Proč na cibuloviny myslíme již nyní?

Jarní cibuloviny jsou tak oblíbené, že nechybí snad v žádné zahrádce. Po pochmurných zimních dnech totiž svými barvami vnášejí do nich nový život, půvab a optimismus. Abychom se na jaře mohli těšit z jejich krásy, musíme se nyní pustit do práce.

Připravíme záhon

Několik dní před samotným vysázením si připravíme záhon - půdu poryjeme do hloubky asi 25 cm a zapracujeme do ní vyzrálý kompost. Půdu tak nejen provzdušníme, ale zbavíme ji i plevele. Když ulehne, můžeme začít vysazovat. Pro každou cibuli připravíme jamku; jeli třeba, rozrušíme její dno, aby měli kam růst kořínky. Menší cibulky vysazujeme pomocí kolíku či lopatky, při větším množství cibulí je jednodušší použít rýč, vyhloubit brázdu a vysazovat do ní.

Jak si to usnadnit

Výborný pomocník při práci jsou i plastové košíčky. Usnadní samotnou výsadbu, ale zejména ochrání cibule před nenasytnými hlodavci. Přikrýt je třeba králičím pletivem. Čím je půda těžší, tím mělčeji cibule sázíme, ale tak, aby vrstva nad nimi byla nejméně dvojnásobek jejich výšky. Optimální vzdálenost mezi cibulemi je 15 až 20 centimetrů, aby si navzájem nepřekážely v růstu. Vrchní slupku z nich odstraníme, zasypeme substrátem, mírně přitlačíme a vydatně polijeme.

Zeptali jsme se odborníka

V odborné literatuře se uvádí, že cibuloviny, které kvetou na jaře, musíme zasadit na podzim. Je to však dost široký pojem, můžete termín upřesnit?

- Nejvhodnější období na vysazování je od konce září až do října, aby se rostliny stihli zakořenit a připravit na zimu. Vhodný termín však určuje nejen kalendář, ale i teplota půdy. Cibule vysazujeme, dokud je půda ještě trochu teplá. Důležité je, aby byla předem dobře připravená. Místo před sadbou prokypřit, písečnou půdu vylepšíme kvalitním kompostem, těžkou zlehčíme přidáním písku.

Třeba cibule před vysazením nějak ošetřit? Je rozdíl mezi těmi, co jsme vybrali ze svých záhonů, a cibulemi, co jsme si koupili?

- Rozdíl mezi nimi není. Stává se, že ty z obchodů jsou špatně skladovány, proto je třeba pečlivě porozhlédnout. Pokud mezi nimi najdeme plesnivé nebo mechanicky poškozené, tak je pochopitelně vyřadíme. Další ošetřování není nutné.

Kromě času a hloubky vysazování bychom měli dodržet i estetické hledisko. Existují nějaké zásady, které rostliny je vhodné kombinovat a jaké ne?

- Jarní cibuloviny se nejlépe kombinují s trvalkami, vhodnější jsou ty, co raší později. Dají se však zkombinovat i se skoro kvetoucími trvalkami, například pryšce (Euphorbia), musí však být perfektně barevně sladěné. Pamatovat při tom však musíme nejen na barvu květů, ale i jejich tvar a výšku rostlin.

V našich zahradách se nejčastěji setkáváme s narcisy a tulipány. Vysazují se stejně nebo je mezi nimi nějaký rozdíl?

- Rozdíl mezi nimi není. Sázejí se stejně; cibuli by měla zakrývat zemina v tloušťce její dvojnásobné výšky.

Třeba se o vysazené cibuloviny před zimou ještě nějak starat?

- Pokud je podzim velmi suchý, doporučuje se vysazené cibule opatrně zavlažit. V drsnějších klimatických podmínkách je můžeme zakrýt listím nebo chvojím. Citlivější jsou mělčí vysazované druhy. Pro cibule je nejdůležitější, aby přešli obdobím chladu, jinak na jaře nevykvetou.

Které méně známé cibuloviny jsou nenáročné a daří se jim i v našich podmínkách? Co je vhodné pro začátečníky a co pro zkušené zahrádkáře?

- Určitě bych doporučoval druhy okrasných česneků a také pochodně (Eremurus). Pro začátečníky se hodí spíše běžné druhy, jako jsou narcisy, tulipány či šafrány. Pro zkušenější lilie a řebčík (Fritillaria).

Po odkvětu se některé cibule vybírají, některé ne. Kolik let je můžeme nechat v půdě?

- Tulipány zatahují do spodnějších vrstev zeminy, proto se musí vybírat každé dva až tři roky. Pokud je necháme dlouhodobě v půdě, květy se zmenšují a rostliny postupně chřadnou. Eremurusy a česnek stačí vybírat jednou za čtyři až pět let. Vykopané cibule rozdělíme, čímž docílíme větší květiny a jednotlivé rostliny budou mít více místa na růst. Bledule, narcisy a šafrány stačí vybrat jednou za osm let.

Které druhy doporučujete na vysazování do nádob?

- Vhodné jsou ty nejnáročnější - šafrány, narcisy a tulipány. V nádobách se daří i sněženkám a modřencům (Muscari). Do truhlíků se nedoporučují velmi vysoké druhy, vhodnější jsou nižší, kompaktnější.

comments powered by Disqus


Podobné články


Koza jako mazlíček a zdroj zdravého mléka

Chcete žít zdravě, levně a ještě z toho mít potěšení? Pořiďte si na zahradu kozu! Její mléko má doslova...
více...

Astra - květina, která dělá podzim krásnější

Astry, botanicky hvězdice, jsou nádherně zbarvené trvalky, které se dají pěstovat na téměř každé zahradě. Svou...
více...

Živý plot z blýskalky rozzáří vaši zahradu

Živý plot na zahradě, to nejsou jen nejčastěji používané a okoukané túje. Jako živý plot nám může...
více...

Jak vkusně a levně olemovat záhony na zahradě?

Záhony s rostlinami, to je bývá chlouba každého zahrádkáře. Ale často jsou na záhonech krásné rostliny,...
více...

Krásná a nenáročná popínavka, která vám ozdobí pergolu

Potřebujete ovonět zahradu a zároveň zakrýt část pergoly, zídku či starý pařez? Zasaďte si na zahradu akébii....
více...

Jak zvýšit úrodu ze zahrádky? Pomůže vám směs kvetoucích rostlin!

Zdá se vám, že úroda na zahrádkách stále klesá? Už to není, co to bývalo a stále častěji máte chuť si...
více...

Česnek je důležité včas sklidit, protože přezrálý má kratší skladovací dobu

Zasadili jste na podzim česnek a těšíte se na úrodu? Ale pozor! To, abyste měli v zimě plody své práce,...
více...

Zalévejete rostliny s rozumem, citem a ohledem na jejich kořenový systém

Zalévání zeleně na zahradě je nutnost, která ovlivňuje nejen kvalitu a krásu zeleně, ale také úrodu. Pokud tedy...
více...

Zalévání zahrady pomocí automatických zavlažovačů

Aby byla zahrada stále zelená, je třeba ji pravidelně a vydatně zalévat. A protože jsme zpohodlněli, hledáme...
více...

Vosy ani sršně doma nechceme. Zbavte se jich rychle a účinně

Nechcete doma vosy ani sršně? Takto se jich zbavíte. Vosy a sršni jsou problémem a velkým rizikem. Chcete mít...
více...