Bylinky - dary přírody

Léčivé bylinky - dary přírody, kterých si stále více vážíme. Lidstvo zbavují neduhů od nepaměti. Patřily do rukou šamanů, babek kořenářek a léčitelů. Jejich pěstování je nenáročné. Spousta se jich dá ještě najít ve volné přírodě, ale také na pultech supermarketů. Prodávají se sazeničky, sušené části bylin, bylinkové čaje, tinktury, ale i bylinky v květináčích, které jsou určené k přímé spotřebě.

bylinky, zdraví, léčitelství, zdravá strava

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Pro meduňku je charakteristická příjemná citrónová vůně, která působí uklidňujícím dojmem, proto se meduňka doporučuje pít i před spaním. Je pomocnicí při problémech s nespavostí, při nervovém vypětí, podrážděnosti a pocitech smutku. Čaj z čerstvých nebo sušených lístků je neocenitelný i v době, kdy všude kolem zuří virová onemocnění. Dokonce pomáhá i při samotném nachlazení, rýmě a kašli. Pravidelné pití čaje z meduňky eliminuje problémy se žaludkem, střevy a žlučníkem. Čerstvé lístečky skvěle dochutí zeleninové saláty, omáčky, polévky i masa.

Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Tymián je známý především jako koření, které ochutí nejrůznější jídla od salátů až po masové pokrmy. Pravda je však taková, že tymián má i řadu léčivých účinků. Nať tymiánu se v lidovém léčitelství používá k přípravě čajů, které zmírňují křeče (i při menstruaci), kašel i revmatická onemocnění. Dezinfekční účinky tymiánu se uplatňují při léčbě plísňových onemocnění kůže a střevních parazitů. Tymián jako antiseptikum pomáhá hojit vředy, hnisavé rány a zánětlivá onemocnění kůže.

Saturejka zahradní (Satureja hortensis)

Saturejka podobně jako tymián slouží zejména k dochucení jídel. Zajímavostí je, že jako koření se používala ještě ve starověku. Aktuálně opět zažívá boom i v našich kuchyních. Je stvořená na dochucení různých druhů mas, zejména zvěřiny. Pokud milujete luštěniny, ale jejich konzumace vám způsobuje problémy, dochuťte je saturejkou, která eliminuje případné křeče a plynatost. Navíc má celou řadu dalších pozitivních účinků na lidský organismus. Vdechování vůně silice saturejky je dezinfekcí pro dýchací cesty. Čaj zase pomáhá při střevních potížích, zejména při plynatosti a průjmu. Lidové léčitelství ji považuje za bylinné afrodiziakum, protože je pomocnicí při léčbě frigidity a impotence.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Rostlinka, která miluje slunce a teplo, je doslova nabitá pozitivními účinky na lidský organismus. Pití čaje z bazalky se doporučuje při menstruačních a trávicích problémech. Látky, které obsahuje, zmírňují nervozitu, vnitřní neklid, napětí i migrénu. Při vnějším použití pomáhá při hojení ran (ve formě obkladů) i bolesti zubů (jako kloktadlo). V lidovém léčitelství se označuje za bojovnici proti kašli a zmírňuje nepříjemné příznaky astmatu. Vdechování příjemné vůně dodává energii, a tedy působí jako prostředek proti únavě. Bazalka je i chutným kořením, která se používá k dochucení široké škály jídel. Obzvláště se hodí tam, kde se používá česnek, cibule a pažitka.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum)

Existuje několik druhů, ale laik je obvykle nerozpozná. Naštěstí léčivými účinky disponují všechny. Babičky touto rostlinkou plnily sáčky, z nichž se šířila vůně a usnadňovala usínání. Pití čaje pomáhá při problémech s trávením (průjem, křeče, nechutenství) a dýchacími cestami (kašel, zánět průdušek). Při bolesti v krku se doporučuje použít mateřidoušku ve formě kloktadla. Tato něžná léčivá rostlinka disponuje i hojivými účinky,  pomáhá při zacelení hnisavých ran na kůži. Koupele v mateřídoušce obecné přinášejí úlevu například od bolesti nohou.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Dobromysl obecná je známý spíše pod názvem oregano. Je neodmyslitelnou součástí italské kuchyně (hlavně jako koření na dochucení pizzy) a složkou provensálského koření. "Dobromysl", jak se dobromysl výstižně nazývá u nás, pomáhá při řešení problémů nervové soustavy jako nervozita, duševní úzkost ... Jednoduše, když jsou myšlenky pochmurné, navodit opět dobrou mysl, pomůže "dobromysl". Babky bylinkářky ji doporučovaly a samozřejmě využívaly jako prostředek proti nespavosti. Pravidelné pití čaje pomáhá upravit menstruační cyklus, a dokonce eliminuje nepříjemné křeče. Bylinka je účinná i při bolestech v krku, kašli a nachlazení.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Voňavé misky osvěží přírodní cestou každý interiér

Vůně provázejí náš život a mají úžasný vliv i na naše duševní zdraví a pohodu. Ve snaze dostat vůně...
více...

Pupečník asijský - bylinka na dobrou náladu, zdravé cévy a klidný spánek

Jste neustále ve stresu, unavení a v noci nemůžete usnout? Zkuste pupečník asijský, zvaný gotu kola! Této...
více...

Med přímo od včelaře nenahradí žádné levnější alternativy z dovozu!

Med je cenný a zcela jedinečný dar přírody, který sladce chutná a navíc prospívá zdraví. Obsahuje velké...
více...

Pěstování lichořeřišnice, bylinky s antibiotickým účinkem

Lichořeřišnice větší je úžasná bylinka. Nejenže je krásná na pohled, ale také umí zatočit s viry...
více...

Bylinky, které jsou vhodné k pěstování na okenním parapetu

Léčivé bylinky je možné sklízet po celý rok. Pěstovat je můžete nejen venku na záhonech, ale také...
více...

Menopauza nemusí být nepříjemná, pokud se spolehnete na bylinky a sóju

Menopauza patří do života ženy. Je třeba to brát jako fakt a přijmout tuto skutečnost bez zbytečného zděšení,...
více...

Bylinková zahrádka v bytě, to nemusí být jen květináče na parapetu

Pěstování bylinek na parapetu v květináčích či truhlících není nic neobvyklého. Ale zkuste si doma vytvořit...
více...

Přírodní léčba impotence, neplodnosti a frigidity

Problémy s erekcí či frigiditou nejsou v dnešní, přetechnizované době, nic ojedinělého. A samozřejmě existuje...
více...

Polštář ovlivňuje kvalitu spánku a chrápání

Kvalitní a vydatný spánek, to je základ pro to, abychom celý den a plní energie fungovali. Ale když se probouzíme...
více...

Rakytník zvyšuje imunitu, pomáhá hojit rány a omlazuje

Na podzim potřebujeme posílit imunitní systém a to nejlépe tak, že zvýšíme příjem vitaminu C. Ale ne tak, že...
více...