Proč nemilujete svoji práci?

Milujete svoji práci? Tak jinak! Máte rádi svoji práci? Pokud ano, podle průzkumu patříte mezi pět procent lidí, kteří to tak mají. A proč ti ostatní buď nepracují nebo to v práci pouze protrpí? Důvodů je hned několik a ne všechny jsou v režii zaměstnanců. Ale ty, které jsou, tak na těch se dá stavět to, aby se nám v práci líbilo a netěšili se jen na výplatu.

práce,zaměstnání, lidé, život, zdraví, workoholismus

Čas strávený v práci

V práci trávíme největší část dne a života. Vyplatí se proto hledat způsob jak v ní najít, když už ne úplné, tak alespoň částečné potěšení. Jak spojit příjemné s užitečným. Jak se v ní nejen poučit, ale i pobavit. Takový pragmatismus jistě ocení i vaše osobní zdraví.

Vlastní hlava jako bariéra

Jeden z italských odborníků na psychologii a tvořivost - Sergio Giassani již v roce 2001 publikoval úvahy o tom, že tvořivost nejvíce ubíjí naše vlastní hlava, která je plná zákazů. Mnozí odborníci upozorňují, že úspěch člověka na scéně zvané život (tedy nejen v zaměstnání, ale i v soukromí) závisí na míře schopnosti a sklonu a potenciálu pro kreativitu (tvořivost). I všichni lovci mozků na trhu práce preferují kreativní lidi, tedy nejen plnitele norem a vykonavatelů rozkazů, ale tvůrčí lidi s vlastním názorem. Proto jedno z doporučení výše jmenovaného experta na tvořivost je také jedním z námětů, které se vyplatí aplikovat - "trapte se" jen nad podstatou / primárními cíly života / a ne nad kosmetikou / sekundárními až terciárními cíly života /.

Šest škodlivých faktorů

Faktory ubíjející tvořivost je vhodné znát, neboť toto poznání pomáhá netrápit se nad nepodstatnými věcmi v životě. Šest faktorů brzdících pohodu v daném směru je následujících:

  • 1. Vražedné věty: Mnozí při problému často říkáme: "Nikdy jsme to takhle nedělali. To se nedá. Nebude to fungovat ... "Takovými a podobnými větami zcela zlikvidujeme tvůrčí atmosféru na pracovišti.
  • 2. Nedokončené záležitosti: Všichni máme v hlavě tisíce maličkostí, které ještě musíme vyřídit: důležitý telefonát, návštěva lékaře, slíbená schůzka s přáteli ... V hlavě nám však nezbývá místo na nové myšlenky. Proto nic neodkládejme na později.
  • 3. Cenzor v hlavě: Naše hlava je plná zákazů, příkazů a předpisů: Musíš, nesmíš, měl by si ... Ani to není správné. Zakažme si takové myšlenky. Řekněme si: "Všechno se dá."
  • 4. Činnost násilím: Nejednou děláme mnohé věci nedobrovolně, násilím. Problém se nejlépe vyřeší tak, že se od něj odpoutáme. Když se budeme nutit přemýšlet o něm, pouze se zbytečně vyčerpáme.
  • 5. Strach ze změn: Když vzniká nové, staré musí zemřít. Proto se v tvořivosti vždy skrývá i destrukce. Člověk opouští osvědčený terén a vstupuje do neznáma.
  • 6. Perfekcionismus: Velkým nepřítelem tvořivosti je snaha o dokonalost. Zakazuje myslet nahlas, snít i fantazírovat, a tak nás náš perfekcionismus zotročuje. Musíme se smířit s tím, že každý člověk - co něco dělá, dělá zákonitě i chyby.

Vyřaďte strach a určete priority

Je moudré si zvyknout na to, že ne všeho, co v životě chceme ( sny, vize, životní plány) i docílíme. A ne všechno, co máme, nám i pomáhá. Něco z toho ubližuje (např. příliš hmotného majetku a péče o něj). A ne všechno, co chceme stihnout v životě, se také podaří. Proto moudří volí strategii dvou seznamů nebo indikativní plánování. Na první seznam napíší vše, co by chtěli. A na druhý z něj vyberou priority, kterým se vyplatí přednostně věnovat. A ty následně řeší. Teprve když je vyřeší, vrátí se k prvnímu seznamu. Nebo se k němu nevrátí vůbec. Při orientačním plánování plánují v scénářích a různých alternativách, minimálně v trojkombinaci. To znamená, že co nejhoršího (katastrofický scénář), co nejlepšího (optimistický scénář) se může stát a co nejpravděpodobnějií (realistický scénář) se s největší pravděpodobností stane.

Pozor na workoholismus

V práci se ale také velmi nepřepínejte, abyste se nestali workoholiky. Sice byste vydělali možná více peněz, ale prodělali na vlastním zdraví!

Když nejde o život...

Příliš se nad problémy netrapte, když nejde o život. Řešte priority, postupně krůček za krůčkem a krok za krokem. Nepoužívejte vražedné věty, ale raději poslouchejte cenzor v hlavě. Odpalte strach a negativní energii z hlavy, abyste ji vyklidili a uvolnili místo odvaze a pozitivní energii. Možná namítnete, že to zní jednoduše, ale praxe je jiná. Ne, není! A už tahle odpověď vás bude motivovat od myšlenek k činům. Tak hodně sil!

 

 


Podobné články


Dovolená neléčí pracovní problémy, ale zažít příjemnou dovolenou pohladí na duši

Většina z nás již má svou letošní dovolenou za sebou. A výsledek? Cítíte se odpočatí tak, že vydržíte zase...
více...

Proč pracovat jako nezávislý poradce?

V dnešní době se na trhu financí objevuje skutečně velké množství finančních produktů a společností, které...
více...

Jak zahnat únavu v kanceláři? Na kávu zapomeňte!

Práce v kanceláři má svá specifika. Není tak manuálně náročná, ale také unaví. Hlavně v odpoledních...
více...

Sedavé zaměstnání otupuje mozkovou činnost, proto je třeba rozproudit krev v těle

Máte sedavé zaměstnání? Tak to trpí vaše páteř, oči a určitě také klouby na rukách. Ale věděli jste, že...
více...

Životopis, to není jen kus papíru, ale přímá cesta k vysněnému zaměstnání

Napsat životopis, tak aby zaujal, to není jen stáhnout něco z internetu a doplnit tam své iniciály. S odeslaným...
více...

Příprava na pracovní pohovor, který povede k získání vysněné práce

Získat dobrou práci, to vyžaduje nejen dobré a odpovídající vzdělání, ale i mnoho dalších, zdánlivých...
více...

Deprese z perfektního zaměstnání? Pozor, perfekcionismus může zabíjet!

Toužíte po tom, stát se v zaměstnání dokonalí? Kdo by nechtěl! Ale nic se nemá přehánět. Lenochy nemá nikdo...
více...

Kariéra v práci nebo mateřství? Dá se zvládnout oboje!

Práce a kariéra nebo mateřství? Mnoho žen řeší tohle dilema, ale pokud si vyberou nejprve kariéru, tak se může...
více...

Chcete být manažerem firmy? Oblékejte se tak, jako když jím již jste!

Úspěch v práci jde ruku v ruce s oblečením. Je to tomu tak, i když můžete namítnout, že inteligence se podle...
více...

Pondělí není špatný pracovní den, jen je třeba pracovat a ne být jednou nohou ještě ve víkendu

Lidé, kteří pracují v nepřetržitém pracovním provozu často ani nevnímají, že je pondělí. Ale ti, co mají...
více...