Když kávu, tak kvalitní!

Zamilujte se do tohoto aromatického nápoje, který probudí vaše smysly. Vychutnejte si jedinečnou chuť a zapomeňte alespoň na malou chvíli na každodenní povinnosti. Espreso nebo ledová káva ... stačí si jen vybrat a popíjet. Posaďte se a vychutnávejte si lahodnou chuť dobře připravené kávy. Ptáte se, proč je káva taková výjimečná? Je vůbec káva zdravá? Odpovědi se dočte v tomto článku.

Když kávu, tak kvalitní!

Káva na probuzení

V současnosti patří káva mezi velmi oblíbené nápoje, kteří lidé ji pijí hlavně kvůli kofeinu. Je známo, že kofein má povzbudivé účinky. Mnozí však nahrazují snídaně kávou v domnění, že káva jim dodá dostatek energie. Chyba! Žádný nápoj nenahradí jídlo! Ani káva to nedokáže. „Kávičkáři“ vědí, že káva nemá nahradit jídlo, ale může být jen součástí "ranního probuzení". Kritici kávy naopak tvrdí, že káva sice má povzbudivé účinky, ale účinky nejsou tak vysoké, jak si lidé myslí. Proto, pokud „kávičkáři „ tvrdí, že jen káva je ráno "probere", mýlí se. Kritici totiž tvrdí, že je to jen jakýmsi namlouváním a zvykem. Rovněž tvrdí, že pokud by se člověk vzdal kávy a nahradil ho snídaní, pro své zdraví udělá to nejlepší.

Je káva škodlivá?

Obecně káva není škodlivá, ale platí to pouze pro dospělé. Dokonce odborníci doporučují pít kávu jako účinnou prevenci před rakovinou střev. Káva může být škodlivá, pokud ji pijí děti či dospívající ve větším množství. Předávkování kávou je sice ojedinělé, ale ne nemožné. V Severní Karolíně dokonce zemřel student na předávkování kávou. Kofein může způsobit dětem a dospívajícím vážné zdravotní problémy. Kofein může narušit hormonální rovnováhu; ovlivňuje inzulín a hladinu cukru v krvi, způsobuje hyperaktivitu, poruchy spánku, labilní nálady, nádory či problémy zažívacího traktu. Odborníci se shodují, že jeden šálek kvalitní kávy pro dospělé není škodlivý. Pokud však pijete většího množství, popřemýšlejte nad tím, zda není čas zbavit se tohoto nezdravého zlozvyku.

Připravte si kvalitní kávu

Pořiďte si kávu s maximálním podílem odrůdy arabika. V obchodech se nachází velké množství nekvalitní kávy, která je směsí arabiky a levnější odrůdy robusta. Platí jednoduché pravidlo, že čím je v kávě větší podíl arabiky, tím je káva kvalitnější. Řiďte se jím a připravíte si kvalitní kávu. Pokud na přípravu kávy, používáte kávovar, nezapomínejte, že kvůli aroma byste měli překapávanou kávu vypít do dvacet minut od přípravy. Takže udělejte si čas, pohodlně se posaďte a vychutnávejte si chvilku pohody s lahodnou kávou!
 

comments powered by Disqus