Shiatsu masáž

Japonská masáž založená na akupresuře.

Princip 

Shiatsu je tradiční japonská metoda známá již nejméně 8 000 let. V japonštině "shi" rozumí prst, "Atsumi" tlak, z čehož vyplývá, že nejde o tradiční olejovou masáž, jak ji známe my, ale masér využívá tlaku prstů, palců, dlaní, loktů, kolen nebo chodidel. Teorie shiatsu je podobná čínské akupresuře: díky ní se reguluje tok energie "qi" v člověku. V těle je několik meridiánů, známých i jako energetické kanály, ve kterých je nahromaděná energie.
Pokud se necítíte dobře, je to právě proto, že energetické body v těle jsou blokovány, energie se tedy nerozkládá pravidelně. Právě masáží se je terapeut snaží vrátit do rovnováhy.
 

Před masáží 

Před masáží nejezte žádné těžká jídla. V den masáže se vyvarujte horké vany nebo sprchy. Neměli byste pít žádný alkohol, a to ani po masáži.
V případě, že máte zdravotní problémy, řekněte o tom masérovi. Pokud máte například bolesti hlavy, zapamatujte si, kdy je máte, případně co jste jedli. Masér by měl podle toho vědět, čemu se třeba věnovat. Stejně ho upozorněte, pokud berete nějaké léky.

Pro koho je masáž určena? 

Masáž se doporučuje těm, kteří mají pocit, že v jejich životě je příliš mnoho stresu. Velmi si ji chválí ženy, které trpí premenstruačním symptomem a lidé se slabším imunitním systémem. Je vhodná i pro ty, kteří mají problémy s dýcháním, trávením nebo migrénami.

Pro koho se shiatsu nedoporučuje? 

Tato masáž není pro ty, kteří mají problémy s krevními sraženinami, vnitřním krvácením nebo infekčními chorobami. Ti, kteří mají problémy s křečovými žílami, jsou na lécích nebo nedávno prodělali operaci, by na to měli upozornit maséra.

Jak to probíhá? 

Masér na začátku zjistí, zda vaše energie v těle plyne tak, jak má, tím, že vám masáží zkontroluje meridiánske body. Pokud jsou ztuhlé, znamená to, že vaše energie neběží správně.

Masáž probíhá na zemi nebo na tenké podložce. Nesvlékáte se, ale je důležité, aby bylo vaše oblečení pohodlné. Masér bude tlakem prstů nebo jiné části těla uvolňovat vaši energii na místech, kde je blokována. Také budete muset zhluboka dýchat a masér vám bude otáčet tělo a natahovat svalstvo.
Shiatsu trvá 40 minut až jednu hodinu.

Občas můžete po masáži cítit bolest hlavy nebo mít typické příznaky nachlazení. Je to proto, že při masáži se tělo zbavuje toxinů, které se z něj musí vyplavit.
 

Pozitivní účinky: 

relaxuje svalstvo a zlepšuje jeho flexibilitu
snižuje hladinu stresu a uklidňuje nervy
uvolňuje toxiny z těla
snižuje hladinu krevního tlaku a zlepšuje cirkulaci krve
léčí astma a nespavost

comments powered by Disqus