Káva nebo guarana? Zkuste si vybrat to zdravější!

Datum článku: 4. 9. 2013

Jste pracovně vytížení? Láme vás chřipka či zkouškové období ve škole? Vzbouzíte se unavení a cítíte se tak celý den? Vypijete 5 káv denně a stále se vám to zdá málo? Pokud jste odpověděli ano, potřebujete zázrak jméno guarana.

Káva nebo guarana? Zkuste si vybrat to zdravější!

O co jde?

Guarana pochází z dalekých amazonských pralesů, kde ji místní obyvatelé nazývali i velký strom lesa. Přestože jde o malý keřík, jeho účinky jsou opravdu velké. Znali je už v dávných dobách. Guarana sloužila jako tzv.. lékárna lesa.

Kofein či guaranin?

Plody keře guarany mohou připomínat známější šípky. Obsahují látku guaranin, která svými účinky nahrazuje kávu. Káva však není vhodná pro všechny lidi, některým může dokonce způsobit zdravotní problémy - bušení srdce, průjmy, zažívací těžkosti, vysoký krevní tlak. Guarana je v tomto případě zdravější. Kromě toho se guaranin do lidského těla uvolňuje postupně, ne nárazově jako kofein. Tělo je tak svěží během celého dne, nejen na pár hodin.

Životabudič

Účinky guarany využijí zejména ti, kteří se potřebují ve zvýšené míře koncentrovat - studenti během zkouškového období, lidé pracující v uzavřených místnostech s množstvím počítačů a s umělým osvětlením či řidiči během delších cest. Guaranin působí příznivě na psychiku, mozek i cévy, zlepšuje paměť, koncentraci a celkovou fyzickou i psychickou pohodu člověka.

Všelék

Guaranu již v dávných dobách využívali jako všelék na různé nemoci a neduhy. Léčili s ní trávicí i menstruační potíže. Dnes ji lékaři a lékárníci doporučují i jako prevenci proti chřipce a nachlazení či obyčejné únavě. Je bohatá zejména na vitamin C, ale i vitamíny skupiny B. Pomáhá dokonce v boji s nadváhou a potlačuje depresi. A největší výhodou je určitě to, že nemá žádné vedlejší účinky. Pro vysoký obsah kofeinu by se jí měly vyhnout těhotné ženy a kojící matky.

Tabletky i bonbony

Tropické pralesy jsou sice daleko, ale guaranu máme na dosah i u nás. Koupíte ji v lékárně v podobě vitamínových tabletek, šumivých nápojů či prášku. Kromě toho v obchodech se zdravou výživou a v každém větším supermarketu najdete množství výrobků obsahujících guaranu - bonbony, minerálky, energetické nápoje, čaje, žvýkačky, sirupy či dokonce čokoládu.

Věděli jste, že:

 Guarana obsahuje 3 krát více kofeinu než káva?
 Působí jako přírodní afrodiziakum?
 V obchodech lze koupit i 100% bio guaranu pocházející z ekologických farem?
 Guarana je ručně sbíraná a sušená přímo na slunci?
 Může dorůstat až do 10 metrové výšky?