Ženy častěji dávají podnět k rozchodu, ale muži po něm víc trpí

Datum článku: 4. 7. 2017

Ženy vypadají po rozchodu tak, že většinou okolí na první pohled pozná, že něco není v pořádku. U mužů je to jinak. Nedávají na obdiv zubožený stav svého nitra, ale to neznamená, že by méně trpěli. Ba naopak!

Ženy častěji dávají podnět k rozchodu, ale muži po něm víc trpí

Rozchod zasáhne oba

Rozchod nebo rozvod zasáhne vždy oba partnery, ačkoli s různou intenzitou. Každý z nás potřebuje čas, aby se novou situací vyrovnal. Žena se většinou z problémů vypovídá a vypláče kamarádkám. Zklamání a smutek možná nejprve zajídá čokoládou či zákusky, nebo pak začne od základu měnit dosavadní způsob života. Začne hubnout, sportovat, vymění účes i šatník. Teprve pak přijde na řadu nový partner. Muž se raději uzavře do sebe a přátelům se svěřuje jen výjimečně. Jde s nimi sice do hospody na pivo nebo na fotbal, ale své soukromí příliš nerozebírá. Zato do nového vztahu se obvykle vrhne rychleji než žena.

Podnět k rozchodu dávají více ženy

Američtí vědci v nejnovější studii zkoumali, zda se s koncem vztahu vyrovnávají lépe muži nebo ženy. Skoro šesti tisíc dobrovolníků z 95 zemí světa se ptali, jaké emoce prožívají během rozchodu a po něm. Měli je hodnotit podle škály od 1 (nijak) po 10 (nesnesitelně). Ženy nejčastěji pociťovaly strach, obavy a deprese, zatímco muži se cítili ztraceni nebo naštvaní. Rozchod neřešili, spíše se ho snažili potlačovat. V konečném důsledku však trpěli jeho důsledky více, než jejich ex partnerky a nikdy se z něj zcela nevzpamatovaly. Výsledky studie potvrdily skutečnost, že podnět k ukončení vztahu ve většině případů vychází od ženy.

Na vině je evoluce

Za odlišným "rozchodovým" ženským a mužským chováním je třeba vidět lidský vývoj. Evoluční teorie říká, že ženy jsou při volbě partnera vybíravější, protože tahají za kratší konec. Jsou více monogamní než muži a v případě, že je partner opustí, se obvykle musí o děti starat samy. Proto si už od dob neandrtálců vybírají partnera, na kterého se mohou spolehnout, a který rodinu existenčně zajistí. Muži to mají navenek mnohem jednodušší. Ze vztahu snadno vycouvají, neboť ruce jim nesvazuje těhotenství ani přílišná odpovědnost za potomky. Nic jim nebrání rychle "ulovit" další ženu, proto rozchod nezpracují ve svém nitru důkladně a neprožijí ho, jak by měly. A to je chyba! Bolest a utrpení z nešťastné lásky je zcela normální a důležité i pro muže. Jen tak mohou předešlý vztah definitivně uzavřít a pustit si k sobě novou partnerku. Ani fáze truchlení by se tedy neměla přeskočit.

Autor: Martina Dvořáková