Biokrby přinášejí čisté teplo a krásu do bytů, kterým chybí komín

Datum článku: 8. 1. 2018

Nemáte komín a milujete koukání do ohně a příjemné teplo? Pořiďte si biokrb! Topí se v něm biopalivem, které je absolutně bez zápachu. Navíc u těchto zařízení je i snadná údržba. Žádné vymetání a prach po celém bytě. 

Biokrby přinášejí čisté teplo a krásu do bytů, kterým chybí komín

Teplo i design

Prioritou biokrbů není produkovat teplo, ale jako designový prvek dotvořit atmosféru. Ani jeho výhřevnost však není zanedbatelná, pohybuje se v rozmezí od 1,5 do 4,5 kW, v ojedinělých případech i více. V přechodném období tedy dokáže spolehlivě proteplit jednu až dvě místnosti.

Biopalivo

Je v kapalné podobě - ​​biolíh nebo bioetanol a jeho spalováním nevznikají škodlivé látky, odpařuje se jen vodní pára a oxid uhličitý. Takže na rozdíl od ostatních tepelných zdrojů ovzduší v místnosti nevysušuje, ale naopak zvlhčuje. Výhodou je, že díky dokonalému spalování není třeba krb vymetat. Stačí jen jednou za čas nalít biolíh do krbu. Jeden litr bioalkoholu hoří 3 až 8 hodin, v závislosti na typu a nastavení hořáku. Biolíh dostanete i s různými vůněmi, takže interiér si nejen proteplíte, ale i příjemně provoníte. Po vyhoření jedné dávky je třeba nechat biokrby alespoň pár minut chladnout a vyvětrat, až potom nalít další. Výpary z bioalkoholu jsou snadno zápalné a při okamžitém zapálení po předešlém dohoření i mírné výbušné!

Zabudovaný i volně stojící biokrb

Z designové stránky máte na výběr moderní nebo klasický krbový tvar. Prostor, do kterého jej chcete umístit, vám napoví, jaký typ zvolit. Zavěšený na stěně se hodí do menších interiérů. Zabudovaný do stěny zase do větších. Ideální je oboustranný, využívaný v obou částech prostoru. Praktické krby jsou i ty volně stojící, protože nepotřebují žádné zásahy v místnosti. Jednoduše je položíte kdekoliv v interiéru a dle potřeby přemístěte. Jejich zmenšenou variantou jsou dekorační modely, určené na stolek, komodu či poličku.

Náš tip

Pokud máte klasický krb a nemůžete jej využívat pro nevyhovující komín, doplňte ho speciální vložkou na biolíh.

Jak vybrat nejbezpečnější variantu biokrbu

Biokrby se sklem jsou paradoxně méně bezpečné než ty bez skla. Je to z důvodu naakumulované vysoké teploty. Častěji se popálíte od horkého skla než od ohně. Na to pamatujte již při koupi biokrbu. To samozřejmě platí, když bude budete biokrb vybírat pro domácnost s dospělými lidmi. V případě, že máte malé děti, určitě je nesmíte nechávat bez dozoru v místnosti, kde tento biokrb (se sklem i bez něj) bude v provozu!