než se dosud tradovalo. Setkalo se s ní kolem 40 procent sedmiletých dětí a až 70 procent patnáctiletých. Mezi 13 až 18 lety občas potrápí bolavá hlava 59 procent chlapců a 84 procent dívek. Ačkoli u většiny dětí bolest hlavy není příznakem žádného závažného onemocnění, třeba jí věnovat přiměřenou pozornost. Je totiž možné, že doprovází nebezpečné onemocnění.
s příznaky infekce, horečkou, sklíčeností, krvácením do kůže a laboratorními testy svědčícími pro zánět ukazují na meningitidu. Při encefalitidě se může kromě bolesti hlavy vyskytnout i porucha vědomí, horečka a neurologický nález (částečné ochrnutí).
Projevuje se i poruchou vědomí, nevolností, zvracením, citlivostí na světlo a křečemi. Rovněž se náhlou bolestí hlavy mohou projevit mozkové nádory.
Taková, která přetrvává, ale nezhoršuje se, není obvykle příznakem závažného onemocnění. Může trvat 30 minut i 7dní. Bolesti jsou oboustranné, mírné nebo střední intenzity, nezhoršují se tělesnou námahou a nejsou spojeny se zvracením. Takový příznak často doprovází deprese, vyskytuje se dětí, které mají problémy ve škole anebo doma.
či poruchách zraku. Vyvolává ji koukání televize nebo hra na počítači, po úpravě zraku vymizí. Zpozornět je třeba, pokud bolest vzbudí dítě ze spánku, přestože není velmi intenzivní. Může totiž signalizovat zvýšený nitrolební tlak a poškození mozku. Doprovázet ji mohou poruchy chůze a neobratnost, na očním pozadí je vidět otok zrakového nervu. V takovém případě musí lékař vždy poslat pacienta na počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci. Příčinou zvýšeného nitrolebního tlaku však mohou být i léky a na první pohled banální onemocnění-například antikoncepce, obezita, onemocnění nadledvin, záněty dutin a středouší.
Nejčastější příčinou opakovaných bolestí hlavy u dětí je migréna. Vlastnímu záchvatu často předchází zvýšená aktivita, předrážděnost, únava. Prvním příznakem záchvatu bývá obvykle vizuální aura-ve formě záblesků, výpadků vidění. Bolest bývá intenzivní, pulzující, s nevolností, zvracením a bolestmi břicha, zvýrazněná při tělesné námaze. Trvá dvě až 12 hodin a po spánku ustoupí. Mezi záchvaty je dítě zcela bez obtíží. Léčba spočívá v doplnění tekutin, tabletách proti zvracení a sedativa, ale podat je možné i paracetamol a ibuprofen proti bolesti. V případě, když se záchvaty opakují častěji než čtyřikrát do měsíce a výrazně ovlivňují kvalitu života, je vhodná preventivní léčba speciálními léky.
Je však třeba na něj myslet u dětí náhlým vznikem bolestí na tváři s teplotou, výtokem z nosu a bolestivostí v oblasti dutin na poklep. Diagnózu potvrdí rentgen nebo CT. Podobně i vysoký krevní tlak způsobuje opakovanou bolest hlavy. Při přechodném nebo přetrvávajícím vysokém tlaku s bolestmi je třeba vyloučit závažné ledvinové, srdeční, endokrinní nebo onkologické onemocnění.
Typické pro ni jsou ataky silných bolestí oka se slzením, zarudnutím spojivky a nadměrným prokrvením nosní sliznice. Bolesti se opakují v průběhu dne a trvají dny až týdny. Na rozdíl od migrény bolest neustoupí po spánku a zvracení je jen mírně.
a někdy mohou být velmi intenzivní. V těchto případech je vždy třeba vyloučit nádor nebo krvácení do mozku.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.