Medvědí česnek - aromatická bylinka pro zdraví, energii a paměť

Datum článku: 8. 4. 2019

Medvědí česnek je jedna z prvních jarních bylinek, které si můžeme volně v přírodě natrhat. Vyskytuje se u lesních potoků a mokřin. Jeho výrazné česnekové aróma ucítíte již z daleka. Použít ho můžete k jarnímu detoxu, ale také přidávat do běžné stravy. Krásně se vyjímá v polévkách, pomazánkách nebo jako ozdoba jednohubek, chlebíčků a studených mís.

Medvědí česnek - aromatická bylinka pro zdraví, energii a paměť

Zelené lístky u lesních potoků

Zelenají se jím lesy a po odtržení krásně voní po česneku. Pokud chcete začít s jarní očistou, medvědí česnek je na to ideální. Doplní vitamíny i ztracenou energii po zimě.

Název má po zvířecím konzumentovi

Medvědí česnek je první jarní rostlinou, kterou si můžete z přírody přinést a sníst. Říká se, že ho po zimním spánku vyhledávají medvědi. Ti si jím pročistí žaludek, střeva i krev a nastartují metabolismus. Množství prospěšných účinků má tak samozřejmě i na náš organismus. Ale pozor, když se vydáte na "medvědí hostinu", nespleťte si medvědí česnek s jedovatou konvalinkou. Ta má sice velmi podobné listy, ale bez vůně a chutě!

Zelený zázrak

Medvědí česnek se stal v posledním období vyhledávanou, divoce rostoucí rostlinou. Důvodem jsou jeho léčivé vlastnosti, ale i nezaměnitelná chuť, která se hodí do mnoha jídel. Oblíbený medvědí česnek je přírodním antibiotikem, antioxidantem a zdrojem provitaminu A, skupiny vitaminů B, a také vitaminy C a E. Doporučuje se bez úprav při jarních očistných kúrách, ale také z něj dělá například tinktura, která se využívá v lidovém léčitelství. 

Léčivé účinky medvědího česneku

  • Podporuje trávení a metabolismus,
  • reguluje hladinu cholesterolu v krvi,
  • zabraňuje vzniku trombózy a zlepšuje průtok krve,
  • posiluje imunitu a zlepšuje paměť,
  • má protiplísňové a antibakteriální účinky,
  • pomáhá při chřipce a dlouhotrvajícím kašli.

Lahodné recepty

Medvědí česnek je nejlepší konzumovat čerstvý. Výborný je v pomazánkách, salátech nebo jen tak, nasekaný na chlebu. Čerstvost zaručí, že nepřijdete o jeho blahodárné účinky na náš organismus. Chutný je i ve studené a teplé kuchyni. Ale pozor, vařením, maržením a sušením ztrácí účinnost a to výrazně!

Máslo s medvědím česnekem

Máslo s medvědím česnekem - to je nejjednodušší způsob, jak uchovat medvědí česnek. Budete potřebovat pouze máslo, medvědí česnek a trochu soli. Měkké máslo a ostatní ingredience rozmixujte, dejte do misky a odložte do chladničky.

Salát s medvědím česnekem

Na jednoduchý salát si připravte olivový olej, sůl, pepř, medvědí česnek a rajčata. Listy medvědího česneku nakrájejte na drobno. Do mísy k němu přidejte nakrájená rajčata, olivový olej, sůl a pepř. Nebo doplňte zeleninou podle vlastní chuti.

Pesto z medvědího česneku

Česnekové lístky rozmixujte s kvalitním olivovým olejem, piniovými nebo jinými oříšky a parmazánem. Pesto osolte a opepřete. Hodí se na chléb nebo do těstovin.

Pyré z medvědího česneku

Do hladka rozmixovaný medvědí česnek má výraznou chuť i barvu. Jako pyré jej můžete vmíchat do libovolné polévky, pomazánky nebo omáčky.