Krbová kamna jako magická dominanta obývacího pokoje

Datum článku: 21. 11. 2019

Krbová kamna, ve kterých se topí dřevem, tak to je ten nejhezčí a nejpraktičtější doplněk obývacího pokoje. Zatočí s prochladnutí, depresemi a navodí příjemnou domácí atmosféru. Vybrat si můžete z mnoha typů, ale vždy je třeba, aby je instaloval odborník.

Krbová kamna jako magická dominanta obývacího pokoje

Krbová kamna - televize v obývacím pokoji

Krbová kamna jsou vynikající alternativou, pokud si nemůžete dovolit krb, ale chcete vytápět jednu či více místností. Poslouží také jako doplňkový zdroj vytápění k vašemu hlavnímu vyhřívání a na maximum jejich využijete právě v přechodných měsících na jaře a na podzim. Nejen šikovně poslouží a vytopí, co potřebujete, ale zároveň blikotající oheň vytvoří i příjemnou atmosféru. A pohled do nich? Tak ten jejich hřejivý obraz se neustále mění a je tak okouzlující a fascinující, že je často lepší, než všechny vysílané programy v televizi.

Druhy kamen

  • Existuje několik druhů kamen. Těmi prvními jsou volně stojící kamna, druhou alternativou je krbová vložka, kterou bude třeba v dané místnosti obestavět. Třetí alternativou jsou kachlová krbová kamna, na kterých můžete i vařit nebo péct.
  • Náš tip:  Prostorově nejzajímavější řešení nabízejí volně stojící krbová kamna. Nemusí totiž stát nutně jen v rohu místnosti, ale naopak, klidně mohou tvořit dominantní prvek v prostoru.

Odborná instalace a bezpečnostní normy

  • Krbová kamna si nebudete moci nainstalovat svépomocí, je nutná instalace odborníkem. Počítejte s tím, že jde o zařízení, které váží desítky, někdy i přes sto kilogramů, proto je třeba promyslet si manipulaci s nimi. Zároveň budete muset zavolat na návštěvu kominíka, který nejprve zkontroluje stav komína a doporučí případné úpravy či zásahy, stejně potom zkontroluje stav po instalaci. K instalaci se vztahují i ​​další bezpečnostní opatření, nezapomínejte zejména na nehořlavou podlahu, skleněnou podložku nebo nehořlavou desku, na níž kamna budou stát, vpředu musí sahat alespoň 50 centimetrů, na bocích a zadní straně alespoň 30 cm od zařízení. Do blízkosti kamen se nesmí stavět hořlavé materiály, posuňte je alespoň o 80 centimetrů a samotná kamna mají stát alespoň 20 cm od stěny.
  • Náš tip:  Externí přívod vzduchu potřebují jen kamna, u kterých nemůžete zajistit dostatečný přívod z interiéru. Stává se to ve velmi malých prostorech nebo v nízkoenergetických a pasivních stavbách.

Pozor na dostatečný výkon kamen

  • Při výběru vás bude zajímat kromě jiných parametrů i výkon kamen. Ten je důležitý, jinak vám správně nevytopí všechny potřebné prostory. Výkon se uvádí v kW, zohledňujte při tom velikost samotné místnosti, funkčnost komínu, druh použitého paliva (obvykle suché dřevo nebo brikety), ale i tepelné ztráty objektu.
  • Náš tip:  Pokud plánujete kamny vytápět více místností, zvažte krbová kamna se zabudovaným teplovodním výměníkem. Fungují tak, že část tepla využívají k ohřívání místnosti, ve které jsou nainstalovány, zbytek tepla se použije na ohřev vody. Pomocí čerpadla pak rozvádíte vodu do ostatních místností. Nevýhoda je v tom, že v nich nelze topit, když vypnou elektrický proud nebo je potřeba si dokoupit záložní zdroj, který v případě výpadku bude pohánět čerpadlo.