Jarní očistná kúra, která detoxikuje játra
Na jaře se, kromě přírody, probouzí také náš organismus. Játra zvyšují svou čistící činnost. Ale, aby mohla úspěšně filtrovat krev od škodlivin, je třeba je také vyčistit. Návod, jak úspěšně játra detoxikovat, najdete v našem článku.
Játra čistí krev od toxinů, produkují žluč, ovlivňují hladinu krevního cukru, produkci hormonů a enzymů
Natrávená strava ze žaludku a střev, dříve než přejde do krevního oběhu, zastaví se právě v játrech, která ji zbaví odpadu a toxinů. Pokud játra při dlouholeté špatné a nevyvážené stravě jsou zanesená toxiny a metabolity, postupně ztrácí svou detoxikační schopnost. Odpady, které mají vychytávat, se tak dostávají do celého organismu a zamořují ho. Navíc, nesprávnou funkcí jater se může zahušťovat žluč, kterou tvoří a vznikají tak blátivé zátky až kaménky různého složení. Právě proto je důležité, játra alespoň jednou za rok důkladně pročistit.
Příznaky oslabené funkce jater
- slzení, zarudnutí bělma, časté záněty spojivek, zhoršování zraku
- zatvrdlé bílé kuličky kolem očí či na tváři (signalizují vysoký cholesterol)
- tmavé, pigmentové skvrny na těle
- rozšířené metličkové cévky na břiše a na hrudníku
- hněv, výbušnost, podrážděnost, agresivita, samomluva
- změny na levé straně jazyka
- svědění a vyrážky v oblasti pohlavních orgánů
- pruh na šourku u mužů, bolestivá erekce
- bolesti a otoky v podpaží
- časté závratě
- hučení v uších
Kroky detoxikace
- K očistě jater bychom měli přistoupit až po důkladném pročištění střev (nejlépe klystýry). Střevo musí být čisté, bez nánosu a zácpy, aby se černá, stagnující žluč a nánosy ze žlučových cest nezastavily právě zde a nestaly se tak sekundárním ložiskem toxinů ze střeva, které poputují zpět do jater. Několik dní před očistou jater vylučme ze stravy živočišné bílkoviny, zejména maso a mléko, nahraďme je pestrou, vegetariánskou stravou. Vyhraďme si na jaterní očistu jeden víkend, nejlépe čas měsíčního novu, který budeme věnovat pouze sami sobě! 1. den ráno mezi 5. - 7. hodinou si uděláme klystýr a v průběhu dne jíme čerstvá jablka a pijeme čerstvou jablečnou šťávu v libovolném množství. Toto opakujeme i další dny. Třetí den, nejlépe v sobotu uděláme totéž co první den, ale s pitím šťávy skončíme ve 14 hodin, nejpozději však v 19. hodin, kdy začneme se samotnou procedurou očisty jater.
- Připravíme si: 200 ml olivového oleje (pokud nemáte olivový, lze jej nahradit slunečnicovým) a 200 ml čerstvě vymačkané citrónové nebo grapefruitové šťávy. Zároveň si připravme termofor naplněný horkou vodou a obalený do ručníku. Přesně v 19, OO si lehneme do postele na pravý bok a na játra si přiložíme termofor. V čtvrthodinových intervalech popíjíme připravenou směs z oleje a citrónové šťávy vždy po třech polévkových lžících oleje, které hned zapijeme třemi polévkovými lžícemi šťávy (můžeme je i smíchat). Při problémech s "natahováním" můžeme pít přes brčko. Případného zvracení se však nesmíme bát, patří k očistě (pravděpodobně nemáte v pořádku žaludek).
- Po užití směsi se snažíme podřimovat nebo usnout, přičemž si teplý ohřívač vždy držíme na pravém boku. Po jedné hodině v noci se můžeme uložit ke spánku. Do této doby by mělo proběhnout i vylučování hlenů, usazenin ze žlučových cest v podobě průjmu. Před spaním a asi po třetím vyprázdnění je vhodné udělat si klystýr a ráno po probuzení ještě jeden. Ráno jíme jen lehkou stravu, těžší jídla zařadíme do stravy velmi opatrně, nejlépe až na druhý den.
- Nejvhodnějším prvním jídlem je šťáva ze čtyř dílů mrkve a jablek a jednoho dílu řepy, tedy v poměru 5: 1. Budete překvapeni, co všechno může při takové očistě přes střeva vyjít. Jaterní kúru se doporučuje zopakovat ještě jednou po šesti týdnech. Nikdy ji však neprovádějte, jestliže jste nemocní nebo máte diagnostikovány velké žlučníkové kameny!
- Je velmi důležité, abyste v průběhu očisty zůstali klidní a uvolnění. Při této proceduře byste neměli cítit žádné bolesti. Nebojte se, protože strach může způsobit křeče svalstva a nemuselo by z vás vyjít nic. Je to také další příčina zvracení. Do očisty se v žádném případě nepouštějte po namáhavé práci ani po vyčerpávající hladovce! Jinak se po očistě můžete cítit velmi vyčerpaně.
Co mohu ještě udělat?
- Bylinky: V průběhu měsíce si udělejte čajovou kúru z ostropestřce mariánského. Jednu polévkovou lžíci drogy zalijte litrem vroucí vody a nechte vyluhovat. Pijte během dne před nebo po jídle.
- Šťávy: Každý druhý den střídavě pijte následující šťávy: Šťáva z mrkve a z červené řepy v poměru 1: 1; šťáva z jednoho citrónu, smíchaná s trochou vody (asi 200ml), do které přidáte lžíci medu a lžíci olivového oleje a umixujeme. Šťávy se pijí ráno nalačno 20 minut před jídlem.
- Reflexní terapie: Každý den alespoň 15-20 minut si jemným tlakem a krouživými pohyby pomocí palce na ruce stimulujte reflexní zónu jater na pravém chodidle. Můžete tlak postupně zvyšovat dokud to vydržíte.
Extra tip
Nálev ze zeměžluče lékařské: Podporuje trávení, upravuje a vylepšuje činnost jater a žlučníku. Jednu polévkovou lžíci drogy zalijeme 400 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Užíváme třikrát denně vždy před jídlem.