Které bylinky pomáhají regenerovat játra?

Zdraví je velice relativní pojem. A protože všechno má být v harmonii, musí fungovat všechny orgány v těle a náležitě plnit svoji funkci. Věděli jste, že imunitní systém si nedokáže poradit bez jater? Je to unikátní orgán, chemická laboratoř, ve které každou vteřinu probíhá mnoho životně důležitých procesů. Játra jsou největší exokrinní žlázou v organismu a spolu se slizničním imunitním systémem ve střevech tvoří základ naší existence. Ale nebereme tu jejich funci jaksi samozřejmě a pomáháme jim v tom vůbec? Nebo jim doslova házíme klacky pod nohy?

lilek, zdraví, detoxikace, játra

Játra detoxikují

Játra zneškodňují jedovaté látky, vylučují žluč, jejímž prostřednictvím se zase vylučují z těla některá léčiva. Vytváří také mnoho enzymů, které jsou potřebné při chemických procesech v tkáních, podílí se na látkové přeměně stravy na vitamíny, hormony, elektrolyty a další látky, nezbytné pro život. Důležitou roli hrají i při srážení krve a mají mnoho dalších funkcí. Pokud si ze školy pamatujete, že v játrech se odbourávají toxiny, přidejte k tomu ještě pár informací.

Regenerace jater 

Játra nejsou unikátní jen tím, co všechno pro organismus zajišťují, ale ony se také dokáží  samy obnovovat a čistit. A mají od čeho! Jídlo, nápoje, nejen alkoholické, léky, chemikálie, cigarety. To vše přechází vstřebané do krve játry, která třídí dobré od špatného a zároveň se z toho nesmí otrávit, onemocnět, ani selhat. Ne vždy se jim to podaří. Jak to poznáte?

Přetížená játra

Játra může postihnout celá řada nemocí. Ty mohou dlouhodobě probíhat bez jakýchkoliv příznaků, případně příznaky mohou být jen velmi nevýrazné. Jindy se nemoc jater projeví náhle, z plného zdraví. Játra často trpí i proto, že chceme zbytku těla pomoci a užíváme léky. Nejen antibiotika, ale i volně prodejné léky nebo antikoncepce mohou způsobit poškození jater.

Bylinky pomocnice

Čas od času proto opravdu není na škodu, ale naopak rozumné, užívat namísto léků bylinné preparáty určené k podpoře regeneračních schopností jater. Biologická odpověď na léčbu rostlinnými léky je při správné indikaci a dávkování vcelku příznivější a podíl nežádoucích účinků nebo intoxikací je nižší než při podávání syntetických léčiv. Moderní fytoterapie nefunguje na starých receptech babiček-bylinkářek, ale je předmětem neustálého vědeckého bádání. Její produkty je třeba užívat s mírou a podle pokynů výrobce.

Čtyři rostliny a jejich blahodárné účinky

  • Čekanka obecná: zlepšuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žluči, což je velmi důležité na odbourávání toxinů, chrání DNA jaterních buněk před vlivem volných radikálů
  • Lilek černý: dokáže regenerovat buňky jater poškozených volnými radikály, prokázána je i ochrana sliznice žaludku před poškozením léky (antibiotika, acylpyrin), ale pozor, divoce rostoucí lilek je jedovatý!
  • Vrcholák pravý: pochází z jihovýchodní Asie, jeho plody jsou známé jako Buddhovo ovoce (Harri), má antioxidační účinky srovnatelné s vitamínem C, působí močopudně a protizánětlivě
  • Kapara trnitá: květy tohoto keře známe obvykle jako bobulky v kyselém nálevu a přidáváme je do salátů či k masu, ale játrům pomáhá jí kůra, listy a kořeny, které mají diuretické a detoxikační účinky a používají se ke snížení toxicity některých látek (alkoholu, léků, drog)

Ani bylinky nejsou všemocné

Pomoc je jistě vítaná, ale po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Neměli bychom se spoléhat na to, že nějaký bylinný preparát dokonale zvrátí škody způsobené špatným životním stylem. Rostliny mají své silné účinky, ale pokud nebudeme dbát na to, co a kolik toho sníme či vypijeme a jak žijeme, ani bylinky nás nezachrání.

comments powered by Disqus


Podobné články


Zelený detox zve k procházkám jarní přirodou

Bylinky prospívají našemu tělu, to je známá věc. Ale možná jste nevěděli, že na jaře mají největší sílu....
více...

Duben přeje sběru kopřiv

Jedno přísloví říká, že v březnu vlezeme za kamna a v dubnu se od nich ještě nehneme. Ale to by byla škoda,...
více...

Bílý čaj je ideální prostředek pro detoxikaci a hubnutí, ale zkuste i jiné čaje

Na pitný režim si často vzpomeneme až s příchodem teplých dní. Ale i v zimě je důležitý. A to nejen pro...
více...

Jak pečovat o oči při každodenní práci na počítači?

Oči patří mezi smysly, které jsou svou jedinečností nenahraditelné. A přesto je nešetříme. Bolest svalů...
více...

Voňavé misky osvěží přírodní cestou každý interiér

Vůně provázejí náš život a mají úžasný vliv i na naše duševní zdraví a pohodu. Ve snaze dostat vůně...
více...

Alkohol ničí játra, ale játra vám může zničit i přemíra bylinkových čajů, med nebo dieta

Alkohol ničí játra, o tom není pochyb.  Ale není to jen alkohol, který má na svědomí nedostatečnou činnost...
více...

Pupečník asijský - bylinka na dobrou náladu, zdravé cévy a klidný spánek

Jste neustále ve stresu, unavení a v noci nemůžete usnout? Zkuste pupečník asijský, zvaný gotu kola! Této...
více...

Pěstování lichořeřišnice, bylinky s antibiotickým účinkem

Lichořeřišnice větší je úžasná bylinka. Nejenže je krásná na pohled, ale také umí zatočit s viry...
více...

Podzimní očista těla bez hladovění a zdraví škodlivých experimentů

Detoxikovat nebo také srozumitelněji zbavovat tělo jedů, můžeme prakticky kdykoliv. Ale nejčastěji se to ho hodí...
více...

Bylinky, které jsou vhodné k pěstování na okenním parapetu

Léčivé bylinky je možné sklízet po celý rok. Pěstovat je můžete nejen venku na záhonech, ale také...
více...