Vědci se věnovali důkladnému průzkumu tohoto onemocnění, aby dokázali odhalit případné jemné rozdíly, díky kterým je možné předcházet všem nepříjemnostem. Během těchto výzkumů také přišli na to, že nejvíce případů se stává v době od půlnoci do šesté ráno. Když děťátko spí během dne, tak není v takovém ohrožení, jako během nejtvrdšího spánku v noci.
Dalším důležitým údajem je věk vašeho dítěte. Nejvíce případů náhlých úmrtí nastává do šestého měsíce jejich života. Nejrizikovější období je mezi 2. a 4. měsícem. Počet případů výrazně klesá již po prvním pololetí a po prvním roce se syndrom neobjevuje vůbec, nebo je to opravdu jen raritní. Častěji se syndrom náhlého úmrtí kojenců týká chlapců než dívek.
Navzdory důslednému bádání se však nepodařilo vědcům zjistit fakt, jaká je skutečná příčina SIDS. Nejčastěji se hovoří o možnosti přidušení, když si miminko násilím zvedá příliš vysoko hlavičku a kvůli tomu si zablokuje krční tepnu a do organismu a mozku se nedostane dostatek kyslíku. Také to může být neodhalená infekce nebo problémy se srdcem. Jeden z nejnovějších výzkumů mluví také o chemických anomáliích mozkového kmene.
Především by si měly matky dávat pozor, aby měly již během těhotenství správný životní styl. Nekouřit během devíti měsíců, jakož i během kojení. Vyhýbat se i jiným nezdravým zvykům a dbát na správný vývoj miminka. Sledovat případné změny svého zdravotního stavu a vše konzultovat s lékařem. Do rizikové skupiny patří i předčasně narozené děti a novorozenci s nízkou porodní hmotností.
Jednou z důležitých věcí je umět správně uložit miminko do postýlky. Vždy ho ukládejte jen na rovnou plochu. Takto nebude mít hlavičku zbytečně vyvýšenou a nebude hrozit žádné nebezpečí. Také nedávejte ležet miminko na břicho. Během spánku by mohlo zvedat hlavičku a tehdy by mohlo dojít ke dalším komplikacím.
Velmi podstatnou pomůckou pro všechny maminky je podložka pro novorozence. Ta se vsouvá pod prostěradlo a na ni se ukládá miminko. Pokud by přestalo během spánku dýchat, přístroj začne ihned pípat. Takže se nemusíte nikdy obávat, že byste nevěděli o problémech vašeho děťátka a nemohli rychle zasáhnout.
Pokud vám začne náhodou podložka pípat a vy budete vědět, že je vaše dítě v nebezpečí, musíte rychle jednat. To podstatné je nepodlehnout panice. I když jste určitě zoufalé a pociťujete velký strach, takto děťátku nepomůžete. Čím dříve zasáhnete a čím dříve přivoláte záchranku, tím dříve můžete vaše miminko zachránit.
Když nejste sama doma, tak jeden z vás by měl začít poskytovat první pomoc a druhý by měl přivolat záchranku. Jinak musíte tyto dvě činnosti rychle skloubit. Nejprve podejte první umělé dýchání a pak rychle přivolejte pomoc, přičemž následně pokračujte v podávání první pomoci. Umělé dýchání podávejte z úst do úst a z úst do nosu. Pokud to nepomáhá, přidejte pak k tomu i masáž srdce.
Tento fakt není odborně vysvětlen, ale děti s dudlíky jsou prostě více chráněny než ty, které ho nepoužívají. Zřejmě je to sacím reflexem, možná i kvůli tomu, že jsou zaujaté a nezvedají hlavičku. Každopádně pokud nemáte monitorovací podložku, používejte alespoň dudlík, který by měl dítě stejně ochránit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.