Král léčivých rostlin - kafr

Kafr se v minulosti používal na ochranu a čištění domova, protože má schopnost odstraňovat a pohlcovat všechny negativní energie. Taktéž byl používán k čištění rituálních nástrojů. Čistí mysl a otevírá bránu do astrálního světa. Ve vysoké koncentraci může však nadměrně stimulovat mysl. V současnosti se využívá v medicíně, alternativní medicíně a akupresuře. Používá se také jako afrodiziakum.

Král léčivých rostlin - kafr

Král léčivých rostlin

Kafr je krystalická látka získaná ze stromu, příbuzná skořici. V přírodě se nachází ve dřevě kafrovníku lékařského (Cinnamonum camphora), velkého stálezeleného stromu rostoucího v Asii a jiných stromech z čeledi vavřínovitých. Kafrové stromy byly dlouho považovány za posvátné - už jen jejich mohutnost je vskutku inspirující. Ve své rodné jihovýchodní Asii byl kafr známý jako "král léčivých rostlin ". V Indii byl kafr včleněn do různých směsí kadidla, a to zejména těch, které uctívají boha Šivy nebo Krišny.

Kafr má povzbuzující a afrodiziakální účinky

Islámské sekty a některé buddhistické skupiny používají tuto vůni na "ochlazení duše " při přetížení. Tantrické sekty ho využívají pro jeho povzbuzující účinky.

Kafr - lék z Dálného východu

Kafr jako lék má svou dlouhou historii. Nejen na Dálném východě, ale také v Evropě. V ajurvédské medicíně se používá ke zvýšení obranyschopnosti, otevření smyslů a nastolení jasné mysli. Říká se, že ochlazuje nervy zejména v případě hysterie. Kafr je velmi silný, proto by neměl být podceňován a musí se používat s opatrností. Někteří aromaterapeuté považují kafrový olej přímo až za nebezpečný, zejména epileptici by se měli vyhnout tomuto silnému oleji. Jeho vůně je chladivá, pálivá, okamžitě pročistí dutiny. Je možné ho kombinovat s esenciálními oleji jako je bergamot, kardamon, hřebíček, pelargónie, levandule a myrha.

Využití

Kafr se vyrábí i synteticky z terpentýnového oleje. Díky své vůni se používá i při vaření, jako balzamovací médium, dále v medicíně, v některých náboženských obřadech, ale dokonce i jako přísada do pleťových vod. Kafr je vynikající olej na odražení virových infekcí, vyčištění nosu a léčení zánětu vedlejších nosních dutin. Je také užitečný při bolesti hlavy a jako masážní olej při bronchitidě. Je velmi účinný proti bolesti svalů, revmatických kloubů a podvrtnutí. Zmírňuje také svědění po bodnutí hmyzem, ochladí spáleniny od slunce a odpuzuje hmyz.

Kontraindikace

V silné koncentraci může zvýšit srdeční frekvenci. Proto je nutná určitá opatrnost. Vyhnout by se mu měly těhotné ženy. Je nevhodný pro děti a staré lidi. Rovněž pro epileptiky tento silný olej není vhodný!
 

comments powered by Disqus