3 faktory, které rozhodnou o vaší spokojenosti s tepelným čerpadlem

Datum článku: 28. 2. 2022

Nenechte se mýlit, vybrat vhodné tepelné čerpadlo není nic snadného. Zároveň, o celkové spokojenosti nerozhoduje jen kvalita samotného zařízení. Co vše je tedy nutné vzít v potaz?


Zdroj obrázku: Alhim / Shutterstock.com

3 faktory, které rozhodnou o vaší spokojenosti s tepelným čerpadlem

Výběr správného prodejce

Pouze zkušený prodejce s dostatečně širokou nabídkou je schopen vám poskytnout objektivně vhodné doporučení. Neexistuje univerzálně vhodné tepelné čerpadlo. O tom, které čerpadlo je pro vás to správné, rozhodují například:

  • Tepelné ztráty nemovitosti,
  • dispozice nemovitosti,
  • požadavek na dodávky teplé vody,
  • dostupnost pozemku pro případné umístěn zemních kolektorů čerpadel země/voda,
  • požadavek na to, aby tepelné čerpadlo bylo schopno zastat i funkci klimatizace.

Prodejce musí být nejen schopen spočítat, které tepelné čerpadlo je pro vás vhodné, ale následně vám takové čerpadlo i doručit. Pokud má prodejce omezenou nabídku či nedostatek zkušeností, riskujete zklamání způsobené nedostatkem tepla, nadměrným provozním hlukem či poruchovostí tepelného čerpadla.

Kvalitní instalace

Řemeslná kvalita instalačních prací má zásadní vliv na výkon i bezporuchový provoz tepelného čerpadla. Z pozice zákazníka je nejlepším řešením, pokud instalaci zajišťuje tým řemeslníků se specializací právě na zapojování a následný servis tepelných čerpadel. Ne vždy je však toto možné a zákazník se tak „musí“ spokojit s alternativami v podobě:

  • Topenářských firem,
  • drobných živnostníků z oboru vodo-topo-plyn,
  • pracovníků chlaďařských firem.

Více informací o rizicích spojených s těmito alternativami najdete na této stránce webu Abeceda tepelných čerpadel.

Kvalita servisu

Dobře odvedené servisní práce pomohou udržet dlouhou životnost a vysokou efektivitu provozu tepelného čerpadla. V ideálním případě by servisní práce měl provádět řemeslník se zkušenostmi s daným typem tepelného čerpadla. Zároveň výhodou je, pokud se jedná o pracovníka, který tepelné čerpadlo instaloval a uváděl do provozu. V takovém případu si vás v případě potíží nebudou servisní a instalační firma přehazovat jako horký brambor.