Pozor na popáleniny malých dětí v domácnosti!
Datum článku: 22. 12. 2014
Popáleniny by se daly by se definovat jako devastující účinek vysoké teploty na kůži nebo kůži a tkáně lidského organismu. O jak závažnou popáleninu se jedná, určují dvě kritéria. A sice rozsah a hloubka. Změny, se kterými se musí organismus v případě popálení vyrovnat, mohou vést až ke kritickému stavu, který může končit i smrtí. V dětském věku patří popáleniny k nejzávažnější úrazům dětí, které se stávají hlavně v domácnosti.

Rozsah popálení
Popáleniny přesahující u dospělých více než 20% povrchu těla, je nutno považovat za závažné, mohou se celkově projevit šokovým stavem.
U dětí je rizikové procentuální postižení povrchu těla závislé i na věku dítěte:
u 2 až 10-letých dětí je závažný rozsah větší než 10% povrchu těla,
u 10 až 15letých rozsah větší než 15% povrchu těla.
Pamatujte si! Plocha dlaně ruky popáleného = 1% povrchu, u dětí 1,5% povrchu těla.
Hloubka (stupeň) popálení
I. stupeň - zarudnutí kůže, netvoří se puchýře
II. stupeň - zarudnutí s tvorbou puchýřů a silnou bolestí popálených ploch
III. stupeň - celá kožní vrstva, nebolestivé, bílo - hnědá barva, nebolestivé
IV, stupeň - zasahuje celou vrstvu kůže až na spodní tukovou a svalovou tkáň a kost, barva černá - zuhelnatění, nebolestivé
První pomoc
-
Především poskytněte technickou první pomoc: uhaste hořící oděv, odstraňte žhavý předmět apod.
-
Odstraňte hořlavé látky z okolí.
-
Z popálené plochy nestrhávejte přichycen oděv a neodstraňujte připečené pevné látky. Odstraňte však těsné předměty - hodinky, prsten, náramek atd. - dříve než zaškrtí otékající postiženou část těla.
-
Popálené plochy se, pokud je to možné, nedotýkejte, nepřetahujte přes ni zašpiněnou látku, nezasypávejte ji, nevtírejte do ní olej ani mast.
-
Co nejdříve ponořte popálenou plochu do čisté studené vody (pitná voda). Pokud je to možné, držte popálenou plochu pod tekoucí vodou (např.pod sprchou). Ochlazujte, dokud se nezmírní bolest.
-
Pokud není možné popálenou plochu ponořit, přiložte na ni nebo ji obalte vlhkým čistým kusem látky, kterou jste namočili do studené vody. Můžete přiložit i igelitový sáček s ledem nebo zmrzlinou (či sáčkem s např. mraženou zeleninovou směsí).
-
Neochlazujte příliš rozsáhlé popáleniny, spáleniny se strženými puchýři a popáleniny III. a IV. stupně. Pouze je zabalte do čistého kusu látky.
-
Pamatujte si! Chlazení popálené plochy podstatně zmírní bolest a snižuje průnik tepla.
-
Po chlazení překryjte popálenou plochu čistým, nejlépe vyžehleným a bílým kapesníkem, ručníkem, prostěradlem ... Na krytí, zvláště pokud bolest trvá, můžete přiložit igelitový sáček naplněný studenou vodou, ledem či zmrzlinou.
-
Pamatujte si! Popáleniny se snadno infikují!
-
Udělejte všechna protišoková opatření: zabezpečte poraněnému klidné prostředí při pokojové teplotě, přikryjte ho zlehka tak, aby si udržel tělesnou teplotu, uklidňujte ho, ať zaujme takovou polohu, která mu přináší největší úlevu.
Pokud je postižený žízeň,
dejte mu pít vodu podle potřeby. Pokud máte k dispozici sůl, přidejte do litru vody zarovnanou čajovou lžičku soli. Voda se nesmí podávat pouze postiženým, kteří nejsou při plném vědomí nebo zvracejí, případně mají popálenou sliznici úst či dýchací cesty. Pamatujte si! V prvních čtyřech - osmi hodinách je popálený člověk ohrožen především šokem z velké ztráty tekutin. Zabezpečte zdravotnickou pomoc všem postiženým, u kterých je popálená plocha větší než je dlaň jejich ruky!
Prevence u dětí
Dostatečně zabezpečte všechny zdroje tepla - sporák, kamna, ohřívače, varné konvice...... U malých dětí dejte také pozor na popáleniny způsobené stažením ubrusu s hrnky čaje nebo kávy. Pozor na hrnce a talíře s horkou polévkou. A v době vánoc na popáleniny od prskavek, elektrických i voskových svíček.
Autor: Lenka Kostková