Cestování s dětmi autem

Datum článku: 25. 11. 2014

Cestování s dětmi s sebou vždy přináší určitá specifika. A není tomu jinak ani, když cestujete vlastním vozem. Sice nejste odkázaní na řádem určené přestávky, ale i zde je třeba brát ohled na děti. Na jejich i svou bezpečnost, ale i na bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

děti, cestování s dětmi, bezpečnost dětí při cestě autem

Dětem je vlastní pohyb

a nutné sezení v autosedačce v autě i několik hodin je pro ně neuvěřitelným utrpením. Proto asi nejlepší doba, kdy vyrazit na cestu, je ve velmi časných ranních hodinách, kdy dítě zpravidla v autě znovu usne. Není také příliš vhodné, aby v autě bylo jen dítě a řidič, protože oba jsou vlastně "sami". Řidič se musí nutně věnovat řízení a nemůže se neustále rozptylovat a starat o dítě sedící vzadu. Logicky tak po čase dojde k tomu, že dítě začne být protivné, brouká a dožaduje se pozornosti, kterou mu řidič nemůže v dané chvíli poskytnout. V tomto okamžiku se zvyšuje riziko dopravní nehody, protože pozornost řidiče klesá a v krvi se zvyšuje hladina adrenalinu (nemluvě o možné únavě a podráždění).

Nezapomeňte ...

Aby vás během cesty nepostihlo nepříjemné překvapení, měli byste nechat kompletně zkontrolovat své auto technikem v příslušném servisu. Nezapomeňte si připravit potřebné doklady od auta, zelenou kartu a kontaktní informace na asistenční službu. Pokud nemáte v autě klimatizaci, která je při cestování s malými dětmi zejména v horkých dnech vítaným pomocníkem, pak byste měli pečlivě zvážit čas tam i zpět domů tak, abyste necestovali v tom největším horku. Není pro dítě snad nic horšího, než když musí sedět v rozpáleném autě uprostřed letního poledne v koloně. Za parných dní se může teplota v autě vyšplhat až k nesnesitelným 50 stupňům. Taková situace není samozřejmě ideální ani pro dospělého, ale ten dokáže na rozdíl od malého dítěte pochopit, proč musí takové teplo vydržet. Nehledě na to, že tělíčko malých dětí může být rychle dehydratované z nedostatku tekutin. Ať už klimatizaci máte nebo ne, rozhodně byste si měli na cestu pořídit do auta stínítka na okna, která jsou již běžně k dostání i na benzinových pumpách. Stínítko zabrání přímému slunečnímu svitu, který by dítě nejen obtěžoval, ale i ohrožoval. Ten, kdo bude řídit, by měl být zkušeným řidičem, a pokud má být cesta skutečně dlouhá a naplánujete zastávku na přespání (což by bylo s malými dětmi jistě vhodnější), pak by měl mít řidič možnost vystřídat se s někým jiným (také zkušeným řidičem ). Připravte dětem vhodné oblečení na cestu - nejlepší bavlněné - a myslete i na to, že bude pravděpodobně nutné dítě během cesty převléknout.

Pozor

Nikdy, za žádnou cenu, ani chvilku nenechávejte své děti samy zamčené v autě! Totéž platí i o domácích mazlíčcích.

Místo, kam vyrážíte,

vybírejte pečlivě, s ohledem na potřeby dítěte. Už jen cesta může představovat velký problém - nevybírejte proto příliš vzdálené destinace. Pokud se chystáte objevovat krásy horských oblastí, pak nezapomínejte na to, že malé děti by neměly překročit výši 1 000 m nm. Nezapomeňte, že nyní musí mít děti své vlastní pasy, a to i když vás čeká cesta do zemí Evropské unie!

Bezpečnost především!

Není tomu zase tak dávno, kdy opravdu velké množství dětí (až 63%) se vozilo v automobilech nesprávně zabezpečených. A nebylo to proto, že by rodiče záměrně podceňovali bezpečnost svých dětí, ale spíše proto, že dětskou sedačku do auta umístili podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale špatně. Doposud však došlo k významným posunům a zkušební normy dětských autosedaček a jejich upevnění se neustále doplňují a posilují. Autosedačky jsou nyní velmi promyšlené a jen zřídkakdy se vyskytne nějaká bezpečnostní chyba. Také upínání sedaček do aut se zjednodušilo. Dětské autosedačky s Isofixem, které snadno zaklesne do upínacího zařízení v autě, jsou velmi promyšlené a jejich instalace je neuvěřitelně lehká, ale hlavně jsou nejbezpečnější! Avšak nejsou pro všechny typy aut. Rodiče si zpravidla vůbec neuvědomují, že špatné zabezpečení dětí v autosedačce, nebo dokonce jejich přeprava mimo ni může mít zcela fatální následky. Mnoho rodičů je dokonce schopných v rámci zachování jakéhosi pohodlí (na úkor bezpečnosti) při spánku dítěte v autě ho z autosedačky vyndat a položit na zadní sedačku! Síla, která při nehodě v rychlosti 50 km dítě vymrští dopředu, je 30-40-násobnou silou jeho vlastní hmotnosti. Logicky tak může dojít k těžkým zraněním, ne-li přímo usmrcení.

Nevolnosti v autě

Nevolnosti během cestování, nebo také kinetóza, je stav, který je vyvolán zpravidla vibracemi velmi nízké frekvence, které působí na lidský organismus. Mezi nejčastější projevy patří pocit na zvracení, zrychlené dýchání, bledost, studený pot, zvýšená tvorba slin, únava, příp. závratě a později i zvracení, které však nepřináší úlevu. Velmi často trpí kinetózou právě děti, dokonce mnohem častěji než dospělí. A není výjimkou ani to, že může postihnout i zvířata. Pokud během cesty zpozorujete u sebe nebo u dětí takové příznaky, pak raději zastavte na bezpečném místě, vystupte z auta, napijte se, osvěžte se a projděte se chvilku na čerstvém vzduchu (totéž platí i pro děti). Pokud se nacházíte v dané chvíli právě na dálnici nebo na jinak nevhodném místě pro zastavení, pak se snažte o plynulou jízdu bez zjevné změny rychlosti a prudkého brzdění či zatáčení. Pokud víte, že vy nebo vaše děti máte tento problém, pak se na cestu náležitě připravte. Do kapsy si vložte namočený ručník, kapesník či textilní plenu, ta vám pomůže při osvěžení během cesty. Na škodu určitě nebudou ani sáčky na zvracení. Lidem trpícím nevolností při cestování se nedoporučuje si za jízdy číst, pozorovat pohyby za oknem a podobně, protože ke zhoršení nevolnosti významně přispívají i zrakové vjemy, tj.. např.. pohupující se horizont nebo písmenka v knize.

Tipy na cestu

  • Dbejte na udržování čerstvého vzduchu ve vozidle.
  • Před cestou se posilněte lehkým jídlem a tekutinami.
  • Hodinu před cestou si vezměte preventivní léky (po konzultaci s lékařem).
  • Zabavte děti, ať v autě nezlobí!
  • Kdo by očekával, že děti celou cestu prospí, dívají z okna nebo si budou hrát a broukat, ten by musel být nerozumný. Pokuste se naplánovat cestu tak, aby dovolená vlastně začala již během ní ...vždyť se nemáte kam spěchat! Zastavte se po cestě na hřišti u parkoviště nebo občerstvení, zajděte se podívat na hrad či zámek, zastavte se na svačinu apod. Zkrátka zakomponujte do cesty drobné výlety, které dětem zdlouhavé cestování zpříjemní.
  • Pokud se domníváte, že vám výše uvedené výlety nějak významně naruší plán cesty, pak si do auta připravte pro děti hračky, knížky, časopisy, plyšáky apod. Umístit je můžete do praktických kapsářů, které připevníte na zadní stranu sedadla řidiče a spolujezdce. Službu jistě udělají i veselé písničky či pohádky na CD, které si můžete během cesty pouštět, nebo si společně zazpívejte. Větším dětem můžete na cestu přibalit přenosný DVD přehrávač.
  • Školáci třeba ocení, když jim okopírujete mapu, kudy vaše cesta povede. Můžete společně označovat místa, která jste projeli a děti si zapíší, co zajímavého v daném místě viděly, nebo co se právě dělo
  • Můžete také během cesty zkusit nějaké jednodušší hry, aby se mohly zapojit i menší děti. Např.když uvidí autíčko, řeknou auto (ovšem na to pozor při dopravní zácpě :)) nebo když uvidí červené auto, kdo jich uvidí nejvíce, vyhraje ... Fantazii se meze nekladou!

Ať už se vydáte kamkoliv

a ať už zvolíte jakékoliv hry či možnosti, jak se zabavit během cesty, přejeme vám, abyste vždy dojeli ve zdraví do cíle. A nemusí to být ani dovolená, stačí víkendový pobyt mimo domov.

Autor: Lenka Kostková