Matrace z koňských žíní zajistí klidný spánek v suchu a bez dráždivých alergenů

Doba, kdy jsme nahrazovali přírodní materiály syntetickými a trendy bylo vše plastové a umělé je již za námi. Ale stejně jako jsme dříve lačnili po umělých hmotách, nyní jsou v módě ekologické materiály. Nakupujeme je, abychom neničili přírodu nebo je to jen taková póza? A do toho všeho je moderní, nepoužívat nic ze zvířat. Jak je to tedy potom s matracemi z koňských žíní? V čem jsou lepší? Není to jen módní záležitost? A co na to ochranáři zvířat? 

koně, koňské žíně, matrace, alergie, přírodní materiály

Luxusní matrace

Matrace s koňskými žíněmi patří mezi ty nejluxusnější matrace. Mezi hlavní výhody matrací s koňskými žíněmi patří vysoký odvod vlhkosti. Matrace s koňskými žíněmi jsou tedy velmi vhodné pro osoby s vysokou potivostí. Jsou extrémně prodyšné, odolávají roztočům a plísním, takže jsou skvělou volbou i pro alergiky. Vyrábí se v mnoha varintách - pružinové, sendvičové, latexové nebo pěnové. 

Koňské žíně

Žíně je textilní materiál získáván z koňských žíní nebo ocasu. Údajně je získáván pravidelnou údržbou koní - vyčesáváním. To je také jeden z důvodů, proč jsou matrace z koňských žíní tak drahé. Z jednoho koně získáte pravidelně několik desítek, maximálně pár stovek gramů. K výrobě jedné matrace je přitom potřeba i pár desítek kilo.

Pozitivní účinky koňských žíní

Žíně jsou duté, proto skvěle odvádí vlhkost. Jsou tzv. hygroskopické, dokáží pojmout vlhkost v množství až 25% vlastní hmotnosti, a přitom zůstat suché. Přestože naše mysl v noci spí, tělo se potí stále. Matrace z koňských žíní snadno odvádějí vlhkost a zároveň velmi dobře odvětrávají, tedy neplesniví například někdy kokosové vlákno. Navíc skvěle udržují teplo, což oceníte především v chladných a deštivých dnech. Nemusíte se bát ani alergie, bakterií nebo roztočů, které často přírodní materiály ohrožují. Žíně jsou antiseptické a před použitím důkladně zpracované. Matrace s přídavkem koňských žíní mají také skvělý paměťový efekt, který ani po delší době nenechává otlaky. Dokonce se traduje, že mají koňské vlasy dobrý vliv na geopatogenní zóny (zóny s nepříznivým zářením pocházejícím ze Země).

Koně netrpí

Někteří lidé si myslí, že se koně kvůli žíním zabíjejí, ale jedná se o podobný mýtus jako ten o existenci jednorožců a jejich zabíjení kvůli zázračné krvi. Co už tak jednoznačné není, je to, zda opravdu všechny používané žíně pocházejí ze šetrného vyčesávání koňských žíní nebo ocasu nebo zda pocházejí z nějakých jiných zdrojů - například koňských jatek. Pokud toužíte po matraci s koňskými žíněmi, je dobré se informovat u výrobce na jejich původ.

Matrace z koňských žíní

Matrace z koňských žíní se vyrábí již stovky let. V dnešní době jen složitě seženete matrace tvořené pouze z koňských žíní. Většinou se jedná o kombinaci s vlnou, bavlnou, pěnou, pružinovým systémem, latexem či dalšími materiály. Od použitých materiálů se také odvíjí cena. Matrace s 2 cm pruhem koňských žíní můžete sehnat i za několik tisíc korun, zrovna tak můžete sehnat opravdu luxusní matrace (z 13 různých vrstev) pomalu za cenu kuchyňské linky. Nedá se tedy obecně říci, že by matrace z koňských žíní byly ty nejlepší, záleží také na dalších použitých materiálech a celkových vlastnostech. Každopádně, pokud chcete nějaký opravdu kvalitní luxusní kousek, žíně bude příjemný bonus.

comments powered by Disqus


Podobné články


Polštář ovlivňuje kvalitu spánku a chrápání

Kvalitní a vydatný spánek, to je základ pro to, abychom celý den a plní energie fungovali. Ale když se probouzíme...
více...

Spánek zlepšuje paměť a stabilizuje hladinu cukru v krvi

Kvalitní spánek má vliv na naši náladu, koncentraci a také na plnění pracovních a studijních povinností. Ale...
více...

Hlávkový salát pomáhá s hubnutím i se spánkem

V obchodech se často objevuje dovozová rukola či polníček, ale na hlávkový salát se trochu pozapomnělo. Díky...
více...

Vnitřní neklid a poruchy spánku často upraví vhodná relaxace

Vnitřní napětí nás často okrádá o běžné radosti dne. Ale v hektické době často nemáme čas, abychom si...
více...

Noční můry? Netahejte šéfa do postele!

Uprostřed noci se najednou proberete ze spánku, vidíte na stěně podivné stíny, slyšíte zvláštní zvuky? Vše...
více...

Výběr postele na e-shopu nemusí být vždy ta správná volba

Chystáte se koupit postel a lákají vás ceny internetových obchodů? Tak si to raději rychle rozmyslete, protože...
více...

Vůně levandule pro lepší spánek a dalších devět rad proti nespavosti

Dobře se vyspat a probudit svěží? Vypadá to lehce, ale realita dnešní hektické doby je úplně jinde. Přibývá...
více...

Co dělat, když nemůžete usnout? Běžte něco dělat!

Sladký jako spánek? Že vám toto přirovnání nic neříká? Budíte rozlámaní a bez chuti vůbec něco ráno...
více...

Zdraví lze zlepšit třemi jednoduchými triky

Zlepšit si kvalitu zdraví a tím i prodloužit bezstarostný život touží většina z nás. Ale co jsme proto schopni...
více...

Ráno lidí, kteří vstávají s lehkostí a začátek dne pro ně není utrpením

Jsou lidé, kteří nemají s ranním vstávání problém a lidé, pro které je ráno přímo utrpením. Pokud patříte...
více...