Před výměnou zářivky za LED trubici je nezbytné zajistit maximální bezpečnost a vytvořit si přehled o celém procesu. Než vůbec začnete manipulovat se svítidlem, vždy vypněte přívod elektřiny na jističích a ověřte si, že na obvodu není napětí. Použití vhodného nářadí, jako je izolační šroubovák, a ochranných pomůcek, především izolačních rukavic a brýlí, eliminují riziko úrazu. Pokud máte pochybnosti o svých elektrotechnických znalostech, je lepší zavolat kvalifikovaného elektrikáře, než riskovat nehodu. Práce na svítidle ve výšce vyžaduje pevné držení a stabilní podklad, ideálně žebřík s dostatečnou nosností a protiskluzovou úpravou. Záznamy o instalaci a informace o stávajícím vybavení se vám mohou hodit pro případ, že byste později chtěli provést revizi nebo údržbu. Dbejte na to, abyste pracovali metodicky a neuspěchali žádný krok, protože nepozorností může dojít k poškození nejen svítidla, ale i zdraví. Celková příprava a zajištění bezpečného pracovního prostředí je základním předpokladem pro úspěšnou montáž nové LED trubice.
Volba správné LED trubice vychází z rozměrů i výkonu, které odpovídají původní zářivce i vašim potřebám osvětlení. Důležité je změřit délku svítidla a typ patic, nejčastěji G13 pro klasické trubice o délce 600, 1200 nebo 1500 mm. Spotřeba LED trubice bývá výrazně nižší než u starší zářivky, ale je dobré zjistit ekvivalent v lumenech, abyste měli srovnání svítivosti. Moderní LED trubice mohou mít vestavěný napáječ, díky kterému můžete zachovat stávající předřadník nebo ho naopak zcela vynechat. Před nákupem si ověřte, zda požadovaný model podporuje přímé napojení na síť (ballast bypass) nebo zda je kompatibilní se stávajícím předřadníkem. Kromě délky a typu patic je vhodné zvolit i správnou barvu světla, například teplou bílou pro obývací prostory a neutrální nebo denní bílou pro pracovní kouty. Některé LED trubice také nabízí možnost stmívání, což je praktické pro nastavení atmosféry a úsporu energie. Pokud si nejste jistí, obraťte se na odborníka v elektroobchodě nebo si prostudujte technickou specifikaci výrobce.
Zářivková svítidla často obsahují předřadník neboli balast, který je nutné při výměně zohlednit. Některé LED trubice jsou koncipovány jako „plug and play“ a pracují se stávajícím balastem, ale jejich nabídka může být omezená. V případě, že chcete balast odstranit, je třeba svítidlo otevřít a pečlivě odpojit všechny jeho vývody. Zároveň musíte odstranit i startér, jelikož LED trubice funguje odlišně než zářivka a nesmí být v obvodu žádné zbytečné součástky. Pro přímé napájení se často používá tzv. single ended zapojení, kde je fáze i nulák přivedena na jednu stranu trubice nebo double ended, kdy se fáze a nulák rozdělují na obou koncích. Při manipulaci s elektroinstalací vždy dodržujte platné normy a předpisy, abyste zajistili spolehlivý provoz a minimalizovali riziko požáru nebo úrazu. Oprava nebo úprava elektroinstalace se doporučuje pouze zkušeným hobby elektrikářům nebo profesionálům, kteří mají příslušnou kvalifikaci a nářadí.
Když máte balast vyřazený a patici upravenou, přichází na řadu samotné zapojení kabeláže. Nejprve odstraňte původní dráty vedoucí k balastu a zajistěte, aby konce vodičů byly odizolované ve vhodné délce. Poté propojte fázi a nulák přímo s odpovídajícími piny na patici LED trubice, přičemž dodržujte doporučení výrobce, a vodiče pevně zafixujte. Pokud instalujete double ended trubici, přiveďte fázi na jedno vždy označené hnízdo a nulák na druhé. Pro ochranné uzemnění svítidla dbejte na to, aby kovové části měly spolehlivý kontakt s ochranným vodičem. Poté zkontrolujte, že v krabici nejsou volné konce drátů ani neizolované spoje, které by mohly vést ke zkratu. Správné zapojení zajišťuje, že LED trubice bude vydržet dlouhou dobu bez poruch a problémů se spínáním. Po dokončení montáže bezpečnostní prvky opět uzavřete a ujistěte se, že vše pevně sedí a nikde nevznikají nesprávné kontakty.
Jakmile je elektroinstalace svítidla upravena, můžete LED trubici opatrně vsunout do patic a zajistit její správné uchycení. Sledujte označení šipkami na těle trubice, které ukazují správný směr montáže a připojení. Při zasouvání trubice dávejte pozor, abyste jí nepřetáhli a nezlomili skleněný obal. Po mechanickém upevnění LED trubice zapněte jistič a zkontrolujte, zda světlo svítí rovnoměrně, bez stroboskopického efektu a značného blikání. Případné slabé blikání může naznačovat špatné spojení či nesprávné zapojení fáze a nuláku. Pokud trubice svítí, jak má, proveďte ještě měření napětí a proudu na patici, abyste potvrdili hodnoty uvedené výrobcem. Zapisujte si parametry, které jste zjistili, protože se mohou hodit pro pozdější údržbu nebo reklamaci. V neposlední řadě očistěte okolí svítidla od případného prachu nebo trosek, které by mohly ovlivnit výkon LED diod či estetiku.
Po úspěšné instalaci je třeba řešit ekologickou likvidaci vyřazené zářivky, která obsahuje nebezpečné látky, zejména rtuť. Zaměřte se na sběrné dvory či speciální kontejnery ve vaší obci určené pro sběr nebezpečného odpadu. Nesnažte se starou zářivku rozbíjet ani odhazovat do běžného odpadu, protože by to bylo v rozporu s předpisy a ohrozilo by to životní prostředí. Při balení použijte obal, který zabrání úniku jakýchkoli skleněných střepů, a označte krabici, že obsahuje nebezpečný odpad. V případě trvalého problému s blikáním nebo nesprávnou intenzitou světla je vhodné ověřit, zda výkonová charakteristika LED odpovídá parametrům vaší elektrické sítě a popřípadě kontaktovat výrobce. Také je dobré zkontrolovat, že ve svítidle nezůstaly zbytky původního balastu či startéru, které by mohly rušit provoz LED trubice. Dodržováním ekologických i technických doporučení zajistíte, že přechod na LED osvětlení bude trvalý, bezpečný a šetrný k přírodě.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.