Pět účinných druhů sportu, které pomohou snížit nadváhu a navíc šetří klouby

Datum článku: 19. 3. 2018

Sport má vliv na snížení a navíc i udržení optimální váhy. Problém lidí s nadváhou a obezitou ale je často ten, že si neumí správně zvolit druh cvičení. Některá cvičení nejsou pro lidi s nadváhou vůbec vhodná, a některá se zase setkávají s malým efektem, který může hned na začátku odradit.

Pět účinných druhů sportu, které pomohou snížit nadváhu a navíc šetří klouby

Co je třeba před cvičením zvážit

  • Obraťte se na lékaře, aby vám sdělil možná zdravotní rizika.
  • Kupte si kvalitní tenisky, v případě, že máte deformace chodidel, použijte vložky, speciálně navržené ortopedem, které vám spolehlivě ochrání klouby.
  • Kupte si pohodlné sportovní oblečení, ve kterém se budete dobře cítit a ochrání vás před odřeninami (například legíny).
  • Ke své nové výbavě přidejte láhev vody, abyste wse mohli kdykoliv napít!
  • Najděte si sparing partnera. Sportovat s přítelem se vyplatí, nehrozí výmluvy.
  • Nepřehánějte to! Svaly a kondice potřebují čas na budování.
  • Nezapomeňte na to, že váhový efekt bude ze cvičení jen tehdy, když ho podpoříte úpravou jídelníčku

Aqua aerobic

Pokud máte nadváhu více než deset kilogramů, nic není vhodnějšího než cvičení ve vodě. Přestože se nezačnete potit jako při podobných cvičeních bez vody. Celé tělo pracuje na zachování rovnováhy ve vodě a tím trénuje hluboké svaly, které jsou zvláště důležité při spalování tuku. 

Plavání

Mnoho obézních lidí má z plavání fobii. Buď proto, že byli při plavání nešikovní už ve škole, nebo proto, že se ve svém těle prostě necítí pohodlně. Vyplatí se tuto nechuť porazit, protože plavání je vynikajícím sportem pro všechny, kteří chtějí zhubnout. Trénují se při něm všechny důležité svaly, spaluje se tuk a navíc šetří klouby.

Trénink na ergometru

Stacionální kolo má několik výhod. Je jedno, jaké je venku počasí, lze kontrolovat spotřebu kalorií a pulzní frekvenci, posílit kardiovaskulární systém. Pro lidi se silnou nadváhou se hodí více tzv. ležící ergometr, který umožňuje pohodlně sedět a zároveň šetřit při tréninku záda. Po spálení několika kilogramů lze přesedlat na běžný ergometr.

Pilates

Je kombinací strečinku a posilovacích cvičení s cílem vybudovat silné centrum těla. Díky pilates budou posíleny svaly, zlepší se i držení těla. Pohyby jsou koncentrovány v kombinaci s dýcháním, aby se přizpůsobilo tělo a mysl. Cvičení je vhodné i pro obézní, neboť šetří klouby. Pilates také umožňuje vnímat tělo a zvyšovat sebevědomí.

Silový trénink

Každý, kdo trénuje a posiluje svaly, může počítat s úspěchem při úbytku hmotnosti. I zde však platí pravidlo, že nic se nemá nepřehánět!  Nejvhodnější jsou cvičení ve stoje nebo vsedě.

Autor: Martina Dvořáková