Mýdlové ořechy nahradí tablety do myčky, prášek na praní, saponát na podlahu i šampon na vlasy

Datum článku: 26. 3. 2018

Stravujete se zdravě, recyklujete a záměrně nedevastujete přírodní zdroje? Devastace přírody, to jsou ale také tuny čistících prostředků, které zdánlivě potřebujeme ke svému životu. Koupili jste si nový saponát na mytí nádobí nebo syntetický odstraňovač skvrn či šampon na vlasy se silikony? A co takhle všechny tyto syntetické produkty nahradit mýdlovými ořechy? Jsou zcela přírodní a použít je můžete na praní, mytí nádobí, ale i k osobní hygieně.

Mýdlové ořechy nahradí tablety do myčky, prášek na praní, saponát na podlahu i šampon na vlasy

Sapindus Mukorrosi

Strom mýdlového ořechu - Sapindus Mukorrosi, roste v Indii a Nepálu, kde se slupky z jeho plodů už po staletí používají jako prací a čisticí prostředek. Tento přírodní saponát se postupně dostává do povědomí i v Evropě a Americe, kde je vítanou ekologickou alternativou k průmyslově vyráběným pracím a čistícím prostředkem. Pro nás je tato alternativa z cela nová a unikátní. Slupky těchto plodů obsahují přírodní saponin - látku s podobnými účinky jako má mýdlo.

Mýdlové ořechy - ekologický prací prostředek

Na praní v ruce nebo v pračce se dají slupky z mýdlových ořechů použít prakticky bez jakékoli další úpravy - stačí jich jen pár vložit do textilního sáčku, aby se nesmíchaly s prádlem a vložit do bubnu. Dají se použít pro všechny druhy materiálů včetně jemného hedvábí a vlny, přičemž textilie zanechávají jemné. Ideálně se hodí k praní barevného prádla, protože nezpůsobuje vyblednutí barev. Tento prací prostředek je zvláště vhodný pro lidi s kožními chorobami a pro alergiky. Jelikož jde o 100% přírodní produkt, odpadní voda z praní nezatěžuje životní prostředí a slupky se dají jednoduše kompostovat. Do praní není nutné přidávat aviváž, avšak vůně ořechů je neutrální, takže na provonění je možné přidat do praní pár kapek oblíbeného esenciálního oleje například s vůní levandule či pomeranče.

Opakované použití je ekonomické

Množství ořechů potřebných na jednu várku prádla závisí na tvrdosti vody a teploty praní, přičemž obvykle stačí 6 až 10 kousků. Při teplotě praní do 60 ° C se dají slupky použít na praní i opakovaně - dvakrát i třikrát. Při dvou až třech vypráních týdně tak jeden kilogram slupek vystačí zhruba na jeden rok.

Univerzální použití

Kromě praní najde mýdlový ořech všestranné využití v celé domácnosti. Dá se použít při mytí nádobí v myčce, jako univerzální čisticí prostředek na různé povrchy, ale i jako mýdlo či šampon na vlasy s výborným účinkem proti lupům. Výluh z mýdlových ořechů se připravuje vařením po dobu 10 - 15 minut, přičemž na 1 litr stačí použít cca 10 půlek slupek mýdlových ořechů.