Láska k sociopatovi a co dělat, když sociopat dělá vedoucího?

Datum článku: 26. 7. 2019

Vyjít s lidmi je často těžké. Ale vyjít s lidmi, kteří se označují jako sociopaté, je téměř nemožné. Tito lidé postrádají emaptii a cíleně okolí využívají ve svůj prospěch. Jejich asociální chování ale není vrozené, nýbrž vzniklo vlivem prostředí. Sociopatů jsou v naší populaci přibližně čtyři procenta, znáte nějakého?

Láska k sociopatovi a co dělat, když sociopat dělá vedoucího?

Egoisté

Sociopat je člověk s antisociální poruchou osobnosti. Má problém s ohleduplností, prosazuje své ego a bez výčitek. A když jde do tuhého, klidně podrazí nohy? Podobně jako u psychopatů je základním znakem sociopatů nedostatek nebo úplné chybění empatie. Zatímco u psychopatů je tato vlastnost vrozená, daná biologicky, sociopat k ní přijde nevhodnou výchovou, traumaty nebo zneužíváním v dětství. 

Veselí, chápaví, ale...

Do vztahů si sociopaté vyhledávají osoby, které dokáží snadno okouzlit. Dokáží být veselí, hraví, pozorní, chápaví a milí. Ale jen do chvíle, dokud jim to vyhovuje a dostanou vás tam, kam potřebují. Se zamilovanými klapkami na očích pak protějšku dlouho trvá, než pochopí, že překračuje své hranice.

Prosazující si své za každou cenu

Zdravá cílevědomost se u sociopatů mění na strategii chůze "přes mrtvoly". Prosazují si své, pokud to nejde, nebo narazí na silného protihráče, začnou jednat agresivně. Nebo se naoko stáhnou, sekají dobrotu a čekají na novou vhodnější příležitost.

Amorální chování 

Nerozlišuje mezi dobrým a špatným. Platí jen to, co mu vyhovuje. Ví, že nejedná správně, přesto pokračuje. Nad svými prohřešky klidně mávne rukou, partnerovy zbytečně zdůrazňuje.

Chroničtí lháři

Přistihli jste ho při lži? Klidně to svalí na vaši špatnou paměť nebo neschopnost vyhodnotit situaci? Lži sociopat typicky využívá na budování svého dobrého jména a očerňování ostatních.

Neomylní a nepřizpůsobiví

Všechno ví nejlépe a nejrychleji. Vaše názory nejsou směrodatné. Sociopaté udávají tempo a vy se musíte přizpůsobit.

Vztah se sociopatem rychle ukončete

Pokud cítíte neúnosný tlak, je načase s takovým vztahem skoncovat. Vztah se sociopatem nesmírně vyčerpává a jediným řešením je rozchod. Sice to bude nějaký čas bolet, ale je to menší bolest, než si s takovým člověkem ničit celý život!

Sociopat na pracovišti

Pokud se sociopat vyskytuje u vás na pracovišti, rozejít se s ním nemůžete. Dejte mu však rozhodně najevo, že s vámi nezamává, nesvěřujte se mu s intimnostmi, zvolte formálnější a věcnou komunikaci. Pouze tak si ho nepřipustíte k tělu. Nesmí zjistit, že se ho bojíte. Pokud jde o šéfa, který vás v práci šikanuje, uchovávejte si veškerou korespondenci jako důkazy o ovlivňování a útocích. Pouze hmatatelné důkazy vám pomohou se bránit sociopatickému chování nadřízeného nebo spolupracovníka.

Autor: Lenka Kostková