Cvičení zvyšuje ohebnost těla, ale také zlepšuje mozkovou činnost!

Datum článku: 9. 8. 2019

Máte stále mnoho výmluv, proč nemůžete pravidelně cvičit? Zkuste se zamyslet nad tím, proč vám již tolik neslouží paměť, stále častěji si nemůžete vzpomenout a připadá vám, že nějak rychle stárnete. Ano, to vše se může pravidelným lehkým cvičením zlepšit. Zdravě rozhýbete nejen svaly, ale také mozkovou činnost.

Cvičení zvyšuje ohebnost těla, ale také zlepšuje mozkovou činnost!

Cvičení, stárnutí, paměť

To, že jakýkoliv pohyb je pro tělo prospěšný, to slyšíme často. Ale pravdou je, že navzdory tomuto faktu, který je nám dobře známý, mnozí na něj nemáme čas nebo chuť či odhodlání. Tolik bychom chtěli pravidelně cvičit, ale vždy se najde něco, kvůli čemu to odsunujeme bokem. Možná vás navnadí právě tato zajímavost, která je výsledkem nové studie o cvičení, paměti a stárnutí. Co přesně říká a proč bychom se měli nad tím zamyslet?

Lehké cvičení utužuje paměť

Mozek a paměť jsou i pro odborníky stále poměrně velkou neznámou. Právě proto přicházejí s mnoha studiemi, které by blíže objasnily jeho fungování či souvislosti. Naposledy se zaměřili i na to, jak cvičení dokáže ovlivnit naši paměť, vzpomínky a stárnutí. Výsledkem je, že právě jakákoli jen mírná aktivita, mírný trénink, má pozitivní účinky na mozkové buňky a jednotlivé funkce, které vedou k lepšímu ukládání vzpomínek.

Sportovní aktivita rozvíjí mozek

Jak informuje The New York Times, až donedávna si vědci mysleli, že lidský mozek je v dospělosti relativně fixní, neměnný, co se týče struktury a funkcí, zejména ve srovnání se svaly, které neustále rostou nebo se naopak scvrkávají v přímé reakci na to, jak měníme své tělo a život. Tato studie ale i další poukázaly na to, že mozek dospělého člověka může být ve skutečnosti plastický, dokáže se propojovat a přetvářet různými způsoby v závislosti na našem životním stylu. Čili i v závislosti na tom, zda právě nebo pravidelně vyvíjíme nějakou sportovní aktivitu.

Výkonější mozek zásluhou pravidelného cvičení

Na výzkumech s lidmi, které odborníci uskutečnili, dokázali, že pravidelné cvičení v průběhu času zvyšuje objem hippocampu, který je zodpovědný za uchovávání informací v paměti, orientaci v prostoru a v našich emocích. Dokonce podle dalších nedávných studií vzniká v hipokampu až 700 nových neuronů za jediný den. Právě pohybovou aktivitou dochází ke znásobení těchto neuronů, což vede k tomu, že je mozek výkonnější a spolu s ním i naše paměť, jejíž vděčíme za uchovávání vzpomínek.

Autor: Lenka Kostková