněný tiskopis ani fotografii dítěte a vydávají ho zastupitelské úřady.
-
Nenechávejte si zařizování pasu na poslední chvíli! Lhůta pro vydávání cestovních pasů se strojově čitelnými údaji (biometrickými prvky) je 30 dní. Pas vám vystaví i ve zkrácené době (do 2 pracovních dnů), ale počítejte s vyšší částkou.
Kinetóza aneb nevolnost na cestách
Kinetóza je stav projevující se nejprve pocitem na zvracení doprovázený bledostí a pocením, později zvracením, které nepřináší úlevu. Vyvolávají ji zejména celkové vibrace na velmi nízké frekvenci (0,1 Hz až 1,0 Hz) působící na organismus, tedy kývání tělem s trváním kyvu od 1 do 10 sekund. Proto se s kinetózou setkáváme nejčastěji v dopravě, tehdy mluvíme o nevolnosti v autě, mořské nemoci apod. Trpí na ni častěji děti než dospělí, ale může postihnout i zvířata. Kinetóza vzniká vzájemným rozporům mezi vjemy vestibulárního (rovnovážného) aparátu a zrakovými vjemy, které vyvolá podráždění nervového systému a pokles krevního tlaku. Nejde o biologicky závažné onemocnění, ale může znepříjemnit cestování. Proto je vhodné jeho vzniku zabránit preventivními opatřeními.
-
Kinetózu předcházejí tyto příznaky: zrychlené dýchání, studený pot, zvýšená tvorba slin, únava nebo závratě. Pokud některé z nich na sobě nebo dítěti zpozorujete, je nejlepší zastavit, osvěžit se vodou a projít se po čerstvém vzduchu.
-
Pokud přestávka z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu, řidič by se měl snažit o plynulou jízdu bez prudkého brzdění a zatáček.
-
Je dobré připravit do igelitového sáčku navlhčený ručník nebo textilní plenu, kterou osvěžíte ruce, čelo i krk. Samozřejmě se vyplatí mít v zásobě i sáček na zvracení.
-
Ke zhoršení nevolnosti přispívají zrakové vjemy (např. pohybující se horizont), proto se tomu, komu bývá během jízdy špatně, doporučuje nečíst, nesledovat pohyb za oknem, dívat se přímo před sebe nebo zavřít oči.
-
Nevolnost také zhoršuje vydýchaný vzduch, proto v autě dbejte na přísun čerstvého vzduchu.
-
Kinetóza může také souviset se psychickým stavem - strachem nebo úzkostí. Pokud sedíte vedle dítěte, kterému je špatně, držte ho za ruku, ať si je jisté, že má ve vás oporu.
-
Nevolnost také závisí na příjmu potravin. Nevydávejte se na cestu s plným, ale ani s prázdným žaludkem - doporučuje se malé množství lehkého jídla a tekutin.
-
Člověk trpící kinetózou by měl zaujmout místo blízko těžiště, tedy místa, kde jsou výkyvy nejmenší. V případě automobilu jsou to samozřejmě přední sedadla, kde sedí dospělí. (S dětmi toto preventivní opatření můžete využít např.. na lodi či v letadle).
-
Pokud vy nebo vaše děti máte potíže s nevolností v autě, hodinu před cestou si preventivně vezměte (dle doporučení lékárníka nebo lékaře) léky. Nejčastěji se k tomuto účelu používají léky s kombinovaným antihistaminovým a antimuskarinovým účinkem (často doprovázeným i sedativním účinkem). Léky jsou ve formě tablet, nebo žvýkaček (vhodné pro starší děti). Někomu vyhovují i homeopatické kapky.
Prevence horka v autě
-
Pořiďte si stínítka na okna. Počítejte raději s dvěma kusy na jedno okénko, protože sluneční paprsky dokážou děti pěkně potrápit.
-
Abyste předešli přehřátí či dokonce úpalu, dbejte na dostatečný přísun tekutin.
-
Bez klimatizace v autě se asi do teplých krajin nemá cenu vydávat. Ale pozor, s klimatizací to nepřehánějte! Nejenže hrozí prochladnutí, ale na klimatizaci mohou negativně reagovat i alergici. Ze stejných důvodů jsou zrádná otevřená okna.
-
Dejte dětem na cestu přiměřené oblečení. Vyberte jim jen lehké bavlněné materiály, i tak počítejte s tím, že budou mít propocená zádíčka. Pokud cestujete přes noc, nachystejte si deku, kterou budete moci v případě potřeby děti přikrýt. (A když už jsme u toho spinkání, může se hodit i polštářek na podložení hlavičky.)
-
Nikdy nenechávejte děti samy zamčené v autě!
Zábava na cestě
-
Cestování autem má jistě své nevýhody, ale velkým plusem je to, že na dovolenou si můžete vzít vše, co se vám líbí a zastavit kdy a kde chcete. Naplánujte si cestu tak, abyste mohli dělat přestávky a aby cesta nebyla pro děti jednotvárná.
-
Do programu pauzy zakomponujte kromě toalety také krátkou procházku nebo cvičení, či občerstvení.
-
Celou cestu můžete pojmout jako "bojový úkol". Vymyslete na každou zastávku nějakou úlohu a mezi přestávkami v autě její splnění společně vyhodnoťte (nebo naopak). Děti mohou sbírat body, za které v cíli cesty získají nějakou cenu.
-
Pořiďte dětem kapsy, které se dají umístit zezadu na přední sedadlo. Do kapes schovejte vše, co by se mohlo během jízdy hodit: plyšáka, panenku, knížku, časopis apod.
-
Určitě využijete pohádky a písničky na CD. Eventuálně zvažte, zda si nepořídit přenosný DVD přehrávač.
-
Větším dětem můžete zkopírovat mapu cesty, do které si mohou barevně vyznačovat trasu, zastávky apod. Můžete vaše cestování pojmout didakticky a dětem vyprávět o světových stranách, pohořích, vodních plochách a řekách apod..
-
S většími dětmi už máte určitě vyzkoušené nějaké rodinné hry, jako je např.. slovní fotbal nebo kdo první uvidí ...? (první značku, zelený náklaďák) apod. Při cestování budou vhodné.
-
Než vyrazíte na dlouhou cestu, vyzkoušejte si nejprve kratší výlety. Tak zjistíte, zda jsou vaše děti cestovatelské tipy.
Návrat ve zdraví
-
Uzavření zdravotního pojištění by mělo být samozřejmostí. Naštěstí dnes je to možné už i přes internet.
-
Autem s dětmi asi nepůjdete do míst, které by vyžadovaly speciální očkování před cestou. Přesto - pro klid v duši - konzultujte vaši cestu s praktickým dětským lékařem.
-
Ve vaší cestovní lékárničce by neměly chybět léky proti horečce, průjmu, uštknutí hmyzem, dezinfekce, teploměr, náplasti a obvazy.
-
Pochopitelně nezapomeňte na opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem a zklidňující krémy obsahující panthenol. Nenatřené a bez pokrývky hlavy ven děti ani nepouštějte!
-
Pokud to vaše auto ještě odveze, přibalte si na cestu i slunečník nebo stínící stan. Nezapomínejte, že mezi 11. a 16. hodinou byste se neměli vůbec vystavovat slunci.
-
V letních měsících mohou malé děti trpět v důsledku vysokých teplot zapařením. Pokud ještě používáte pleny, nechávejte děti co nejčastěji bez nich, oplachujte je vodou a vždy před spaním ošetřete krémem proti opruzeninám.
-
Přestože jsme vám už poradili mnoho věcí, které je fajn mít s sebou, zkuste pro mrňouse přibalit i nočník. Ne vždy totiž vypadají sociální zařízení slušně a "bezpečně".
-
Přejeme vám šťasnou cestu a bezpečný návrat z dovolené, kde si všichni odpočinete a naberete síly do dalších všedních dní.
Autor: Lenka Kostková