Jak si vybrat toho správného životního partnera?

Ve svém životě potkáváme ne stovky, ale tisíce lidí. Mezi tímto množstvím lidí si hledáme partnery na celý život. Jak si je vybíráme? Podle čeho si vlastně lidé vybírají jeden druhého? Jak zjistíme, že to je ten správný?

ženy, muži, láska, vztahy

Evoluční teorie

Podle ní si vybíráme partnery podle takové vlastnosti, chování, tělesné a osobnostní znaky, které podpoří naše přežití a reprodukci - proto po nich toužíme. Pro výběr partnera jsou důležité jisté preference z hlediska biologického a anatomického. Žena potřebuje ochranu a její plodnost je časově limitovaná - proto atraktivní mladá žena hledá muže, který je schopen ji ochránit. Ukázalo se však, že to není zcela pravda, protože pro dlouhodobé vztahy ženy preferují spíše status partnerů a muži je vnímají jako atraktivní mladé ženy.

Teorie sociální role

Ta tvrdí, že se při výběru partnerů řídíme spíše tzv. sociálním výběrem. Výběr partnera je diktován rolemi, které hrají ženy a muži v rámci společnosti. Výběr je řízen sociálními rolemi, normami a jejich změnami. Ženy jsou přitahovány muži s mocí a penězi, protože společnost je limituje dosáhnout to - pokud se to změní a ženy získají moc a peníze, tak pozice a bohatství muže bude méně atraktivní pro ženy. Tehdy může přijít v úvahu spíše mužská krása, mládí a energie. Během posledních desetiletí zároveň došlo k významným změnám co se týče výběru partnerů. Pro život v západním světě je třeba mít dostatečné finanční zabezpečení a i ženy musí pracovat. Důraz je kladen na ekonomický a sociální status partnera. Vedení domácnosti - vaření a úklid již nejsou tak důležitá kritéria. I kultura má vliv na náš výběr životního partnera.

Zákony atraktivity

  1. Kontakt a blízkost - žijeme a vyvíjíme se ve společnosti těch, se kterými máme blízký kontakt. Čím blíže žijeme s někým, tím větší je šance, že ho začneme mít rádi a zamilujeme se. Toto "fyzické vystavení" lidi navzájem, je důvodem, proč vzniká mnoho vztahů například na pracovišti nebo ve škole. Denní kontakt pomáhá změnit lidi, kteří jsou si cizí, na přátele.
  2. Tělesná přitažlivost - tělesná krása je důležitá životní výhoda. Krása má velký význam při výběru partnera. Nikdo nechce strávit svůj život s někým, kdo mu je fyzicky nepřijatelný či odporný. Tělesná krása respektuje zásady trhu: Nejlepší kousky (zboží) jsou nejdražší, takže zákazníci nedostávají to, co chtějí, ale to, na co mají. Zároveň hezcí lidé často žijí s pěknými lidmi, průměrně vypadající s průměrně vypadajícími a podobně.
  3. Osobnost a charakter partnera - zjistilo se, že co se osobnosti týká, převládají dvě skutečnosti jako atraktivní při výběru partnerů: atraktivita a přístupnost. Kompetentní lidé jsou ti, kteří mají inteligenci a jsou sociální zruční - jsou atraktivnější. Také přístupní, s osobností příjemnou, srdeční a laskavější jsou vnímáni jako atraktivnější.
  4. Zákon vzdálenosti - většina lidí se dostává do vztahu z hlediska "geografické" blízkosti. Je složité vytrvat ve vztahu s někým, kdo je dosažitelný pouze transatlantickým letem. Většina z nás si vybírá člověka z blízka, protože vztahy na dálku jsou složité na péči.
  5. Zákon podobnosti - jeden z nejdůležitějších zákonů - přitahováni jsme lidmi, kteří jsou podobní jako my. V mnoha oblastech - jako rodinné zázemí, osobnost, hodnoty, zkušenosti - preferujeme toho, kdo má mnoho společného s námi, před těmi, kteří jsou zcela odlišní jako my.

Další skutečnosti

Proces výběru partnerů prochází ještě i přes další filtry. Můžeme zvažovat tyto skutečnosti:

  1. Láska verus status - v rámci naší volby sami v sobě vnitřně vyjednáváme: láska či sociální status / peníze. Pokud je láska opravdu silná, jsme ochotni obětovat ekonomickou výhodu. Ale zase, pokud je sociální status partnera vysoký, můžeme udělat kompromis a snížit nároky na romantiku.
  2. Stabilita versus dobrý vzhled - při výběru můžeme více přihlížet spíše na fyzickou krásu, ale stejně tak můžeme přijmout i méně atraktivního partnera, pokud je emocionální stabilní a zralý.
  3. Vzdělání versus touha po domově a dětech - Máme sklon odpustit partnerovi, který jde po vyšším vzdělání a kariéře a není pro něj důležité mít děti. Na druhé straně, můžeme přivřít oči, co se týče nižšího vzdělání u partnera, který opravdu chce mít rodinu a vychovávat spoustu dětí.
  4. Sociální dovednost versus stejné náboženství - partner se stejným náboženstvím může být při výběru důležitější než jeho sociální dovednosti. Na druhé straně, sociálně zručný partner nás může zaujmout více, než někdo se stejným náboženským vyznáním.

Ženy jsou vybíravější než muži

Při výběru partnera jsou ženy vybíravější než  muži. Důvodem je například i to, že špatnou volbou ztrácejí více než muži a jsou zranitelnější. Samotný výběr je však mnohem složitější než jen "vědecké odpovědi" a při výběru může hrát roli nejen jeden faktor, ale také jejich množství a vzájemné kombinace.

comments powered by Disqus


Podobné články


Ženy hledají citlivé a milé muže, drsňákům moc nevěří

Ženy hledají muže, kteří jsou divocí, nespoutaní a mají drsnou povahu. Ne, tak tohle už dávno neplatí. Nebo to...
více...

Vztah s jedináčkem nemusí být bez problémů, ale i velká rodina může vychovat egoistu

Zamilovali jste se a ještě před tím, než jste se zamilovali "vážně", jste se partnera zeptali, jestli má...
více...

Jak dlouho trvá, než se muž zamiluje?

Zamilovaní a láska sice spolu souvisí, ale není totéž. Hlavně u mužů často uplyne poměrně dlouhá doba, než...
více...

Ženy častěji dávají podnět k rozchodu, ale muži po něm víc trpí

Ženy vypadají po rozchodu tak, že většinou okolí na první pohled pozná, že něco není v pořádku. U mužů je...
více...

Kdy pomůže detoxikace vztahu, a kdy na ni raději zapomenout?

Každý vztah občas prochází krizí a je potřeba v něm vyvětrat a uklidit. Ale někdy nastane čas, kdy je třeba...
více...

Co muže nejvíc přitahuje na ženách?

Každý člověk má jiný vkus. Totéž platí i o mužích a přednostech, které je přitahují na ženách. Ale...
více...

Obtěžování na pracovišti je trestný čin, nebojte se ho oznámit!

Obtěžování na pracovišti není jednoduchou ani příjemnou situací, kterou by chtěl někdo z nás zažívat....
více...

Otázky, které vám napoví, zda jste zralí pro manželství

Manželství nabízí mnohé emocionální i materiální výhody, ale je důležité, abyste byli dostatečně připraveni...
více...

Ženy nechtějí zženštilé muže, ale muže, kteří jsou rozhodní

Je citlivý, romantik a pokouší se opravdu udělat pro ni vše, co jí vidí na očích, ale když je tu problém, zdá...
více...

Sedm typů mužů, kteří se nehodí pro manželství

Na první pohled vám mohou být tito muži sympatičtí, ale už do začátku je jasné, že po čase by vztah s nimi...
více...