Koření - skořice, chilli, fenykl, pepř, zázvor, kardamon a koriandr

Koření má na naše tělo nespočetně mnoho příznivých účinků. Nejen pozitivně ovlivňuje náš metabolismus, zrychluje trávení a zlepšuje spalování kalorií. Existuje obrovské množství koření, které má příznivý účinek na naše tělo. Jedním z triků na štíhlou linii je používání čajové lžičky chilli před každým jídlem. Velmi dobrým pomocníkem je i zázvorový čaj, který kromě spalování kalorií výborně zabírá i při nachlazení a chřipce. Zatímco některé koření jsou doménou pouze našich kuchyní, stále více z nich se používá také v kosmetickém a zdravotnickém průmyslu.

Koření - skořice, chilli, fenykl, pepř, zázvor, kardamon a koriandr

Skořice

Sladká nenapodobitelná vůně skořice je známá zejména během zimního období, kdy se přidává do čajů, vařených vín, či vánočních punčů. Skořice se využívá také jako ochucovadlo do masových pokrmů. Je jednou z nejúčinnějších látek, antioxidantů, které pomáhají bojovat proti celulitidě. Je osvědčeným prostředkem - pozitivně stimuluje krevní oběh, podporuje odbourávání tuků. Výrobky ze skořicové pryskyřice zahřívají pokožku a rozproudí mikrocirkulaci. Už ve starověkém Římě se používala jako lék. Kůra sloupaná z větviček se fermentuje zhruba až dva dny. Očišťuje se a suší na slunci. Je jedním z nejstarších koření, známým již před 2500 lety ve starém Egyptě, kde sloužilo jako prostředek k balzamování. Má hřejivé účinky, zmírňuje zahlenění plic i rýmu.

Chilli

Štiplavým chilli nepohrdne žádný muž. Podobně jako skořice bojuje proti tvorbě celulitidy. Pikantní chuť nejen rozproudí metabolismus v těle, jeho povrchové nanesení povzbuzuje mikrocirkulaci v pokožce.

Fenykl

Vynikající zelenina se už od počátku používala při potížích s trávením, odborníci vyzdvihují její schopnost zrelaxovat trávení. Fenykl má blahodárné účinky, protože výtažky z něj jsou neodmyslitelnou součástí detoxikačních kúr a omlazujících prostředků. Fenykl zmírňuje hormonální výkyvy, například během menstruace nebo menopauzy. Jeho pravidelná konzumace koriguje akné.

Pepř

Pepř je velmi dobrý antioxidant. Kdysi bylo nesmírně vzácné, dnes je nejpoužívanějším a nejdostupnějším antioxidantem. V malém množství je součástí mnoha diet, protože tělo zbavuje škodlivin, podporuje trávení. Koření je dobré přidávat do jídel čerstvě mletý. Kromě aromata tak neztrácí ani živiny. Názory na to, zda jeho pravidelná konzumace skutečně ničí žaludeční sliznici jsou rozporuplné. Olej s jeho výtažky pokožku krásně prohřívá, pleť vypadá po aplikaci mladistvě. Pepř je doslova antioxidantem, který regeneruje tělo zvenku i zevnitř.

Zázvor

Vyzkoušeli jste už sušený zázvor? Univerzální lék, který kromě schopnosti vyléčit nachlazení a chřipku, zvyšovat imunitu, má i tendenci poradit si s trávicími problémy a dokonce zmírňuje bolest. V kosmetickém průmyslu se využíval jeho olej při aromaterapii, masážích, anticelulitidových zábalech. Kromě schopnosti rozproudit mikrocirkulaci v pokožce je silným antioxidantem, který pomáhá bojovat proti volným radikálům. Pomáhá i proti ranní nevolnosti těhotných žen.

Kardamon

Kardamon používejte s mírou, je totiž velmi aromatický. Tobolky plné aromatických semínek rostou na keři blízce příbuznému zázvoru. Semena mají silnou vůni kafru a obzvláště palčivou chuť. V menším množství tvoří součást kořeněných směsí a sladkých těst.

Koriandr

Když se řekne koriandr, mnoho z nás si představí zelenou nať, známá jsou však i jeho semínka. Koriandr je asi metr vysoká rostlina, na jejíž dozrávají kulovité nažky. Koriandr je součástí kari koření, ale používá se i do sladkých pokrmů a cukrovinek, někdy ho můžeme cítit i z perníkového koření. Koriandrová semínka odstraňují zápach z úst.

comments powered by Disqus