Dovolená s adrenalinem? Zkuste surfing na vlnách známých destinací!

Datum článku: 18. 4. 2019

Neumíte si představit, že strávíte dovolenou ležením na pláži, ale moře milujete? Prosurfujte ji! Surfing patří ke stále populárnějším sportům a to tak, že dokonce tento moderní sport bude v příštím roce zařazen mezi olympijské sporty. A kam se vydat? Poradíme vám několik bližších i vzdálenějších destinací, kde to surfingem doslova žije a kde jsou přímo ideální podmínky.

Dovolená s adrenalinem? Zkuste surfing na vlnách známých destinací!

Sport, který procvičí celé tělo

Surfování je sport, při kterém si procvičíte doslova celé tělo. Pádlování na surfu je perfektní kardiovaskulární cvičení a posílí i svaly zad, ramen a rukou. Když se na surfovací prkno postavíte a budete se snažit udržet balanc, posílíte si prakticky všechny svaly dolní části těla, ale i břicho a záda. Surfováním zhubnete, odbouráte stres, okusíte trochu adrenalinu a odpočinete si od běžného stereotypu. U nás podmínky pro surfování zrovna nejsou, ale v zemích, kde jsou příznivé vlny, je krásné teplé počasí už teď. 

Asie nebo Amerika

Tak co, toužíte se naučit ovládat "desku"? Surfovat vás naučí například na Srí Lance. Pro začátečníky jsou vhodné lokality Weligama a Ahangama, protože vlny se zde lámou daleko od pobřeží. A na plážích dělají kurzy surfování, kde vám ukáží, jak zvládat jednotlivé typy vln včetně jejich správného "řezání". Nebo se vydejte opačným směrem. Surfaři si přijdou na své i na plážích Dominikánské republiky. Zákon zde omezuje výšku staveb na pláži na maximálně tři patra. Je to proto, aby se o domy nelámal vítr, což by ovlivnilo výborné podmínky pro tento vodní sport. Surfaři mají v oblibě hlavně pláže na severní části ostrova. A ještě kousek na jihozápad, v Panamě se pořádají i velké surfařské soutěže. Za ráj surfařů je označována lokalita Santa Catalina a pláže Punta Roca a La Punta. Jsou už pro ty pokročilejší, protože vlny se tam zvedají až do výšky devíti metrů.

Evropské destinace, které přejí surfingu

Pokud chcete zůstat přece jen blíže, zkuste Portugalsko. Za svatostánek evropského surfingu se považuje městečko Peniche, vzdálené necelých 80 kilometrů od Lisabonu. Prakticky po celý rok můžete krotit vlny i na Kanárských ostrovech. Velmi vhodné podmínky nabízí ostrov Gran Canaria a pláž Playa del Ingles v Maspalomas či oblast Confital, kde vlny dosahují až pěti metrů. Pro začátečníky je vhodnější jižní část ostrova Fuerteventura s plážemi Morro Jable a Caleta de Fueste. Místa, kde si můžete pronajmout potřebné vybavení i zaplatit kurz, jsou na plážích téměř na každém kroku.