Bohužel, průzkumy ukazují, že již první kroky mohou vést k deformovaným chodidlům či plochým nohám a vybočeným malíčkům. Důvodem je podle odbornice rehabilitační ústavu, že rodiče často podceňují výběr správné dětské obuvi a nedbají na prevenci. Nekvalitní a nevhodná obuv brání správnému postavení nohy a její správné funkci.
Vedle bolestivosti to může mít za následek i trvalé změny nohou a páteře, které si mohou vyžádat, obvykle až v dospělosti, i operační řešení. Rodičům lékaři radí, aby se při stížnostech potomka na bolest nohou přesvědčili, zda není příčina v obuvi, která nemusí správně držet dětskou nohu, má špatnou velikost nebo je vyrobena z nevhodného materiálu. Zkuste si nejdříve dětskou nožičku prohlédnout. Všímejte si hlavně tvaru a symetrie plosky nohy. Zdravé chodidlo je obloukovitě vyklenuté, bez deformit prstů, otlaků, mozolů či jiných výrůstků. Pokud si rodiče nejsou jisti, měli by vyhledat odborného lékaře, který dítě vyšetří, ukáže vhodné cviky pro zdravé nohy, případně navrhne rehabilitaci.
Když noha není zdravá, nemůže správně plnit svou funkci při chůzi. Páteř navíc je vystavena vyšší zátěži, což se projevuje bolestí. Právě bolest je prvním příznakem, že něco není v pořádku. Dětská noha roste rychle, proto nezapomínejte pravidelně kontrolovat, zda jsou boty dostatečně velké. Nejvhodnější obuv pro děti je z přírodních materiálů.
Dětské noze neprospívá dlouhé chození po tvrdém povrchu, jako je dlažba měst či pevné podlahy v supermarketech. Naopak je dobré dětem v létě čas od času dopřát běhání naboso po trávě nebo písku, prospívá to vývoji jejich nohou.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.