Jak vybrat ohřívač vody do domácnosti? Je lepší bojler nebo průtokový ohřívač?

Datum článku: 18. 1. 2019

Teplá voda, přivedená až do kohoutku, je v každé domácnosti základ. Pryč jsou naštěstí doby, kdy bylo potřeba ohřívat vodu na kamnech nebo topit pod brutarem. To si již neumíme představit. Dnes máme na výběr mezi klasickým bojlerem nebo průtokovým ohřívačem vody. Ano, jsou zde i jiné, alternativní možnosti, ale my si v našem článku rozebereme bojler a průtokový ohřívač.

Jak vybrat ohřívač vody do domácnosti? Je lepší bojler nebo průtokový ohřívač?

Ohřev vody v domácnosti

Ohřev vody v rodinných domech je spojen s celou řadou otázek a nemalými náklady. Mezi dostupné řešení pro získání teplé vody patří bojler a průtokový ohřívač. Pokud se nedokážete mezi těmito variantami rozhodnout, je nutné podívat se na jejich hlavní rozdíly. Nelze totiž ihned říci, který z nich je lepší. Záleží především na vašich potřebách.

Průtokový ohřívač

  • To, jakým způsobem ohřívají vodu průtokové ohřívače, je poměrně jasné už z jejich názvu. Nevytvářejí žádnou zásobu teplé vody a zpravidla jsou umístěny blízko samotného vodovodního kohoutku. Voda se ohřívá až v momentě, kdy ohřívač sepne. To se stane při otočení kohoutku s teplou vodou. Teoreticky tak máte k dispozici neomezené množství teplé vody, což je jedna z hlavních výhod průtokového ohřívače. Mezi ty další patří úspora místa. Moderní modely jsou malé a tiché. Nepřehlédnutelným kladem jsou minimální tepelné ztráty. Teplá voda se nestihne na cestě ke kohoutku ochladit.
  • Za hlavní nevýhody lze považovat nutnost naučit se s ohřívačem správně pracovat. Teplota vody se mění společně s průtokem. Chcete-li upravit teplotu vody, musíte průtok regulovat. Řešením může být termobaterie. Ta je však dražší. Investici se nevyhnou ani majitelé starších elektroinstalací. Ohřívač je náročný a prudké zvýšení spotřeby elektrické energie by mohlo u starších instalací způsobit výpadek. V neposlední řadě počítejte s tím, že pro každé místo, kde potřebujete teplou vodu, musíte zakoupit samostatný ohřívač.

Bojler

  • Na bojler v našich domácnostech narazíte častěji. Voda v něm se průběžně dohřívá a bojler lze nastavit tak, aby se spínal pouze v levném tarifu vašeho dodavatele elektřiny. Výhodou je využití jednoho bojleru pro celý dům a všechny zdroje teplé vody.
  • Nevýhody se projevují v momentě, když špatně odhadnete objem bojleru, případně potřebujete najednou více teplé vody. Bojler má omezenou kapacitu, a proto pokud vypotřebujete všechnu vodu, musíte počkat, než se další v bojleru dohřeje. Bojler také vyžaduje dostatek volného místa pro instalaci a při průchodu delším potrubím dochází k tepelným ztrátám.

Bojler - průtokový ohřívač

Výhody a nevýhody hovoří jasně. Průtokový ohřívač je vhodným řešením pro domácnosti s nízkou a nárazovou spotřebou teplé vody. Rodiny do dva členy si s ohřívačem určitě vystačí. Naopak časté spínání kvůli vyšší spotřebě teplé vody je velmi nehospodárné a v takovém případě je vhodnější volba bojler. Pro domácnosti s nestálou provozem dává smysl zamyslet se nad pořízením kombinovaných bojlerů. Ty až do vyčerpání zásob fungují jako klasický bojler. Jakmile teplá voda dojde, mají schopnost dohřívat vodu stejně rychle jako průtokový ohřívač.