Sedm zásad, které vám pomohou zvládnout návštěvy u miminka

Dříve platilo nepsané pravidlo, že narozené děti a jejich rodiče se navštěvují až po šestinedělí. Mělo to své opodstatnění. Maminka se po porodu zotavila, zvykla si na mateřské povinnosti a v klidu mohla přijmout návštěvu nejbližších. Dnes se na toto období již tolik nekouká. I návštěvy v porodnicích jsou volnější a tak se často chodí na úplně “čerstvé” miminko dívat doslova procesí. Pokud pomineme zkutečnost, že s sebou nosí i riziko nejrůznějších infekcí, tak obtěžuje i samotná přítomnost mnoha lidí.

miminka, návštěvy u miminka, šestinedělí, matka, dítě

1. Roztřiďte si první blízké návštěvy

Každý chce vidět miminko co nejdříve, ale to nevyhovuje nejen maminkám, ale zejména ne novorozenci, který si zvyká na nové prostředí. Pokud přece jen musíte z povinnosti přijmout nějaké návštěvy do 6 týdnů po porodu, volte jen ty, které vám budou prospěšné. Takové, které nemusíte obskakovat, které vám naopak ochotně a rády pomohou s dítětem, a navíc už mají zkušenosti. Zvolte si například jeden den v týdnu, kdy budete přijímat návštěvy, samozřejmě, jedna na týden stačí. Čím více času přejde od porodu, tím méně lidí k vám bude chodit.

2. Klidně je zapojte do práce

I když hosta se nepatří využívat na práci či pomoc - období raného mateřství je velkou výjimkou a vůbec za to nemusíte cítit vinu. Jsou také lidé, kteří vám sami pomoc nabízejí, tak ji využijte! Nechte je ať vám uklidí, dokud vy kojíte, vynesou smetí, vyžehlí. Nebo ještě lépe - ať vám na dvě hodinky povozí venku dítě a vy si budete moci něco udělat a možná i trošku odpočinout. Taková pomoc je k nezaplacení, pokud se vám nabízí - neváhejte. Samozřejmě, musí to být zodpovědná osoba.

3. Nezvěte nikoho, před kým nemůžete být upřímná

Přetvářka vždy stojí hodně námahy, a věřte tomu, že po porodu ještě více. Nejen těhotné, ale i maminky po porodu zmítají často různé hormonální výkyvy, tak si raději nezvěte k sobě někoho, před kterým nemůžete plakat nebo zuřit. Zejména první týdny po porodu jsou emoce skutečně těžko zvládnutelné.

4. V hlavní roli partner

Chtějí to maličké navštívit kolegové z manželovy práce, či jeho rodina? Velmi jednoduché - i on potřebuje zazářit, tak vy to využijte na relax! Dejte si procházku, jděte na kosmetiku, kadeřnici, pobavte se, odpočívejte. Ještě lépe, pokud se vypraví na dvě - tři hodinky ven i s malým. Znáte lepší návštěvy?

5. Občerstvení místo láhve a bonboniéry

Kdysi bylo dobrým zvykem vždy nosit na návštěvu láhev, či jiné pohoštění. Jelikož maminka alkohol obvykle nemůže, požádejte návštěvu, aby místo bezpředmětného daru dítěti přinesli občerstvení. Navíc budete mít jistotu, že jim bude chutnat - vždyť si ho vybrali sami. Optimální je, pokud se i vám hodí. Když bude někdo z nich bavit miminko, rychle něco ukořistěte. Čerstvé maminky to mají se stravováním velmi komplikované.

6. Naučte se lidi slušně poslat pryč

Vidíte, že vaše dítě je již neklidné, potřebujete i vy svůj klid a kopec jiných věcí, čas už pokročil. S klidem vaší návštěvě řekněte, že už máte s dítětem vlastní program a bohužel se jim nemůžete nyní více věnovat. Zavoláte, když budeme s malým na procházce nebo mít více času. Nebo si napíšete mail - ještě lépe. Vždyť vyzvánění telefonu může vyrušit miminko, když pláče a vůbec i vás, pokud si potřebujete pospat s malým, což určitě oceníte.

7. Není třeba být pouze ve vašem bytě

Jednou z velmi dobrých podmínek, které byste si měla osvojit už při začátku plánování návštěv je zásada: nezvěte je k sobě domů, alespoň ne ty, kteří vám nepomohou. Proč? Nepotřebujete mít přece stres navíc. Řekněme si pravdu, v bytě novorozeněte to není vždy absolutně reprezentativní a i vám se bude hodit, když budete mít chvilku mimo domov. Navíc, je tu ještě jedna důležitá věc - když se děťátko rozpláče a bude cítit nepohodlně, můžete se návštěvy velmi snadno zbavit, stačí jen odjet. Některé návštěvy jsou totiž velmi neempatické a nepředvídatelné a kdybyste je pozvali domů, měli byste problém je odtud dostat ... Ne, domov si nechte pro sebe. Nebudete tak mít ani hostitelské povinnosti, což jistě každé novopečené mamince přijde jen vhod.

comments powered by Disqus


Podobné články


Proč je zdravé nosit malá miminka v šátku?

Miminko nesené v šátku? Pro některé matky příjemná samozřejnost, pro jiné ohrožování zdraví miminka. A co...
více...

Hormon lásky redukuje váhu a posiluje charitativní cítění

Hormony lásky pomáhají ke spokojenému životu a dokonce i ke štíhlejší postavě. Nevěříte? Poradíme vám,...
více...

Mít děti ve vyšším věku omlazuje

Mít děti je touhou většiny žen. Dříve bylo normální být matkou kolem dvacítky a starší těhotné ženy byli...
více...

Deset rad, které oceníte ve zralém věku

Naše populace stárne a stárneme i my. Někdo lehce, někdo má z toho deprese a problémy. Se zralým věkem to je...
více...

Zákeřný RS virus ohrožuje malé děti

Stále častěji vídáme, že chodí do škol a školek lehce i hůře nachlazené děti. Rodiče se bojí o pracovní...
více...

Proč chodit ven i s miminkem, které má rýmu?

Nachlazení a rýma se nevyhýbají ani malým miminkům. Výbornou prevencí je sice kojení, ale co když kojí maminka,...
více...

Děti, které vyrůstají v přehnané čistotě nejsou zdravější, opak je pravdou!

Imunita se tvoří ještě před tím, než se narodíme. Ale když se dítě narodí, je třeba jeho imunitu trénovat....
více...

Tablet pomáhá vychovávat moderní děti, ale i zde musí platit přesná pravidla

Tablet je pro dítě užitečná věc. To uznávají i dětští psychologové a lékaři. Ale v mnoha rodinách to...
více...

Chcete miminko? Uklidněte se, změňte životosprávu a přestaňte počítat!

Nemůžete otěhotnět? Snížená plodnost je problém, který bohužel není v současné době ničím ojedinělým....
více...

Kdy pomůže detoxikace vztahu, a kdy na ni raději zapomenout?

Každý vztah občas prochází krizí a je potřeba v něm vyvětrat a uklidit. Ale někdy nastane čas, kdy je třeba...
více...