Dvě lžíce ovesných otrub denně zajistí štíhlou postavu a detoxikaci těla

Datum článku: 15. 3. 2019

Superpotraviny hýbou světem. A většinou tím, že jsou super, mají i super vysokou cenu, která je daná tím, že bývají z dovozu. Ale proč se nepodívat také na naše superpotraviny? I v naší republice jich pěstujeme celou řadu a dodáváme je do běžných obchodů. Patří mezi ně i ovesné otruby. Věděli byste co s nimi?

Dvě lžíce ovesných otrub denně zajistí štíhlou postavu a detoxikaci těla

Zdravá snídaně

Příjem vyvážené stravy si musíme hlídat hned od rána. Tato superpotravina je jako stvořená na snídaňové kaše a při její konzumaci se přitom vyhnete zvýšenému obsahu cukru.

Ovesné otruby

Ovesné otruby jsou produkt, vznikající při zpracování ovsa a dříve se používaly pouze ke krmení dobytka. Ovesné otruby jsou bohaté na látky, které pracují na zasyceni žaludku, a ne na jeho zatížení. Způsob jak se vyhnout tomuto pocitu je obsažen v konzumaci celozrnných potravin. Ne nadarmo se proto otruby řadí do kategorie superpotravin, které máme možnost čerpat přímo ze našich zdrojů. 

Odstranění toxinů z těla

Ovesné otruby patří ke skupině potravin, které ve vašem jídelníčku sice nenahradí jeho klíčové složky, umí je však obohatit a doplnit. Mohou se stát vaším ranním jídlem. Jejich výhoda tkví právě v tomto. Obsahují nejvyšší obsah rozpustných látek - vitamin A, C, K a také vitaminy skupiny B, aminokyseliny, které podporují imunitní systém, lykopen, který jako jeden z mála antioxidantů snižuje hladinu cholesterolu v krvi a vlákninu, potřebnou k odstranění nečistot z našeho trávicího traktu.

Vyrovnávají hladinu glykemického indexu

Mimo jiné jsou ovesné otruby vhodné při minimalizaci cukru, který se nachází v naší krvi. To mají na starosti tzv. betaglukany, které zvyšují citlivost na inzulín. Pomáhají při hubnutí a tvarování postavy, které začíná správným nastavením jídelníčku. Ten by měl vycházet právě z vysokého obsahu vlákniny. Tu do sebe dostaňte hned ráno - kaše s otrubami a ovocem je skvělou volbou. Ovoce jako grep či mango obsahuje sobě vlastní cukry, které se s vlákninou v našem těle snadněji rozloží.

Pocit sytosti na delší dobu

Výhodou takového stravování je i následné nepřejídání se. Do svého jídelníčku můžete otruby zařadit již v množství jedné či dvou lžic denně. Toto množství stačí na pročištění a úpravu postavy a pomoc při aktivním hubnutí. Používat je můžete jako klasické ovesné vločky na zahuštění polévek, do slaných a sladkých kaší, do salátů, pomazánek, pečiva apod.

Autor: Martina Dvořáková