Kdy pomůže detoxikace vztahu, a kdy na ni raději zapomenout?

Datum článku: 1. 6. 2017

Každý vztah občas prochází krizí a je potřeba v něm vyvětrat a uklidit. Ale někdy nastane čas, kdy je třeba postupovat razantněji a zbavit se všeho negativního a škodlivého, co ve vztahu je. Jedná se o vztahový detox, který má ale také vedlejší účinky. Na to myslete hned, než začnete vztah detoxikovat.

Kdy pomůže detoxikace vztahu, a kdy na ni raději zapomenout?

Kdy se do vztahového detoxu nepouštět

Do vztahového detoxu se nepouštějte, pokud jste prodělali psychicky náročné období, změnili jste práci, prošli léčbou nebo jste ztratili blízkého člověka. Vaše rozhodnutí ovlivní přechodné klamavé emoce.

Kdy je  nejvyšší čas?

Jak poznám nemocný vztah? Nezdravý vztah je jako závislost. Jste nespokojeni a trápíte se, ačkoli neznáte příčinu. Chorobné pouto se dá odhalit jednoduše. Než něco podniknete, máte potřebu ptát si povolení. Týká se to i činností, které byste dělali přirozeně, například šli s kamarády na kávu.  V první řadě si musíte přiznat, že máte problém. Ve zdravém vztahu se cítíte většinu času příjemně. Drobné krize do něj patří, nesmí však přerůst do fyzických a slovních útoků.

Vztahový detox pomůže

  • Zbavíte se pocitů viny a zvýšíte si sebevědomí.
  • Stanete se samostatnými a lépe překonáte životní překážky.
  • Vyléčíte si onemocnění způsobené stresem.
  • Posunete se v soukromém i profesním životě.
  • Uděláte si revizi vztahů a poznáte skutečné přátele.
  • Naučíte se otevřeně komunikovat s blízkými.
  • Dáte zelenou novým začátkům a život si budete užívat.

Zadaní a nezávislí

Jde to dohromady? Ano a mělo by. Protože pokud se dobrovolně vzdáte přátel, zálib a aktivit, ztratíte kousek sebe. Samostatnost znamená i finanční nezávislost. Čím lépe se dokážete postarat sami o sebe a uspokojovat své potřeby bez výčitek, tím nezávislejší budete. Naučte se zachovat si svá tajemství, některé z nich nejsou ani pro partnerovy uši. Upřímnost a otevřenost jsou znaky zdravého vztahu, jejich míru máte v rukou vy. Zvýší vám to sebevědomí, naučí samostatnosti.

Trvale se rozlučte s expartnerem

Pokud toužíte po novém vztahu, přerušte kontakt s bývalými partnery. Americká lékařka Wendy Walshová, autorka knihy 30-denní milostný detox, tvrdí, že zbytečně ztrácíte čas a vzdaluje se vám zdravý partnerský vztah."Přestaňte flirtovat na sociálních sítích. Nesetkávejte se s muži z minulosti, od nichž marně čekáte, že se změní a budou seriózní".

Spálit všechny mosty?

Vztahový detox neznamená, že přerušíte kontakt s každým, kdo vás v životě naštval. Nemusíte si hledat nové přátele a na staré zanevřít. Revize vztahů vyžaduje disciplínu, ale postavte své potřeby na nejvyšší příčku. Klidně si dopřejte čas na rozmyšlenou a revizi vztahů. Začněte postupně, například tím, že s citovými upíry budete trávit méně času. Vaší povinností není odpovídat na každou nepříjemnou sms ani vzdát se původních plánů na úkor jiných. Když se setkáte s blízkým člověkem a po odchodu domů máte úsměv na tváři, je to vztah, který se vyplatí rozvíjet.

Začněte u sebe

Nepouštějte se do vztahové očisty s cílem vstupovat jiným do svědomí. Detoxikovat společenská pouta znamená začít v první řadě od sebe. Zamyslete se nad tím, co očekáváte od vztahů. Možná vám stačí, že vás přítel vyslechne, možná je vaším cílem nezůstat v životě sám. Potom však nečekejte víc.