Čas na lásku, odpočinek i povinnosti

Být matkou se může jevit jen jako samé povinnosti. Tohle musím, tohle musím, ale občas také něco chci. A to se většinou posune na poslední místo. Ale tak se to nedá dělat stále. S přibývajícími starostmi a povinnostmi se najednou začne vytrácet šťastná máma. A tím můžete nevědomky ublížit i vašim dětem. Děti totiž potřebují šťastnou mámu. Ne takovou, která se věčně obětovává a následně kolem sebe vytváří negativní energii, která plyne z její vyčerpanosti.

mateřství, žena, matka, láska, děti, volný čas, povinnosti

Nezapomínejte na sebe

Mnoho maminek si myslí, že když občas upřednostní čas pro sebe, bude tím dítě či rodina trpět. Nejednou v zápalu nesmírné lásky k dítěti sedíme u jeho postele celou noc, připravujeme pro něj všechno jen to nejlepší a zapomínáme na sebe. Je třeba si ale uvědomit, že je rozdíl mezi - chodit každý týden po nejrůznějších salonech a dítě neustále přenechávat jiným a mezi tím, najít si alespoň půlhodinku denně a osvěžit svou mysl i tělo ...

Pomůže i správný přístup partnera

Snížená péče o sebe po porodu je naprosto logická a vyplývá z vyčerpání ženy. Postupně si však musíte vytvořit svůj režim a přizvat k výchově i otce dítěte, kterému by mělo také záležet na tom, abyste byla odpočatá a v pohodě. Hodně tatínků si stěžuje na to, jak jim dítě vzalo partnerku, že ji už nic jiného než dítě nezajímá a že přestaly o sebe dbát - jsou neupravené a podobně. Pokud jste něco podobného prožila i vy, velmi dobře víte, o čem to je.

Čas pro sebe - dobro pro rodinu

Nový průzkum, do kterého bylo zapojeno více než dva tisíce žen jednodznačně prokázal - tím, že věnujete čas a péči sobe samé, děláte dobro pro celou rodinu, a to i pro děti, kterým to prospívá. Pokud tedy máte výčitky kvůli tomu, že jednou za týden vyběhnete ven s kamarádkou nebo jdete ke kadeřnici či porozhlédnout se po obchodech, vůbec nemusíte mít obavy, že tím děti nebo rodina nějak utrpí. A proč je to tak dobře? 

1. Šťastnější matka

Když si najdete chvilku pro váš relax, odrazí se to na vaší spokojenosti a štěstí, i na vaší náladě. Stačí třicet minut a budete se cítit úplně jinak než kdybyste v jednom kole plnila povinnosti, které jste si nakladla. Pochybujete o tom, že vaše nálada se odrazí na celé rodině? Můžete tomu stoprocentně věřit! S vaším štěstím a spokojeností budou spokojenější a šťastnější všichni! Staré pořekadlo říká, že když není matka šťastná, nikdo není spokojen. Skutečně to tak funguje. Možná jste si všimla, když jste byla s děťátkem několik dní sama a byla jste absolutně unavená a vyčerpaná, že i ono bylo neklidné a nervózní ... Nálada matky je pro rodinu skutečně velmi důležitá a projeví se na každém. Není lepší si dát půlhodinovou pauzu od všeho?

2. Děti potřebují pozitivní vzor v sebeúctě

Toto si mnohé ženy neuvědomují, ale když se zanedbávají, nedávají nejlepší vzor svému dítěti. Děti matku nepotřebují jen vidět při vaření, úklidu a žehlení, ale potřebují vidět i to, jak komunikujete s kamarády, jak se baví, jak se o sebe stará. Ano, i to, jak odpočívá! Nebo jim chcete vštípit, že člověk je robot, který odpočinek nepotřebuje a vy jste nejlepším příkladem? To se velmi snadno a také velmi rychle může obrátit proti vám. Je důležité, aby děti viděly matku, která si váží sama sebe.

3. Čas není nejdůležitější norma

Tím, že žena věnujete jistý čas denně nebo alespoň týdně sama sobě, nutí ji to zpomalit. Na chvíli zastavit agresivní tok povinností a uniknout jim. Vypadnout z neustálého náročného cyklu. Někdy je dobré říci ne i neplánovaným záležitostem. Věřte nebo ne, prospěch z toho budou mít i děti, navíc se naučí, že ne úplně vše musí být nalinkované.

4. Můžete být sama sebou

Dopřejte si oblíbené rituály, jakési vlastní hry. Uložte děti do postýlky a odložte alespoň jednou týdně všechny ostatní povinnosti. Udělejte si čas jen samy pro sebe. Některé maminky si kvůli tomu, aby si ráno udělaly příjemný ranní rituál, dokonce přivstanou. Tento čas - ať už večer po uspání dětí nebo ráno, předtím než vstanou - můžete využít libovolně, ale věnujte se nejlépe aktivnímu odpočinku, který vám přináší radost. Pomůže to vaší sebeúctě, vyrovnanosti, kreativitě, ale i tomu, jakou budete během následujících dní maminkou, pracovnicí, partnerkou.

comments powered by Disqus


Podobné články


Výchova a vztahy v rodinách s dětmi z minulých manželství

Jaké to je, být druhou mámou? Rozvody a rozchody v dnešní době nejsou nic neobvyklého a proto přibývá i rodin,...
více...

Rady pro rodiče, kteří chtějí děti vychovávat a ne je nechat volně proplouvat dětstvím bez mantinelů

Vychovávat děti není snadné a žádný univerzální způsob výchovy neexistuje. Dobře vychovávají rodiče, kteří...
více...

Jak neodradit muže hned na začátku vztahu?

Jste nezadaná a chcete to změnit? Potom se vyvarujete chyb, které často dělají z atraktivních žen neudatelné...
více...

Hádky mezi rodiči je třeba vysvětlit i malým dětem

Děti není dobré vychovávat ve sterilním prostředí, ale na druhou stranu také není dobré, aby byly svědky...
více...

Psaní SMS může zbytečně ukončit nadějně se rozvíjející vztah

Rádi konverzujete formou SMS nebo nejrůznějších chatů? Tak tahle konverzace je sice rychlá, ale má svá úskalí....
více...

Hledání partnera na celý život je někdy dlouhodobá záležitost, ale vytrvejte!

Život single je na první pohled jednodušší, ale není dobré v něm dlouho setrvávat. Když už jste se nabažili...
více...

Láska k sociopatovi a co dělat, když sociopat dělá vedoucího?

Vyjít s lidmi je často těžké. Ale vyjít s lidmi, kteří se označují jako sociopaté, je téměř nemožné. Tito...
více...

Jak nepřijít o partnera? Naslouchejte mu!

Bojíte se o svého partnera? Tak to by vás vaše obava mohla motivovat k tomu, aby se s vámi váš partner nenudil....
více...

Kde se úspěšně seznámit? Seznamky na internetu raději vynechejte!

Starší a zadaná část populace si myslí, že dnes je seznamování hračka. Proč je ale potom tolik osamělých...
více...

Mít děti ve vyšším věku omlazuje

Mít děti je touhou většiny žen. Dříve bylo normální být matkou kolem dvacítky a starší těhotné ženy byli...
více...