Syndrom náhlého úmrtí kojence a k čemu je dudlík a monitorovací podložka

Syndrom náhlé úmrtí kojenců je postrach každé matky. Ani lékaři ještě zcela nedokáží vysvětlit, proč zdánlivě zdravé dítě umírá. I když se stále tomuto problematickému úmrtí věnují a jisté poznatky již zveřejnili. Shrnuli jsme je pro vás do devíti bodů, které je dobré vědět a zbytečně dítě tomuto riziku nevystavovat.

děti, miminka, syndrom náhlého úmrtí kojence, zdraví dětí, péče o dítě

1. Kdy je nejvíce případů?

Vědci se věnovali důkladnému průzkumu tohoto onemocnění, aby dokázali odhalit případné jemné rozdíly, díky kterým je možné předcházet všem nepříjemnostem. Během těchto výzkumů také přišli na to, že nejvíce případů se stává v době od půlnoci do šesté ráno. Když děťátko spí během dne, tak není v takovém ohrožení, jako během nejtvrdšího spánku v noci.

2. Riziko přetrvává do prvního roku

Dalším důležitým údajem je věk vašeho dítěte. Nejvíce případů náhlých úmrtí nastává do šestého měsíce jejich života. Nejrizikovější období je mezi 2. a 4. měsícem. Počet případů výrazně klesá již po prvním pololetí a po prvním roce se syndrom neobjevuje vůbec, nebo je to opravdu jen raritní. Častěji se syndrom náhlého úmrtí kojenců týká chlapců než dívek.

3. Příčiny nejsou jednoznačné

Navzdory důslednému bádání se však nepodařilo vědcům zjistit fakt, jaká je skutečná příčina SIDS. Nejčastěji se hovoří o možnosti přidušení, když si miminko násilím zvedá příliš vysoko hlavičku a kvůli tomu si zablokuje krční tepnu a do organismu a mozku se nedostane dostatek kyslíku. Také to může být neodhalená infekce nebo problémy se srdcem. Jeden z nejnovějších výzkumů mluví také o chemických anomáliích mozkového kmene.

4. Vyhýbejte se kouření

Především by si měly matky dávat pozor, aby měly již během těhotenství správný životní styl. Nekouřit během devíti měsíců, jakož i během kojení. Vyhýbat se i jiným nezdravým zvykům a dbát na správný vývoj miminka. Sledovat případné změny svého zdravotního stavu a vše konzultovat s lékařem. Do rizikové skupiny patří i předčasně narozené děti a novorozenci s nízkou porodní hmotností.

5. Jak správně uložit miminko

Jednou z důležitých věcí je umět správně uložit miminko do postýlky. Vždy ho ukládejte jen na rovnou plochu. Takto nebude mít hlavičku zbytečně vyvýšenou a nebude hrozit žádné nebezpečí. Také nedávejte ležet miminko na břicho. Během spánku by mohlo zvedat hlavičku a tehdy by mohlo dojít ke dalším komplikacím.

6. Podložky pro novorozence

Velmi podstatnou pomůckou pro všechny maminky je podložka pro novorozence. Ta se vsouvá pod prostěradlo a na ni se ukládá miminko. Pokud by přestalo během spánku dýchat, přístroj začne ihned pípat. Takže se nemusíte nikdy obávat, že byste nevěděli o problémech vašeho děťátka a nemohli rychle zasáhnout.

7. Vyvarujte se paniky

Pokud vám začne náhodou podložka pípat a vy budete vědět, že je vaše dítě v nebezpečí, musíte rychle jednat. To podstatné je nepodlehnout panice. I když jste určitě zoufalé a pociťujete velký strach, takto děťátku nepomůžete. Čím dříve zasáhnete a čím dříve přivoláte záchranku, tím dříve můžete vaše miminko zachránit.

8. Umělé dýchání a masáž srdce

Když nejste sama doma, tak jeden z vás by měl začít poskytovat první pomoc a druhý by měl přivolat záchranku. Jinak musíte tyto dvě činnosti rychle skloubit. Nejprve podejte první umělé dýchání a pak rychle přivolejte pomoc, přičemž následně pokračujte v podávání první pomoci. Umělé dýchání podávejte z úst do úst a z úst do nosu. Pokud to nepomáhá, přidejte pak k tomu i masáž srdce.

9. Používejte dudlíky

Tento fakt není odborně vysvětlen, ale děti s dudlíky jsou prostě více chráněny než ty, které ho nepoužívají. Zřejmě je to sacím reflexem, možná i kvůli tomu, že jsou zaujaté a nezvedají hlavičku. Každopádně pokud nemáte monitorovací podložku, používejte alespoň dudlík, který by měl dítě stejně ochránit.

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč malé děti ovládají chytré telefony a nejde jim obyčejné psaní rukou?

Máte doma předškoláka a obdivujete jeho znalosti na PC a chytrém mobilním telefonu? Tak to je sice fajn, že se...
více...

Přilba na kolo pro děti a jejich rodiče

Cyklistická přilba je především ochranná pomůcka, která dokáže ochránit zdraví a život. To by si měli...
více...

Dítě musí zkusit bolest odřeného kolena a ochutnat zradu kamaráda

Děti potřebují pocit bezpečí, volnost, ale i jasné mantinely. To, že dítě necháte dělat vše, co jen usmyslí,...
více...

Do školy a školky potřebují děti kvalitní přezůvky, doma je zdravější, když běhají bosy!

Také patříte k rodičům, kteří neustále běhají za svými dětmi s přezůvkami v ruce, ve snaze, aby se obuly...
více...

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může...
více...

Usínání dětí nemusí být problém, když ...

Máte doma nespavé dítě? Zaveďte mu usínací rituály a snažte se dodržovat pravidelný denní režim. Dítě by...
více...

Děti s alergií na mléko mohou v dospělosti trpět osteoporózou

Děti, které mají alergii na kravské mléko by mohly v dospělosti trpět osteoporózou. Proto je potřeba, dodávat...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Nemocné a nedoléčené dítě do školky a školy nepatří!

Podzim bývá hrozbou pro zaměstnavatele matek malých dětí. Některé děti se s kolektivem ještě nesetkaly, jiné...
více...

Nebezpečné úrazy malých dětí jsou často způsobeny chvilkou nepozornosti. Víte, jak reagovat?

Stačí chvilka nepozornosti a vaše malé, ale klidně i to větší, dítě si způsobí úraz. V létě, kdy jsou...
více...