Proč oblečení z přírodních materiálů?

Móda nás obklopuje každý den, týká se žen, mužů, dětí, ale také našich domácích mazlíčků. Není neobvyklé, že náš pejsek má více oděvů jako my. Je to úchvatné a zároveň strašidelné. Málokdo si uvědomí, jaký dopad má toto všechno na naši planetu, vzduch, který dýcháme, vodu, kterou pijeme, půdu, která nám dává potraviny.

V souladu s přírodou

Materiály, z nichž sestává samotné oblečení mohou způsobovat skutečnou zkázu na naši krásnou modrou planetu. Pesticidy, umělá hnojiva, postřiky a jiné chemikálie, které se používají na ochranu rostlinných kultur, jsou určeny pro textilní průmysl, mohou škodit zvířatům, kontaminovat jiné produkty nebo dokonce  se mohou dostat do potravin. Ani nevíme co jíme, pouze naše tělo se projevuje různými reakcemi, na které nemají odpověď ani alergologové.

Škodlivé látky

Látky, které se používají k barvení a odbarvování materiálů znečišťují životní prostředí a působí škodlivě na zdraví lidí. Chemikálie, které se přidávají do látek při samotném procesu výroby poškozují naši planetu a následné zahazování a likvidování, má také nemalý dopad. Nemluvě o tom, že pracovníci v textilním průmyslu pracují v podmínkách, které ohrožují jejich zdraví. Než se dostane oděv k nám, projde složitým výrobním procesem a chemickými úpravami.

Ekologické oděvy

Ekologické oděvy jsou vyrobeny z přírodních textilií. Na jejich odbarvení a přibarvení se nepoužívají chemikálie ani bělidla. Většinou se nechává jejich přirozená barva, nebo se použijí přírodní dobarvovače. Zpravidla se používá bavlna pěstovaná bez použití pesticidů, hedvábí získané z bource morušového, vyrábějí se tak, aby byly trvanlivé a vydržely dlouho a hlavně se dají recyklovat. Dbá se i na správnost výroby - to znamená, že lidé, kteří je vyrábějí jsou adekvátně zaplaceny a mají upravené pracovní podmínky.

100% organická bavlna

V dnešní době naštěstí přibývají obchody, ve kterých si všímáme cedulky na oblečení, na nichž je uvedeno "100% organická bavlna" a také se stále setkáváme s kampaněmi, které tento materiál propagují. Je přísně sledováno, jak se organická bavlna pěstuje, používání pesticidů a jiných toxických látek a stejně tak dopad na životní prostředí. Je už jen na nás, abychom si všímali označení a měli přehled o tom, co kupujeme. Neustále přibývají módní značky, které dávají do popředí právě tyto přírodní materiály. Vyrábějí se celé kolekce od světoznámých módních návrhářů a vzhledem na náročnost vypracování jde o dražší materiál. Nicméně je to investice, kterou uděláme hodně pro naše zdraví. Raději mít méně oděvů a kvalitních než kvantitu, která ohrožuje zdraví.

comments powered by Disqus