Svatba v těhotenství nebo s miminkem?

Datum článku: 15. 9. 2014

Dnes již není nic neobvyklého svobodná maminka. Některé maminky jsou svobodné dokonce záměrně a vdávají se až po vyčerpání výhod svobodných matek?! Ale stále ještě je statut vdané paní a úplné rodiny tím běžnějším pro výchovu malých dětí. V tom případě přichází na řadu dilema, kdy se vdávat. Nabízí se dvě možnosti, těhotná nevěsta a nebo svatba s miminkem.

těhotenství, děti, svatba

Na život s partnerem není potřeba papír

Pokud však přijde do cesty dítě, situace se radikálně mění. Už nejsou jen pár, brzy se stanou opravdovou rodinou. Začínají pociťovat tlak blízké rodiny, která chce mít "své děti" v pořádku, život nadivoko jim začíná vadit. V konečném důsledku záleží na dvojici, pro co se rozhodne. V každém případě by se neměli brát jen proto, že musí, ale pro to, že to oba chtějí.

Pokud se těhotná žena rozhodne pro sňatek, musí se připravit na mnoho nečekaných situací

Záleží i na období, kdy se bude svatba konat. Pokud bříško ještě není vidět, není problém skoro s ničím a ani babky, které se chodí pravidelně postavit před kostel, si nemohou škodolibě šuškat, že se musíte brát. Pokud chce budoucí nevěsta zamaskovat rostoucí bříško, doporučuje se tzv.. empírový střih. Zdůrazní prsa a zakryje větší bříško, silnější boky, stehna a hýždě. To se sice snadno řekne, ale dají se takové šaty bez problémů najít v nabídce svatebních salonů? Podle zkušeností oslovených žen se v drtivé většině rozhodly pro ušití šatů na míru, salony mají v nabídce běžně dostupné větší čísla jen zřídka a módu přímo pro nastávající maminky nemají vůbec. Důležité při výběru a šití šatů je, aby si nastávající nevěsta uvědomila, že s rostoucím bříškem se zvětší i prsa. Nejvíce úprav se na šatech se dělá právě v oblasti hrudníku, i když na bříšku ještě není nic vidět. Během svatebního dne se může nevěsta cítit špatně, hlavně pokud ještě neustoupily nevolnosti, nebo naopak, pokud již malé v bříšku kope. Je na partnerovi a nejbližších, aby se postarali o její pohodlí během celé hostiny. Doporučuje se odstoupit od některých zvyků, jako je například zvedání mladého páru na židlích. K omezení alkoholu netřeba snad ani mluvit. V teple mohou nevěstě napuchnout trošku nohy, ať se nestydí a v klidu si je vyloží na židli.

Některé ženy se rozhodnou počkat se svatbou až po narození dítěte

Doufají, že jim to přinese mnohem méně starostí, opak je však pravdou. V první řadě je třeba postarat se o dítě. Určitě se najde mnoho lidí z pozvaných, kteří se rádi nabídnou a na chvíli děťátko pohlídají, nikdo se mu však nemůže věnovat celý čas. Pro takové případy je dobré najít důvěryhodnou osobu, která bude k dispozici děťátku vždy, když to bude nutné. Svatba s dítětem nebo bez, by měla být v první řadě z lásky. Ať už se rozhodne pár pro vstup do manželství s bříškem, nebo s děťátkem na rukou, je to jen jejich osobní věc. V žádném případě by se neměl nechat do něčeho natlačit jen proto, aby si jiní lidé o nich nešeptali. Vždyť konec konců, být svobodnou maminkou s milujícím partnerem po boku má také své výhody.

Když jste si už ujasnili, kdy a kde se bude svatba konat, nastal čas na plánování

Některé budoucí nevěsty se v tom přímo vyžívají, jiné berou celou přípravu víceméně jako nutné zlo. V každém případě by se mělo dodržet pár zásad, které pomohou předejít nejedné krušné chvilce.

1. Místo a čas

Je zcela jedno, zda jste se rozhodli říci si své ano v kostele nebo na úřadě. Přesvědčte se, zda je termín, který vám vyhovuje, volný a zamluvte si ho. Pokud se rozhodnete pro svatbu v kostele, připravte se na to, že budete chodit na předsvatební poučení. Někde je to jen jednou, jinde se chodí i pětkrát, záleží to od jednotlivých farností.

2. Seznam hostů

Pokud máte rozsáhlé příbuzenstvo, chce to pevné nervy. Jsou lidé, které prostě pozvat musíte. Nezapomínejte ani na jejich partnery, manželky, manžele a děti. Pokud je rodina opravdu rozvětvená, nezvou se už oddaní, ale jen svobodní členové. Avšak každý kraj má jiný zvyk. Následuje kategorie lidí, které byste měli pozvat už jen proto, že i oni vás pozvali na svou svatbu. Vše uzavírají osoby, které vysloveně na svatbě mít chcete a nic vám v tom nezabrání. Po sepsání se ještě asi třikrát změní počet, někoho přidáte, někdo ubude, ale alespoň získáte předběžnou představu o počtu osob. Výsledné číslo by mělo být definitivní asi 3 týdny před svatbou, tedy v období, kdy jdete objednávat jídlo. Hlavně v minulosti bylo zvykem dělat velké svatby, kde musel být přítomen i ten nejvzdálenější příbuzný, dnes to již není nutné. Někde se však tyto zvyky stále dodržují, jde především o svatby na vesnici. Z historek, kde někdo vzpomíná, jak byl na svatbě s dvě stě lidmi, běhá mráz po zádech!

3. Finanční možnosti

Když už víme, kolik hostů budeme mít, můžeme si podle toho vybrat místnost, kde se bude celá hostina odehrávat. Většinou v těchto zařízeních i vaří, takže si nemusíte dělat starosti se stravou. Je velkou výhodou, pokud vám umožní si donést své vlastní věci, jako nealko, některé druhy alkoholu a podobně. V 99% jsou koláče, dorty a výslužky ve vaší režii. Při finančním plánování nesmíte zapomenout ani na svatební oblečení. Muži to mají v tomto případě jednodušší - stačí jim jeden oblek a dvě košile. U žen se počítají svatební šaty a šaty po půlnoci.  Pozvánky: Dnes je opravdu mnoho možností. Buď sáhnete po tiskárně, nebo se do jejich výroby pustíte sami. Pozor! Druhá možnost ne vždy znamená, že vás pozvánky budou stát méně. Výzdoba: Pokud se rozhodnete pro výzdobu od profesionálů, můžete počítat s dvojnásobnou cenou než když si výzdobu zajistíte sami. 

4. Nebuďte na všechno sami

Máma a budoucí tchyně jsou už určitě ve svém živlu, ale není hanbou požádat o pomoc své přátele, známé, sousedy ... Stačí se jen zeptat a budete překvapeni, koho všeho znají! Ani se nenadějete a budete mít zdarma, popřípadě za poloviční cenu mnoho užitečných věcí.

5. Bez čeho to nejde

  • Takže místnost již máme, nyní je čas vybrat si menu. Netřeba to přehánět, ačkoli někdo se chodí na svatbu vysloveně najíst. Lehký předkrm, polévka a hlavní jídlo. Po půlnoci případně obložená mísa, jinak se jednoznačně doporučují švédské stoly. Při navrhování jídla myslete komplexně na všechny hosty a zařaďte do jídelníčku i klasická jídla. Pokud byste se chtěli blýsknout exotikou, může se stát, že někteří hosti si nebudou umět s nabídkou jídel poradit.
  • Neodmyslitelnou součástí jsou květiny. Nedejte se odradit, pokud vám květinářka říká, že toto se pro vás nehodí, protože jste silnější postavy. Pokud se nevdáváte každý rok, tak by přece jen měla převládnout vaše představa, ačkoli kompromisům se zuby nehty nebraňte. Důležitý je i kvítek pro partnera a květiny pro svatební mámy, a pokud chcete, tak i pro družičky a samozřejmě na auto. Výzdoba sálu může a nemusí být z květů.
  • Svatební dort a zákusky. Pokud je ve vašem okolí osoba, která je proslulá svým cukrářským uměním, rychle k ní, aby nebylo pozdě. Při představě o ideálnímu svatebnímu dortu berte na vědomí, že šlehačka a podobné snadno rozpustné materiály by v srpnu nemusely působit vábivě. Zákusků nemusí být na svatebních stolech hodně, ale myslete na to, že výslužka by měla obsahovat více než pět zákusků.
  • Svatební víno ​​se dává k výslužce. Můžete si dá lahve naplnit od známého, který se věnuje výrobě vína a na holé láhve nalepíte své vlastní etikety. Pozor, abyste si nekvalitním vínem neudělali ostudu!
  • Svatební šaty. Jsou města a salony, kde se vám vysmějí, pokud přijdete půl roku před termínem svatby s úmyslem vybrat si šaty. Nezoufejte. Dnes je naštěstí plno možností a ty správné šaty určitě objevíte. Pokud jste v jiném stavu, tomuto faktu přizpůsobte výběr, nenechávejte si však výběr na poslední chvíli s odůvodněním - kdo ví, jak budu vypadat. Ať už budete, jako kdybyste spolkli hrášek, nebo vás spíše přeskočí než obejdou, shánět šaty ve čtvrtek na sobotu je více než stresující.
  • Pokud už jste rodiče, nezapomeňte ani na své děti. Má je kdo pohlídat? Nespoléhejte se, že se nějak samy zabaví, dokud nepůjdou spát.
  • Určitě si i vy chcete zvěčnit svůj svatební den. Namísto klasických ateliérových fotografií, vysoušejte dovést fotografa na nějaká netradiční místa. Během sezóny je například vhodné slunečnicové pole, stará stodola ... Oficiální fotky jsou krásné, ale na samotnou oslavu už nemusíte fotografa zvát. Dnes má skoro každý digitální fotoaparát, a tak si po svatbě uděláte sbírku z tisíců fotografií a bude to zdarma. Video je rozhodnutí na vás, hraný záznam je pěkná vzpomínka, na kterou se poprvé podíváte často až rok po svatbě. Zajímavým tipem jsou i jednorázové fotoaparáty. Několik jich můžete rozdělit mezi hosty, aby zachytili jejich pohled na vaši svatbu.

6. Rezervovat, rezervovat!

Dospěli jste do stádia, kdy se vám zdá, že byste raději zůstali žít nadivoko a nechápete, jak jiní přežili svou svatbu bez újmy na fyzickém a psychickém zdraví? Gratulujeme, blížíte se do finále! Vše, co se jen dá, si rezervujte a pro jistotu zkontrolujte, zda vás mají zapsané právě na ten váš termín! Místnost, auto, květiny, jídlo, zákusky, šaty, hudba ... Pokud máte seznam, který jen tak mimochodem není k zahození, jen si odškrtávejte. Co není, rychle vyřiďte.

7. Týden do svatby

  • Kadeřníka již máte rezervovaného. Pro akční typy není potřebná zkouška, ale pokud chcete, aby bylo vše tip-top, tak si ji dopřejte. Takový dobrodružný přístup se nemusí vždy vyplatit.
  • Pedikúra je relaxační, manikúra nezbytná. Pokud jste i proti umělým nehtem a ty vaše právě nejsou vhodné, vzchopte se a nechte si udělat ukázkové drápky u odbornice. Na obroučku vám bude hledět mnoho očí, takže určitě někomu navzdory záplavě takové kráse prstenu neuniknou vaše okousané nehty!

8. Make up

V případě, že si věříte a budete si ho dělat sama, nezapomínejte na zlaté pravidlo při svatebním líčení: Výrazné, ale nenápadné! Ptáte se, co je to za hloupost? Přes den musíte vypadat jako bohyně, která nezhasne spolu ze zapadajícím sluncem. Je těžké namalovat se tak, aby vše krásně vyniklo jako při denním, tak i při umělém světle. Neměli byste jít před oltář s linkami jako Kleopatra, které jsou sice famózní večer, ale přes den je to katastrofa. Pokud nevěříte svým "malířským" dovednostem, svěřte se do rukou odborníka, který zvolí i správné líčení vhodné pro fotografování.

9. Svatba


Co jste dosud nestihli nebo zapomněli - na tom už nezáleží. Jste tu jen vy a vaše drahá polovička, tak si vše užijte, protože zítra ráno bude po všem ...

10. Výzdoba

A nyní k výzdobě. Pokud jste se rozhodli pro vlastní, musíte ji do 12 hodin po svatbě zabalit a odnést, abyste uvolnili místnost pro další akce. Nyní se podíváme, jak si sami připravit skvělou a originální výzdobu: Ve značném předstihu si začnete shánět vše, co potřebujete. Nemusíte se striktně držet jednoho odstínu, velmi efektivní je tón v tónu. Základem jsou ubrousky. Doporučuje se koupit dva odstíny. Podle toho, jak budou uloženy na stole, se rozhodněte pro jejich kombinaci. Můžete sáhnout po ubrouscích látkových, ale protože všechno jde z vaší vlastní režie, postačí i papírové. Pozor na kvalitu! Zásadně nekupuje jednovrstvé. Svíčky postačí v jedné barvě a zásadně by měly být nestékavé. Při výzdobě stolu je třeba přihlédnout k tomu, kolik lidí bude u něho sedět. U kulatých stolů je prostor značně omezený, proto při větším počtu hostů zvolte klasické sezení do U. Velmi módní jsou nabírané lehké látky tažené přes střed stolu. Praktičtější je obyčejná cca 10 - 15 cm široká stuha. Pěkně přilne ke stolu a nepůsobí rušivě. Můžete si vybrat barevný odstín, ale ani čistě bílou barvou nic nezkazíte. Na konci stolu nechte stužku převislou zarovnanou k okraji ubrusu. Ke stužce se hodí malé skleněné dekorativní kamínky. Poklademe je na natažené stužky. Můžeme se dát na geometrickou přesnost, nebo je jen rozhodíme. V průběhu večera i tak tisíckrát změní své místo.

Po svatbě

Po svatebním dni jsou některé povinnosti, kterým se nikdo nevyhne. Musí se vrátit šaty do půjčovny, vyřídit si nový občanský průkaz, kartu pojištěnce. Nahlásit nové jméno v mnoha institucích (banka, mobilní operátor, doktor ...) a sluší se také poděkovat za dary, které jsme obdrželi.Tak hezké vdávání a všechny společné dny, nejen ten svatební!

Autor: Martina Dvořáková