Rajčata pomáhají chránit před rakovinou, obezitou, chřipkou a stárnutím

Datum článku: 29. 8. 2019

Rajčata jsou oblíbenou a vcelku nenáročnou plodinou. Pěstují se u nás, ale také dovážejí z jižních států. Přes léto si je mnozí pěstujeme na zahrádkách, ale i okenních parapetech či balkonech. A děláme dobře, protože konzumací rajčat dostáváme do těla cenné vitaminy, minerály a antioxidanty. Navíc rajčata výborně chutnají, jsou chutnou surovinou v teplé i studené kuchyni a jejich design je krásnou ozdobou každého talíře.

Rajčata pomáhají chránit před rakovinou, obezitou, chřipkou a stárnutím

Barva rajčat

Přestože rajčata neodmyslitelně patří do italské kuchyně, svůj původ mají v Jižní Americe, odkud se společně s bramborami a kukuřicí dostala do Evropy. Za typickou považujeme červenou barvu, původně však byla žlutá a malá. Dnes existují tisíce odrůd. Plody jsou nejen žluté, ale i oranžové, červené či černé, mohou být dokonce i pruhovaná. Liší se tvarem a velikostí - vybrat si můžete mini odrůdy, vhodné pro pěstování v nádobách až po obry vážící více než kilogram. Patří do čeledi lilkovitých rostlina jsou příbuzná s bramborami a baklažány, proto je napadají stejné nemoci a škůdci.

Rajče jedlé

Rajče jedlé, ale také rajče lilek, je to botanický název této rostliny. V obou názvech se ukrývá slovo ráj (anglicky paradise) a my jim někdy také říkáme rajská jablíčka. U nás se rajče řadí mezi plodovou zeleninu. Evropská unie však v příloze č. III směrnice 113/2001 prohlásila rajčata za ovoce.

Rajčata nemají ráda chlad

Plody rajčete nelze dlouhodobě skladovat a nemají rády chlad, proto by se neměly dávat do chladničky. Ztrácejí tím nejen chuť, ale i vůni. Ideální je tmavší místo s pokojovou teplotou. Dají se mrazit nebo sterilizovat.

Zdraví z rajčat 

Rajčata jsou velmi zdravá. Už jeden plod pokryje doporučenou denní dávku vitamínu C, ve slupce se ho přitom nachází až třikrát více než v dužině. Jsou zdrojem vlákniny, minerálních látek, jako je draslík a sodík, vitamínů skupiny A, B, C a E. Obsahují betakaroten a antioxidant lykopen, který chrání před rakovinou a nejvíc se ho nachází pod slupkou. Rajčata mají velmi silné antibiotické účinky. Zvyšují tvorbu hemoglobinu, posilují imunitu a činnost srdce a jater.

Hubnutí pomocí rajčat

Rajčata jsou ideální v jídelníčku během hubnutí. Kromě množství vody obsahují chrom, vyvolávající dlouhodobý pocit sytosti. Mají přitom jen malé množství kalorií.

Konzumace rajčat

Rajčata se konzumují se syrová, ale dají se zpracovat i tepelně, přičemž neztrácejí pozitivní účinky na lidský organismus.

Listy rajčat odpuzují škůdce

Listy jsou velmi aromatické a dokáží odpuzovat škůdce na zahradě. Odvar z nich je účinný zejména proti mšicím.

Rada na závěr

Rajčata  je možné sklidit i zelená a dát je na slunné místo za oknem, aby dozrála. Dělá se to na podzim, když je ještě hodně zelených rajčat na keříčku a venkovní teploty už klesají.