Práce doma a ve vlastní pracovně

Je to pohodlné, praktické a pro zaměstnavatele mnohdy finančně výhodnější, pokud pracujete doma. V současnosti to už není jen výjimka, práce doma je stále oblíbenější alternativa práce v kanceláři. No i doma potřebujete mít na dobrý pracovní výkon kvalitní podmínky. Že bydlíte v paneláku, s manželkou, dětmi, psem či rybičkami a nemáte pokoj navíc? Nevadí, možností je stále dost.

Práce doma a ve vlastní pracovně

Práce doma vyžaduje disciplínu,

protože lákadel na jinou práci je tu až příliš mnoho.Umístěte proto pracovní místo co nejvíce stranou od rodinného dění, někde na konec místnosti, do rohu nebo do výklenku. Důležité je, abyste si uměli oddělit práci od domácího života a naopak. Populární pracovní kouty v ložnici nejsou z psychologického hlediska až tak ideální. Pro příjemné bydlení to je naprosto nevhodné řešení, protože v momentě, kdy začnete pracovat a budete vidět na postel, začnete se cítit unavení, a naopak, večer nebudete moci při pohledu na pracoviště s množstvím nedokončených problémů usnout. Nejvhodnější místo pro pracovní kout v rámci domácnosti je hala nebo chodba, ale ani to se z prostorových důvodů nelze v panelácích zrealizovat. Nedá se nic dělat, musíte se usídlit v obývacím pokoji. To není až taková katastrofa jako v ložnici. Je důležité si zorganizovat prostor, čas a lidi kolem sebe tak, abyste se navzájem nerušili.

Pracujete hodně a potřebujete při práci klid?

Vytvořte si stabilní pracovní kout, nejlépe opticky oddělen od obývacího pokoje, ve kterém nemusíte pokaždé odklízet všechen pracovní nepořádek. Nemusíte sahat rovnou po cihle a maltě, pohyblivé a lehké příčky nebo paraván vám udělají lepší službu. I jednoduché žaluzie, ať už vertikální nebo horizontální, jsou spolehlivým pomocníkem na optické dělení místnosti. Pokud se k vám přihrne rodina, jednoduše si obývák znovu zvětšíte o těch pár ukradených centimetrů.

Pokud si přece jen můžete ukrojit z obývacího pokoje natrvalo,

použijte na předělení například knihovnu, která je přístupná i z jedné i z druhé strany. Za úvahu stojí i rozdělení místnosti několika hustými pokojovými rostlinami v pěkných květináčích. Moderní je rozdělení místnosti pomocí posuvných šatních dveří. Pokud si vyčleníte na pracovní kout místo u okna obývacího pokoje, což je ten nejlepší případ, oddělte si ho od společenské zóny celoskleněnými posuvnými dveřmi z mléčného skla. Ve společenské části obývacího pokoje vám zůstane dostatek denního osvětlení a vy budete mít pracovní kout přímo pod oknem s maximálním pracovním soukromím.

Pokud jste se pustili do kompletní přestavby bytu

a troufli jste si i na změnu dispozice spojením obývacího pokoje a kuchyně, tak můžete získat na umístění nábytku v obývacím pokoji centimetry, o které můžete být štědřejší při zařizování pracovního koutu.

Patříte k těm šťastnějším, kteří si donesou práci domů jen občas,

nebo máte byt opravdu tak malý, že se v něm sotva otočíte? Tak skládejte, překládejte, skrývejte, posunujte a zavírejte. A hlavně více popřemýšlejte, jak si to celé zorganizovat. První z možností je jídelní-pracovní stůl na kolečkách, který slouží ke stolování a podle potřeby se přesune ke stěně, kde je základna příležitostného pracoviště. Tu tvoří samostatné police, na kterých jsou uloženy všechny pracovní pomůcky včetně monitoru k počítači. Po práci zase všechno uložíte na police a stůl se znovu přemění na jídelní. Není to sice velmi pohodlné řešení, ale na příležitostnou práci v malém bytě je to vhodné východisko.

Další z možností je pracovní skříň,

ve které budete mít vše pěkně po ruce. Po skončení práce skříň jednoduše zavřete a máte uklizeno. Může to být skříň rozměry srovnatelnými k  šatníku, kam se vejde celá kancelář s plným vybavením nebo menší skříňka s výklopnými dvířky - když jsou otevřené, tvoří vlastně psací stůl. To přece není nic nového, vždyť tento typ psacích stolů používali již naši předkové, naleznete je i mezi exponáty na našich zámcích. Mně se na nich nejvíce líbí ty tajné zásuvky a dvojité zadní stěny skříněk, kde měli ukryté všechny tajné milostné dopisy a závěti. V dnešním minimalistickém a funkcionalistickém světě mi to trochu chybí, vše se přesunulo do trezorů - a to už není tak zábavné. No zpět k pracovně v obývacím pokoji.

Pokud potřebujete vytvořit pracoviště, které využívá celá rodina,

začleňte například pracovní stůl do obývacího stěny nebo knihovny, kde nebude působit rušivě, a několik polic nebo malou skříňku využijte jako odkládací místo na pracovní pomůcky.

Pro každou a pro všechny

Praktické, ergonomické a zdravotní zásady platí pro všechny pracovny: i pro ty v panelácích, i pro ty velkorysé v rodinných domech. První zásadou je, že pracovna nebo pracovní kout musí být dostatečně osvětlené, proto je nejvhodnější, pokud jsou situovány v blízkosti okna. Pokud to není možné, musí se zajistit kvalitní umělé osvětlení, kde nesmí chybět pracovní lampa. Pokud pracujete s počítačem, okolní světlo v místnosti by nemělo být tlumené, úroveň záření obrazovky a úroveň okolního světla by měly být srovnatelné. Specifickou kapitolou je zdravé sezení při práci, na co je zapotřebí kvalitní, nejlépe nastavitelná pracovní židle a výška pracovního stolu přizpůsobena konkrétnímu uživateli. Židle by měla mít pětiramenné podnoží s kolečky, nastavitelnou výšku sedáku a opěradla, případně i područek.

V blízkosti pracovního stolu by měly být police nebo úložný prostor,

abyste snadno dosáhli na dokumenty, které často používáte.
Nezavírejte do skříně s pracovním koutem i sebe, raději si zajistěte dobré větrání. Pokud vám bude příliš teplo, hodně toho neuděláte, protože se vám bude chtít dřímat. Počítač, fax, tiskárna, monitor, telefon, to vše má kabely.Počítejte s tím a připravte si na kabely lišty a otvor ve stole nebo alespoň svorku, abyste je chránili před poškozením a abyste se do nich nezamotaly a nezapackali.

Televizor, video a rádio, které kdysi zabíraly podstatnou část i té nejmenší domácnosti

a našlo se pro ně místo, se dnes postupně přesouvají na stěnu a svou vyhrazenou podlahovou plochu přenechávají jiným domácím mazlíčkům. Na jejich místo se vplížil počítač a s ním i potřebná pracovní plocha. Tak to uznejte jako fakt. Zda ho potřebujete na vytváření hmotných statků, nebo jen na zábavu, to je na vás. Jedno je však jisté: domácí pracovna v jakékoliv podobě je dnes standardem. Nemusí z ní být dokonalá sterilní kancelář - ať se klidně vyparádí, aby se vám líbila, a zejména ať je užitečná.
 

comments powered by Disqus


Podobné články


Kuchyň plná zbytečností a náročného úklidu? Vyhoďte zbytečnosti!

Vánoční úklid, to je skvělá příležitost, vyházet nepotřebné věci. Proč umývat pořád dokola zbytečnosti,...
více...

Jak vybrat svícen do interiéru?

Zapálit si doma svíčku můžete i bez toho, abyste si pořídili svícen. Ale umístit svíčku do krásného...
více...

Jak snadno vést dítě k zodpovědnosti? Pořiďte mu zvířátko!

Chcete vést své děti přirozenou cestou k zodpovědnosti? Pořiďte jim zvířátko! Dítě se naučí nejen lásce...
více...

Vánoční vůně vykouzlí nejen úžasné vzpomínky

Vůně a Vánoce k sobě neodmyslitelně patří. Ale jsou také vůně, které našemu tělu spíš škodí. Proto když...
více...

Velké a originální vstupní dveře značí, že za nimi nebydlí žádní přízemní lidé

Vybíráte vstupní dveře? Tak si dejte opravdu záležet, protože vstup do domu či bytu, to je první dojem, který...
více...

Krbová kamna jako magická dominanta obývacího pokoje

Krbová kamna, ve kterých se topí dřevem, tak to je ten nejhezčí a nejpraktičtější doplněk obývacího pokoje....
více...

Nestárnoucí laminátové plovoucí podlahy v moderním kabátě

Název plovoucí podlahy je odvozen od způsobu pokládky. Nejsou totiž na podlahu nalepeny, ale jsou jen volně...
více...

Barevný strop dodá vašemu bytu punc originality

Bílý strop je léty osvědčená klasika. Ale barevný je zase hodně zajímavý a neotřelý. Který si vyberete? Pokud...
více...

Jak správně zavěsit obrazy, fotogragie a další významné předměty?

Nákup obrazu má své kouzlo, ale tím to nekončí. Následuje úvaha, kam obraz pověsit. A když máme obraz...
více...

Jak vybrat radiátor do koupelny?

Radiátor v koupelně, to je nezbytná věc. Při koupání potřebujeme mít příjemnou okolní teplotu. A také se...
více...