Vztah je hlavně o potřebě komunikovat

Kdo by netoužil po harmonicky fungujícím vztahu? S těmito představami do něj také vstupujeme. Určitě nejdeme žít s člověkem, o kterém si myslíme, že nám bude velet a dělat ze života peklo. Ale to se většinou nestane ze dne na den. Vztah se neustále vyvíjí a záleží na partnerech, kterým to bude směrem.

vztahy, láska, komunikace, partnerství, rodina

Zamyslete se nad svým vztahem

Všechny zlomky návyků či vzpomínek z dětství provázejí člověka i v dalších obdobích jeho života. Dítě si dříve či později začíná představovat svou budoucnost, sní o tom, co udělá jinak než jeho rodiče a z pomyslných kostek si staví svůj vlastní svět. Jak vypadá ten váš skutečný? Už dávno není jen pubertální představou, ale množstvím vzpomínek, které vás dokáží rozesmát, nebo se snažíte zahrabat je do nejhlubšího kouta ve své hlavě. Kráčíte vlastní cestou, nebo prohlubujete stopy vašich rodičů po vyšlapaném chodníčku? Jste vůbec spokojeni? Projevujete si své city navzájem dostatečně? Rozumíte si? Hodíte se k sobě? Nebudeme psát o tom, jak často se hádáte ani o vzájemné touze a přitažlivosti, o tom zda současného partnera porovnáváte s předchozím, o rozchodech. Jsou to pomíjivé situace, pocity a dojmy, se kterými se dříve či později setká každý z nás. Spíše se zeptáme jestli milujete svého partnera dostatečně, zda vám na něm záleží, zda znáte slůvko spokojenost a o čem si spolu povídáte. Znáte svého partnera dobře? Plánujete oslavit své výročí, chcete se konečně vzít? Vybíráte právě společné hnízdečko, těšíte se na přírůstek do rodiny? Nebo máte pocit, že po letech strávených spolu si už nemáte co říct a žijete vedle sebe jako dva stíny?

Vztah nemůže fungovat bez komunikace

Nenechte svůj vztah zemřít, povídejte o tom co vás zajímá, objevte opět společné chvíle na procházkách či v kině. Základem každého fungujícího vztahu je živá komunikace, bez ní nemůžete partnera dostatečně znát a nakonec nepoznáte ani sebe. Mluvte co nejvíce, nejen o nákupech a dětech. Ty jsou velmi důležité ve vašem vztahu, ale vy máte přece stále své intimní sny a představy o naplnění života, se kterými byste se chtěli svěřit partnerovi, ne kamarádce či kolegyni.

Pracujte na svém vztahu od začátku

Budování pěkného a pevného vztahu je celoživotním dílem obou partnerů. Nespadne vám do klína, ale kousek po kousku ho stavíte na pevných základech, jednou rychleji, jindy pomaleji. A pak přijde ten správný čas, který spontánně přeroste ve vzájemnou touhu a potřebu soužití. Pokud jste dosud spolu nesdíleli jednu střechu nad hlavou, počítejte s tím, že budete trávit mnohem více času pospolu. Vaše láska by měla dosáhnout jiný rozměr, posunout se o něco dál. Už to nebudou jen chvíle volna a oddechu ale i odpovědnost, povinnosti, strach o partnera a děti. Postupně se naučíte tolerovat svou polovičku takovou jaká je, čeká vás období vzájemného přizpůsobování, sdílení společných financí, rozdělování domácích prací i výchova. Možná to vyzní jako klišé, buďte však plodní nejen ratolestmi ale i myšlenkami, slovy a skutky, prostřednictvím kterých si budete nadále upevňovat vzájemnou úctu, lásku, porozumění.

Vyslovte své názory nahlas

Pokud vám něco vadí, je třeba říci to nahlas a co nejdříve projevit svou nespokojenost. Tvářit se uraženě a tiše snášet zlozvyky partnera / ky nic nevyřeší, protože si toho ani nemusí všimnout. A pokud přece? Pravděpodobně bude následovat spousta otázek a úplně zbytečný konflikt. Nezapomeňte však svoji polovičku i pochválit, občasná společná večeře při příjemné hudbě, svíčkách a sklence dobrého vína také neuškodí. Zajděte do kina, divadla či na procházku nebo si společně zasportujte. Věnujte se jeden druhému, potěšte občas partnera maličkostí. Co nejvíce času prožijte společnými činnostmi a živou komunikací. I kompromisy můžete dělat jen tak, že se na nich dohodnete. Pozor však na to, aby se z nich nestaly jednostranné ústupky. Nezapomínejte na to, že na vztah je zapotřebí dvou.

 

 


Podobné články


Vztah s jedináčkem nemusí být bez problémů, ale i velká rodina může vychovat egoistu

Zamilovali jste se a ještě před tím, než jste se zamilovali "vážně", jste se partnera zeptali, jestli má...
více...

Jak dlouho trvá, než se muž zamiluje?

Zamilovaní a láska sice spolu souvisí, ale není totéž. Hlavně u mužů často uplyne poměrně dlouhá doba, než...
více...

Sedm typů mužů, kteří se nehodí pro manželství

Na první pohled vám mohou být tito muži sympatičtí, ale už do začátku je jasné, že po čase by vztah s nimi...
více...

Deset důvodů, které muži přehlížejí, ale ženám stačí k rozchodu

Proč ženy opouštějí muže? Věděli jste, že většinu rozchodů či rozvodů iniciují právě ženy? Co je k tomu...
více...

Co muže hned zaujme na ženě a co nakonec vítězí?

Co muže zaujme na ženě? Podle čeho muži ženy zběžně hodnotí a jaké si následně vybírají? Mnohé ženy si...
více...

Láska není věc veřejná

Máte novou lásku? Tak to gratulujeme! Ale lepší by bylo, kdyby o ní hned všichni nevěděli. Své o tom ví naše...
více...

Facebook - nebezpečný zdroj sledování bývalého partnera

Lidé se rozcházejí a rozcházeli i v dřívějších dobách. Řekli si, co potřebovali a šli každý svou vlastní...
více...

Nové vztahy jako koníček?

Muži rádi dobývají ženy. Mají to v krvi a ženy takové dobývání baví. I tady ale platí, že vše má své...
více...

Láska, to není jen svátek zamilovaných

Jsou lidé, kteří lásku neměří tím, že si vzpomenou na své milované pouze v době svátku, který se masově...
více...

Recept na vztah, který vydrží celý život

Recept na šťastný a pohodový vztah existuje. A nemusíte pro něj ani k lékaři! Je na první pohled velice...
více...