Klimatizace - chlazení, větrání a topení

Datum článku: 3. 6. 2014

Výběr správného klimatizačního zařízení ovlivňují různé faktory. V první řadě je třeba si ujasnit, v jakém rozsahu chcete upravovat vnitřní klima. Chcete pouze chladit nebo i větrat, případně topit? Na tom záleží výběr příslušného systému.

Klimatizace - chlazení, větrání a topení

Následně si budete muset zodpovědět několik otázek:

V kolika místnostech budete upravovat klima? V případě, že půjde o více místností, je možné několik vnitřních jednotek připojit na jednu venkovní. Jaká je funkce místností a kolik v nich bude lidí? Je totiž rozdíl, jestli upravujete vzduch v obývacím pokoji, kde se neustále pohybují čtyři osoby, nebo v pokoji pro jedno dítě. Jaká je orientace místnosti na světové strany? To znamená, do jaké míry budou mít vliv na teplotu v ní tepelné zisky ze slunce a ve které části dne. Kde bude umístěna venkovní jednotka? Měla by být osazena na pevném podkladu tak, aby nestála ve vodě nebo v zimě zasypaná ve sněhu. mKde bude umístěna vnitřní jednotka? Je to velmi důležitá otázka. Špatná poloha vnitřní jednotky může způsobit průvan a hluk. Umístění je dáno možnostmi interiéru - ať jsou v místnosti například podhledy, zda je místo na stěně pod stropem, případně v místě parapetu, jak a kam se bude odvádět kondenzát. Do jaké míry potřebujete vzduch čistit? Pach ze vzduchu se odstraňuje pomocí filtrů ve vnitřních jednotkách. V závislosti na požadované kvality filtrace jsou v nabídce různé typy filtrů, jejichž cena s kvalitou filtru stoupá.

Dále je potřebný návrh výkonu klimatizační jednotky

Systém se zbytečně velkým výkonem vytváří průvan, velké výkyvy teplot a vysoké účty za elektřinu. Nízký výkon způsobí, že v těch největších vedrech se budete potit společně s klimatizací, která nedokáže dosáhnout požadovanou teplotu. Na návrh výkonu klimatizace má vliv orientace místností vzhledem ke světovým stranám, počet osob, typ osvětlení a podobně. Na základě těchto vstupů vám odborník vypočítá potřebný výkon. Projektant vám obvykle navrhne i značku výrobku. Při volbě značky platí stejné zásady, jako při jiné spotřební elektronice - pokud chcete zařízení, které vám zaručí dlouhodobý spolehlivý provoz, minimální hlučnost a opravdu maximální pohodu, měli byste si vybrat u značkových dodavatelů. Samozřejmě, že existují neznačkové výrobky v nižších cenových kategoriích, ale může se stát, že v době největších veder bude vaše klimatizační jednotka pravidelně odpočívat v servisu. Navíc, vzhledem k primitivnímu řídícímu systému nedokáže vyhodnotit momentální potřeby interiéru a dostatečně rychle na ně reagovat, což je nejčastějším důvodem zdravotních problémů způsobených klimatizací.

Stejně důležitý je i výběr kvalitní montážní firmy

Odborníci z firmy vám nejen navrhnou, nakreslí a zrealizují osazení klimatizačního zařízení, ale budou vám dělat i servis tak, aby sloužilo co nejdéle. Klimatizační zařízení vyžaduje pravidelnou údržbu (obvykle jednou za rok). Zaprvé proto, že jde o elektrotechnické zařízení s mechanickými prvky, které jsou v pohybu, a spolu s vysokými výkyvy teplot během provozu vzniká předpoklad nepředvídatelných poruch, a zadruhé jsou zde legislativní požadavky - klimatizační společnosti se musí řídit zákonem o ochraně ozonové vrstvy země a majitelé a provozovatelé klimatizačních zařízení zákonem o fluorovaných skleníkových plynech. Pod tento zákon spadají všechna zařízení s obsahem F-plynů více než 3 kg, což ale většina jednotek v bytech a rodinných domech nepřekročí.

Proč právě ona?

Proč si vlastně vybrat tento způsob chlazení a větrání, když máme tolik vlastních nebo zprostředkovaných špatných zkušeností s jeho nesprávným užíváním? Momentálně je to systém s nejnižšími vstupními náklady. Dnes jsou v nabídce zařízení s invertorem nebo bez něj, přičemž ty inverterové v sobě skrývají technologickou vychytávku (plynulé a automatické řízení chodu kompresoru), která významně snižuje jejich energetickou náročnost. Většinou patří do energetické třídy A. Není to zařízení, které by muselo být zapnuto non-stop. Pokud si vzpomenete, jak často zatoužíte po chladicí jednotce, tak jsou to maximálně dva měsíce v roce.Takže i všeobecně známá pravda o největších žroutech energie v domácnosti přestává být tak úplně pravdivou. Co se týče montážních zásahů do interiéru a exteriéru, jsou ve srovnání s dalšími popisovanými systémy zanedbatelné. Úprava vzduchu pomocí klimatizační jednotky je výkonný systém, který při správném používání přinese úlevu během letních veder a může být pro organismus velmi prospěšný, hlavně pro lidi s vysokým krevním tlakem a chorobami srdce. A na závěr: Samozřejmě, že existují i ​​možnosti, které mají méně zdravotních rizik, jsou estetičtější, případně se označují za ekologické, ale finančně jsou podstatně náročnější.

Chladicí stropy - cool řešení

Dnešní přetechnizovaná doba přináší téměř ve všem několik možností řešení, které mají svá pro i proti. Každému vyhovuje něco jiného, ​​ať už z finančního, estetického, zdravotního nebo morálního hlediska. Podobně jako při topení, dochází i v oblasti klimatizace k posunu od klasických těles k velkoplošným sálavým systémům. Systémy stropního chlazení jsou výbornou alternativou ke klasickému chlazení, za určitých okolností s podstatně nižšími provozními náklady.Architekti tento systém milují, protože se jim v interiéru neobjevují žádné krabice umístěné na stěně nebo na stropě. Je to čisté a elegantní řešení, zejména pro novostavby. Stačí jeden snížený podhled v koupelně nebo v chodbě, kde se skryje rozdělovač a sběrač, všechny ostatní části systému jsou nenápadné, neviditelné, s minimálními nároky na prostor. Systém využívá podobný princip jako podlahové vytápění - přímo ve stropě nebo v konstrukci pod ním jsou zabudovány trubky s cirkulující studenou vodou, která ho ochlazuje. Když teplota v interiéru vystoupí nad nastavenou hodnotu, strop se ochladí chladicí vodou tak, že jeho povrchová teplota bude o několik stupňů nižší než teplota v prostoru. Od stropu se ochladí vzduch v jeho blízkosti, a protože je chladný vzduch těžší, klesá přirozeně dolů a příjemným a poměrně rychlým způsobem ochladí celou místnost. Na pocit tepelné pohody přitom stačí i vyšší teploty - kolem 26 ° C. Voda proudící ve stropě má přibližně 16 ° C, což je o 10 ° C více, než se používá v běžné klimatizaci. Tento rozdíl je možný díky tomu, že aktivní chladící plocha při stropním chlazení je několikanásobně větší. Chlazení sáláním navíc vytváří příjemně chladné prostředí bez průvanu. Nevíří vzduch, prach, pyl, roztoče ani jiné mikroorganismy, nezanáší se a vyžaduje minimální údržbu. Je vhodné do ložnic, obýváků, dětských pokojů či pracoven, podmíněně jej lze použít i v kuchyních, během vaření však musí být zajištěno dostatečné větrání digestoří nebo ventilátorem s čidlem vlhkosti. Stropní chlazení není vhodné do místností s vysokou vlhkostí (např. koupelny, interiérové ​​bazény apod..), Protože zde hrozí, že se na chladném povrchu stropu budou srážet vodní páry.

Voda do chladicích stropů se však musí někde připravit

Jsou na to dvě možnosti: Jednou je chladicí stroj (může být interiérový nebo exteriérový). Pro interiérový třeba vyčlenit samostatnou strojovnu o rozměrech asi 10 m2 (pokud mluvíme o menších jednotkách pro rodinné domy). Jak je zřejmé již z názvu, venkovní chladicí stroj je umístěn venku, i tak ale zůstává ještě několik technologických prvků, které je možné umístit například pod schodištěm, případně v menší komoře. S využitím konvenčních zdrojů chladu je stropní chlazení o 20 až 30% efektivnější než klasická klimatizace. Pokud ale zapojíte jako zdroj chladu tepelné čerpadlo v kombinaci s podlahovým vytápěním, klesnou náklady na energii 10 až 20-násobně.

Druhá možnost, kde vzít studenou vodu do chladicích stropů,

není vždy dostupná, ale je zárukou  nejekonomičtějšího provozu. Je to v případě, kdy lze na chlazení využít vodu ze studny. Je však třeba říci, že počáteční investiční náklady na stropní chlazení jsou vyšší než při běžné klimatizaci a také realizace je finančně a časově náročnější. Z tohoto pohledu je to možnost vhodná pro novostavby rodinných nebo bytových domů, případně pro velké rekonstrukce rodinných domů.

Ze tří možností se již dá vybrat

Náš trh nabízí tři základní varianty instalace systému stropního chlazení pro byty a rodinné domy:

  • Integrované ve stropní konstrukci. Nejnenápadněji je stropní chlazení integrováno přímo ve stropní konstrukci. Pro tento typ se třeba rozhodnout ještě během hrubé stavby. Chladicí registry (hadice s vodou), umístěné ve stropní konstrukci pouze 15 mm pod povrchem umožňují rychle ovlivnit povrchovou teplotu stropu nezávisle na tloušťce betonové desky. Uložení je cenově nenáročné a vůbec nemění vzhled ani výšku místnosti.
  • Podomítkové registry. Pokud je již hrubá stavba hotová, stropní chlazení se dá zavést pod omítku. Trubky se uchytí do hřebenů upevněných na stropě a pokryjí se omítkou hrubou 1,5 - 2 cm. Je to vhodný způsob tam, kde není možné snížit světlou výšku místnosti zavěšeným chladicím sádrokartonem nebo kazetami. Navíc je možné mírně přizpůsobit polohu rozvodů tak, aby nepřekážely např.. při osazení svítidel.
  • Chladící sádrokarton. Pokud se systém instaluje do již zařízeného interiéru, je možné využít chladící sádrokarton, který se vyrábí z obyčejného nebo protipožárního sádrokartonu - z rubové strany se vyfrézuje drážka, vloží se trubka, která se zatmelí a přelepí zpevňující sklotextilní mřížkou. Konce trubek se připojují na hlavní rozvod pomocí rychlospojek. Montuje se jako běžný sádrokarton, a protože trubka je zapracovaná z rubové strany, má i vzhled běžného sádrokartonu.

Všechny tři možnosti zabudování stropního chlazení umožňují

účinné a přirozené ochlazování a nenápadný provoz. Stropní chlazení se dá kombinovat s podlahovým vytápěním, je však nutné obrátit se na odborníky již během plánování stavby nebo rekonstrukce. Pokud výkon stropního chlazení pro daný prostor nepostačuje, mohou se na chlazení využít i stěny. Třeba si však uvědomit, že rozvody s chladicí vodou se nemohou zakrýt velkými kusy nábytku, jako jsou například skříně. A ještě jedna drobnost. Pokud se rozhodnete pro stropní, případně stěnové chlazení, dobře si rozmyslete, kde vyvrtáte díru na zavěšení lustru, garnýže nebo obrazů, abyste si nechtěně neudělali z obýváku sprchový kout.

Ve zdravém domě zdravý vzduch

V poslední době je stále častěji slyšet o řízeném větrání s rekuperací. Souvisí to se stále rostoucí potřebou šetřit energii a snižovat tepelné ztráty objektů. Avšak to, že si dům obložíme tepelnou izolací a osadíme okna s výbornými tepelně technickými vlastnostmi, má i druhou stranu. Dům se stává téměř neprovzdušněný, čímž roste potřeba větrat - abychom docílili hygienicky potřebné množství čerstvého vzduchu v místnosti, měli bychom jednou za hodinu vyměnit polovinu objemu vzduchu v ní. To by v moderním objektu znamenalo větrat dnem i nocí, jinak se v prostoru začne hromadit vlhkost, pachy a oxid uhličitý. Řízené větrání je v podstatě nepřetržité větrání bez otevírání oken. Zabezpečuje neustále čerstvý vzduch, za pomoci filtrů bez alergenů a plísní, bez teplotních výkyvů a bez průvanu. Díky rekuperaci - zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a předehřátí čerstvého vzduchu šetří energii na vytápění, která by jinak unikala otevřenými okny, a v neposlední řadě chrání interiér před hlukem z ulice. A když už je v domě větrací systém, bylo by škoda nevyužít ho i v létě na chlazení.

To, že nám nucené větrání s rekuperací přináší moderní doba,

což nám říká, že je to systém vhodný do moderních staveb, s malými tepelnými ztrátami přes konstrukce a minimální přirozenou výměnou vzduchu netěsnostmi stavby - do nízkoenergetických a pasivních domů, kde větrání otevřeným oknem potlačuje filozofii celého objektu, tedy snahu o minimální tepelné ztráty a zisky. Výhodné je využít ho také tam, kde větrání okny výrazně snižuje kvalitu života v interiéru, například kvůli hluku a prachu z rušné komunikace. Nucené větrání s rekuperací tepla bude s rostoucí potřebou stavět domy s nízkými tepelnými ztrátami stále aktuálnější.

Autor: Lenka Kostková