Při večerním čištění pleti z ní odstraníte nejen krém a make-up ale i mastnotu a pot. Omezí se ucpávání pórů a tím pádem i tvorba bakterií.
Voda samotná není schopna rozpustit směs mazu, krému a make-upu z pokožky. K tomu jsou potřebné látky schopné rozpouštět tuky, které se nacházejí např. v pleťovém čistícím mléce. Po nanesení na pleť ho do ní jemně vmasírujte a nechte chvilku účinkovat. Pak už stačí jen pleť dobře opláchnout teplou vodou.
Pleťová voda pomáhá urychlovat fázi obnovy "ochranného pláště" pleti, jehož tvorba po čištění pleti trvá asi 20-30 minut. Vedle toho ještě odbourává částečky vodního kamene z vody, kterou si tvář myjeme a ostatní částečky, ucpávající póry. Je výbornou ochranou pleti před nečistotami.
Pro zralou pleť jsou určeny emulze sestávající z vody a oleje, neboť nenarušují přirozené prostředí pleti. Účinné a doporučovány jsou i čisticí krémy s přísadou rostlinných olejů, jakými jsou např. jojobový, sójový a mandlový.
Protože mýdlo patří k zásaditým čisticím prostředkům, které narušují přirozené prostředí pleti, má se mýdlo používat pouze při porézní a spíše mastné pokožce. U všech ostatních typů pleti se doporučuje na mýdlo raději zapomenout.
Aby se zbytečně neubližovalo obsahu tuku a vlhkosti citlivé nebo suché pleti, nepoužívejte pleťové vody s obsahem alkoholu. Na trhu je dostatek pleťových vod, které alkohol neobsahují. Vynikající účinky mají i pleťové spraye. Jejich použitím nejdříve zabráníte zarudnutí, zánětům a svědivým pocitům, často se vyskytujícím právě u obou typů pokožky.
Částečky odumřelé kůže způsobují matný a bezbarvý výraz pokožky. Jednotlivé typy peelingů jsou přizpůsobeny typům pokožky, odstraňují tyto částečky a prokrvují pleť aniž by ji dráždily. Drobné syntetické kuličky nebo přírodní granuláty jakými jsou rozemleté meruňkové pecky, otruby nebo mořský písek působí na pleť jako ultra jemný smirkový papír.
Účinek pleťových masek je okamžitě viditelný. Hlavně ty s vysokým obsahem vlhkosti, působí na buňky jako životabudič a pleť okamžitě vypadá hladší a čerstvější. Dokonce se napnou i jemné vrásky. Unavenou pokožku výborně ovlivňují zvlhčovací masky z výtažků bylin jako např. z mentolu a kafru. Osvěžují příjemným chladem, nechají zmizet otoky a červená místa. Zvlhčovací masky s extrakty heřmánku, chmele a meduňky zklidňují citlivou a podrážděnou pokožku.
Během noci probíhá dělení buněk 8x rychleji než během dne, což znamená že regenerační proces v organismu běží na plné obrátky. Na ranních lehkých otocích je znát, že transport "nečistot" z těla nefunguje tak, jako během dne. Noční krémy s obsahem účinných látek jako je ginko, pro-vitaminy a aminokyseliny z pšeničných obilovin podporují regeneraci pleti.
Označená doba trvanlivosti platí pro neotevřené kelímky a tuby. Už otevřené krémy zavírejme důkladně a měli bychom je spotřebovat přibližně do 3 měsíců, hlavně pokud jsou skladovány při pokojové teplotě. Čím je tepleji, tím spíše jejich oleje zestárnou a začnou zapáchat, nebo se ve víčku začnou tvořit nepříjemné bakterie. U přírodní kosmetiky toto platí ještě důrazněji! Pokud si z času na čas připravujete krémy sami, je nutné použít je okamžitě.
Ochablou a unavenou pleť dokáže oživit dávka vitaminu C. V krémech stimuluje tvorbu kožních kolagenových vláken. Působí i na látkovou výměnu.
Čajovníkový olej v 5% roztoku dezinfikuje a tak dokáže bojovat proti tvorbě vyrážek. Nejpozději po 3 dnech se dostaví viditelné výsledky.
Při extrémním kolísání tělesné hmotnosti trpí elastická vlákna v pokožce. Pomáhají masáže, sport a péče o tělo. Výkyvy do 2 kg jsou pro pokožku nepostřehnutelné.
Mastnou pokožku způsobuje nadbytečná produkce mazu. Proto musíme při péči o ni dbát na to, aby měla pravidelný přísun vlhkosti, ale ne tuku. Pro tento účel jsou vhodné zejména lehké zvlhčovací gely nebo fluid bez obsahu oleje - vyrobený speciálně pro mastnou pleť.
Prostřednictvím 4 pohybů, z nichž každý aplikujete 20 sekund, se dají dosáhnout krásné výsledky. Vhodná je kombinace kvalitních krémů s vysokým obsahem výživných látek a masáže.
1. Široce otevřenou dlaní přejíždějte od nosu, přes líce, směrem k uším.
2. Čelo hlaďte ukazováčkem, prostředníkem a prsteníčkem ve formě vějíře rozpínajícího se do šířky, od kořene nosu až po hranici vlasů.
3. Oběma ukazováčky a prsteníčkem si dělejte půlkruhy kolem úst.
4. Jedním tahem procházejte po kořenu nosu a po obočí.
Vlhká pleť dokáže přijmout více vlhkosti než suchá. Proto se doporučuje zvlhčovací krémy nanášet ještě na vlhkou pokožku a natírat je krouživými pohyby směřujícími vzhůru. Zvlhčovače, jakými jsou např. ceramidy zabudují do pokožky "zásobníky" vody, ale velmi suchá pokožka sama není schopna takové zásobárny vytvářet, doporučuje se používat právě zvlhčující krémy, které pokožce vlhkost pravidelně dodají.
Ten kdo má citlivou pleť na tvorbu červených drobných žilek by se měl vyhýbat prudkým změnám tepla. Nebezpečí znamenají sauny, solárium a klimatizované místnosti či auta. Omezovat byste měli také nikotin, alkohol a kořeněná jídla.
Teplo a stoupající pára otevírá póry, podpoří schopnost pokožky přijímat a otevřou cestu účinným látkám. Proto se například doporučuje kombinovat pleťovou masku a celkový koupel. Na stejném principu může být pleť vhodně připravena na přijetí účinných látek i prostřednictvím teplých obkladů. Jednoduše vložit ručník do horké vody, vyždímat a přiložit na pleť, postup několikrát opakovat. Pozor: Před nanesením masky si ještě udělejte peeling, to optimalizuje příjem potřebných účinných látek z masky.
Je vám 35 let a více? Je čas začít se věnovat i vašemu krku. Pokožka na něm totiž vypadá dříve velmi povadlá a vrásčitá. Osvědčily se olejové zábaly. Stačí 3 lžičky oleje (mandlový, avokádový, slunečnicový, olivový, řepkový) a 3 lžičky medu. Smícháme a naneseme mezi bradu a klíční kost. Pak natřená místa přikryjeme bavlněnou utěrkou obalíme utěrkou z froté a necháme působit půl hodiny.
Půl čajové lžičky bylin z lékárny (např. světlík lékařský, lipový květ nebo fenykl) zalít 125 ml vroucí vody, nechat vyluhovat a vychladit. 2 vatové tampony nechat nasáknou v čaji, vyždímat a pak si je cca na 10 minut přiložit na zavřené oči. V obchodech se dají koupit i hotové oční tampony pro tento účel, které jsou již napuštěné účinnými látkami proti otokům.
Masáž prostřednictvím kostek ledu. Na jejich výrobu je nejlepší použít destilovanou vodu s malým přídavkem citrónové šťávy. vodu nechte zmrznout. Pro lepší prokrvení např. nohou naberte kostky do sáčku z froté a krouživými pohyby si masírujte nohy. Studený šok způsobí bleskové stažení cév.
Kousátka pro děti vám mohou dobře posloužit proti oteklým víčkům. Vložte je do chladničky, nechte je dobře zchladit a pak si je přiložte na oči. Pokud jsou pro vás příliš chladné, zabalte je na chvíli do froté ručníku a tak aplikujte.
Vítr, sluneční záření a možná i tak trochu zanedbaná péče vysušuje rty. Rtěnky a krémy rty ochraňují a zabraňují vysušení svou vlastní vlhkostí. Chronicky suché rty byste si měli natírat balzámem vyrobeným na bázi rostlinných olejů (jojobový, mandlový, ricinový) nebo by měl obsahovat med. Někdy se podobný efekt dosáhne i u lanolinových balzámů.
Nehezkým zánětům vzniklým vytlačováním vyrážek je konec. Pořiďte si proti nim náplasti. Fungují na systému navlhčit - nalepit- odlepit. V první fázi se spojí polymery napuštěné v náplasti s vyrážkou. A když si náplast strhnete, bude uher vytažen z pórku. Ve druhé fázi se místa, kde jsme náplast aplikovali ještě přetřou antibakteriální utěrkou.
Celá péče o pleť by měla probíhat s citem. Aby byla pleť schopna přijímat účinné látky třeba s ní zacházet jemně. Na čelo a na tváře je třeba přípravky nanášet jemnými krouživými pohyby, partie kolem očí jen jemně poklepkávat bříšky prstů. Na krk nanášíme krémy pohybem shora dolů.
Kdo se zdržuje pravidelně na vzduchu a pumpuje do svého organismu velké množství kyslíku. 95% prostřednictvím dýchání a 5% přes pokožku. Krémy obsahující kyslík ho expedují přímo do buněk, v nichž urychlí a podpoří proces jejich dělení.
Tělo sestává přes 70% z vody. Když jí je v těle nedostatek, okamžitě se v pokožce vytvářejí drobné vrásky, proto se doporučuje vypít za den 2-3 litry tekutin. Preferují se minerální vody a neslazené čaje. Množství vypité vody záleží na hmotnosti člověka, prostředí, činnosti...
Péče o pleť vyžaduje, aby člověk spal 8 hodin za noc. Správně je používat jen nízký ale pevný polštář. Tak zůstane páteř v přirozené poloze a tak se nemají šanci vytvořit vrásky na tkanině. Lidé zvyklí spát na břiše, mívají v této poloze velmi vytočenou hlavu, co stav pleti dobře neovlivňuje.
V boji proti vráskám je tato kyselina velmi efektivním zástupcem účinných látek. Její působení využívají hlavně kožní lékaři při vyhlazování pleti např. při předčasném stárnutí pleti nebo jizvách po akné, ale bývá i součástí pleťových krémů renomovaných značek.
Mléčná koupel uvolní napětí v pokožce, zjemňuje ji a zklidňuje citlivou pleť. Způsobuje to mléčný cukr, který výborně váže vlhkost a množství vitaminů, minerálů, tuků a bílkovin, které se v mléce nacházejí. Všechny tyto složky jsou důležité při obnově a vyživování buněk.
Prostřednictvím krémů obsahujících AHA a BHA kyseliny se zrohovatělá vrstva pokožky stává tenčí a jemnější a urychluje se proces obnovy buněk. Pokožka působí jemněji, je hladší a zdravější. Snadněji se zvlhčuje. Pozor: Lidé s takovou pokožkou by se měli raději vyhnout slunění, neboť se mohou dostavit poruchy pigmentu.
Agresivní molekuly kyslíku urychlují proces stárnutí pleti. Prostřednictvím koenzymu Q 10, který si tělo vyrábí samo, se volné radikály neutralizují. Přijímat Q 10 se doporučuje nejen v pleťových krémech, ale i jako doplněk stravy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.