Výroba levného a účinného prostředku na mytí nádobí a odstraňování vodního kamene
Čistota v domácnosti, to je základ zdraví všech jejich členů. Ale to neznamená jen, že nakupujeme zdravou a chemicky netknutou zeleninu, ovoce a maso z farem. Zdraví si také můžeme hýčkat ekologickým úklidem, který na rozdíl od potravin téměř nic nestojí. Zkuste si třeba vyrobit ekologický přípravek na mytí nádobí nebo na odstraňování vodního kamene.
Čistá kuchyň je základ zdraví
Kuchyň je místo, které chceme a potřebujeme mít neustále čisté a nachystané na přípravu pokrmů. Samozřejmě, právě zde dochází ke každodennímu zašpinění mnohých ploch, které dostávají takto pořádně zabrat. Od pracovní desky až po dřez, na každý typ znečištění byste měli mít vhodný čistící prostředek. Ale proč hned střílet tím neostřejším kalibrem, který na trhu k dostání? Vždyť běžné znečištění talířů, příborů i hrnců odstraníte klasickým prostředkem na nádobí. Anebo ještě lépe, můžete si vyrobit sami doma účinný prostředek, který nebude škodlivý pro vás, vaše děti, zvířata ani přírodu.
Domácí prostředek na nádobí
Připravte si dávkovač od tekutého mýdla nebo prázdnou láhev po prostředku na nádobí. Nastrouhejte šálek mýdla (např. marseillského), přidejte 1,5 násobek objemu vody a pomalu povařte, dokud se mýdlo nerozpustí. Následně do směsi nalijte 2 lžíce octa a cca třetinu lžíce krystalické sody. Směs přelijte do dávkovače dříve než získá tužší konzistenci. Před použitím stačí nádobu protřepat a následně používat jako běžný čisticí prostředek na nádobí.
Tip na rychlý úklid pracovních ploch
Pokud odmašťovacím prostředkem očistíte pracovní plochy v kuchyni ihned po jejich znečištění, ušetříte si námahu při pozdějším čištění. Mastnota totiž časem zatuhne a nabere do sebe i prach. Pokud se tak již stalo, uvolnit ji můžete pomocí parního čističe
Ocet na vodní kámen
Tam kde je třeba odstranit vodní kámen, poslouží jednoznačně ocet. Je levný, účinný a je vždy po ruce. Při čištění jej můžete aplikovat spolu s jedlou sodou, čímž posílíte účinnost o abrazivní účinek. V případě, že potřebujete očistit plochy nebo předměty na kterých by mohl zůstat typický octový pach, nahraďte ocet citrónovou šťávou.
Jak zvýšit účinnost octu
Ocet zahřejte, protože zahřátý ocet působí rychleji. Pro lepší manipulaci ocet aplikujte z nádoby s rozprašovačem.
Soda bikarbona
Čištění se sodou má hodně dlouhou tradici. Soda skvěle pohlcuje pachy, proto ji můžete nasypat například do páchnoucího odtoku, nebo připravit do misky a vložit do chladničky.
Tip pro nákup sody
Sodu kupujte zásadně krystalickou, protože se s ní jednodušeji čistí povrchy, například dřezy ale i připálené hrnce. Spotřeba sody (uhličitan sodný dekahydrát) v domácnosti může být poměrně vysoká, hlavně pokud si ji oblíbíte při různých druzích úklidu. Zkuste si ji proto objednat ve větším balení (např. 5 kg) z bioobchodů nebo velkoobchodu s drogerií.